Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ég gyengén a láng és...

Miért ég gyengén a láng és parázslik a kanóc égés közben?

Figyelt kérdés

Ez egy házilag készített olajlámpa/olajmécses. Bármilyen üveg vagy kerámia tál/pohár megteszi, felöntöm (használt) étolajjal a kanóctartó végéig. A kanóc egy ízlés szerinti hosszúságra levágott, közepes vastagságú kenderspárga. A spárga pillanatok alatt megszívja magát olajjal, meggyújtjuk és ég, ha szerencsénk van sokáig.


A kanóctartót ez esetben egy sárgaréz tömlőhüvellyel oldottam meg, a spárgát belegyömöszöltem, a végét kb. 7 mm-re kihúztam hogy a réz oldalának feszüljön (támassza a kanócot) és úgy gyújtottam meg.


Az a gond hogy a kanóc csak pár másodpercig ég normálisan, utána beparázslik, pattog és egyre gyengébben ég, rosszabb esetben el is alszik.


A kanóc általában akkor szokott parázslani és pattogni ha vizet/nedvességet kap, ez esetben viszont szó sincs erről!


Mi lehet a gond?


Már "mindent" próbáltam: lejjebb vinni az olajszintet, feljebb vinni az olajszintet, meghosszabbítani a spárgát, megrövidíteni a spárgát, de ugyanúgy ég!


Lehet hogy a rézhüvellyel van baj?


Lehet hogy túl nagy a szája, nem fogja eléggé közre a kanócot és ez nem tetszik neki?


Nem vagyok annyira erős fizikából, de próbálok gondolkodni!


Dróttal hajlított kanóctartókkal nem volt gond, ott konkrétan közrefogták a kanócot!


Lehet hogy nem csak támasztani kell, hanem fogni is?


A szaggatott sárga vonalig van felöntve olajjal.


[link]

[link]



szept. 10. 20:48
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Probqld pamuttal, az alkalmasabb kanocnak. Pamut cipofuzo a legjobb tapasztalataim szerint.
szept. 10. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Az étolaj nem a legjobb választás, mert nagy a viszkozitása és idővel dzsuvásodik (oxidációval megköt).


A lámpapetróleum se véletlenül egy hígabb frakció, ezért használj olyat és rendesebb kanócot gyapotból!

szept. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

P.S.

Nem kár azért a szép sárgaréz csőcsatlakoztató idomért?

szept. 10. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy már rögtön a láng melegétől megköt az az étolaj, és így a kanóc eldugul. Ezért igazán rossz ötlet száradó olajokat használni ilyen célokra!
szept. 10. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

A fáradt étolaj higgyétek el hogy működik, több éve így használom és órákat ég, a kenderspárga is működik, egy idős úr javasolta, amolyan túlélő a háborús időkből. Eleinte drótból hajlítottam a kanóctartót, aztán megpróbálkoztam ezzel a rézzel. Működne, de valamiért elgyengül a folyamat. A parázsnak nem szabadna ott lenni, csak ha nedvességet kap a kanóc. Ha száraz, akkor ez nem történik meg. Az olajnak sem szabad vizesnek lennie. Az oké hogy az étolajnak nagyobb a viszkozitása és jobban dzsuvásodik, de így is működik. Nyilván az original étolaj az jobb minőségű, meg ami nem lett nagyon sötét, tehát amiben csak sült krumpli volt sütve, nem paníros étel. A petróleum és a paraffinolaj valóban hígabb, de sokkal gyúlékonyabb és büdösebb is. Az étolajnál csak enyhe olajszagot lehet érezni, vagy még azt sem.


Szóval valahol a réz kanóctartónál lehet a hiba, lehet hogy nem szereti hogy nagy a szája és csak neki van támasztva, kilóg belőle.


Nem tudom, az a helyzet.

szept. 11. 00:15
 6/17 anonim ***** válasza:

Mi lenne, ha inkább felfedeznéd a ledekben rejlő lehetőségeket?

🤔

Hidd el, sokkal jobban világítanak és nem gyújtják fel a lakást!

😎

szept. 11. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Azt kifelejtettem hogy nem csak nedvesség hatására parázslik a kanóc, hanem akkor is ha nem kap elég oxigént. Tehát valami fullasztja a kanócot, nehezebben tudja égetni az üzemanyagot (olajat).


Ez amúgy egy sötétebb étolaj, valószínűleg nem csak krumpli volt benne sütve, lehet hogy nagyon el van fáradva.


Levegőn nagyon tud száradni, elképzelhető hogy a meleg hatására jobban besűrűsödött, még palackban is.


Amikor kisikálom a tálról odaszáradt foltokat, alig jön le, olyan mint a kő!


Szóval igen, az olaj minősége is közrejátszhat, de nem csak erre tippelek!

szept. 11. 00:32
 8/17 A kérdező kommentje:

"Mi lenne, ha inkább felfedeznéd a ledekben rejlő lehetőségeket?"


Teljesen más a kettő és más a hangulata.

Én úgy akarom használni mint mécsest vagy gyertyát, természetes módon.


A biztonságra figyelek, van már benne rutinom és nem hagyom felügyelet nélkül.

szept. 11. 00:35
 9/17 anonim ***** válasza:

A levegőt nem a kanóc, hanem maga a láng veszi fel. A hulladékolaj pedig egyértelműen eldugítja a kanócot.

🤦

szept. 11. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

"Probqld pamuttal, az alkalmasabb kanocnak."


Pamut mopot például lehet venni erre a célra, sokáig elég lenne, de van egy rakat kenderspárgám.


[link]

szept. 11. 00:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!