Szerintetek mi volt a világegyetem létezése előtt?
Ahogyan egy kétdimenziós gömbi szférikus világban élő lény sem tudna arra a kérdésedre válaszolni, hogy mi van az ő szférikus világán kívül, így a te kérdésedre sem lehet választ adni innen az Univerzumon belülről. Mert nem tudjuk mi volt előtte. Nincs információnk róla.
Te hiába látnád a gömb felszínében létező síklényt, ő nem tudna a saját világából kifelé mutatni. Te innen kívűlről látnád, hogy merre van kifelé a gömbfelszínből, de őneki csak a saját világából van információja. Neki nincs iránya a világából kifelé. És nincs ideje a gömb létrejötte előttről. Hiába kérdeznéd tőle, hogy mi volt a buborék előtt.
"Te innen kívűlről látnád, hogy merre van kifelé a gömbfelszínből, de őneki csak a saját világából van információja."
Ez azért nem így működik. Ha te látod, ő is lát. Legfeljebb más képet.
Ez az a két kérdés, amelyekre talán sohasem tudjuk meg a válaszokat. Legalább 30 fajta hipotézis kering a kozmológusok körében az ősrobbanás okára és azt azt megelőző időszakra vonatkozóan, de egyiket sem lehet sohasem bizonyítani. Sőt, az ezzel kapcsolatos elmélkedéseket nem is veszi már senki komolyan. Az ősrobbanás folyamatának elmélete csak az tárgyalja, hogy az univerzum mai formájára való átalakulása miképpen történt.
A semmiből való keletkezés hipotézisét már minden komolyan vehető fizikus évtizedek óta elveti
# 5-ös !
Amit a fekete lyukkal kapcsolatban írtál az téves, hiszen annak tömegének van felső határa, így nem "férhet bele" a teljes Univerzum.
"Amit a fekete lyukkal kapcsolatban írtál az téves, hiszen annak tömegének van felső határa, így nem "férhet bele" a teljes Univerzum."
Amit észlelünk, azokba valóban nem, de létezhet olyan speciális körülmény, amitől másképpen viselkedhet, illetve lehetnek olyan hasonló jellegű objektumok, amibe meg beleférhet.
Csak egy ötlet - két fekete lyuk összeolvadása máris megnöveli a tömeget és lehet, hogy ez az objektum meg is marad, mint egy szuper fekete lyuk és képes arra, hogy tovább hízzon.
Messze nem ismerjük az egész Univerzumot, elvileg bármi lehetséges benne.
"Amit észlelünk, azokba valóban nem, de létezhet olyan speciális körülmény, amitől másképpen viselkedhet, illetve lehetnek olyan hasonló jellegű objektumok, amibe meg beleférhet."
Nincs ilyen körülmény. A fizikai törvények egyetemlegesek. Még egy átlagos méretű galaxis anyaga sem koncentrálódhat egy fekete lyukban. Nézd meg a tömegarányokat. Még a legnagyobb tömegű ismert fekete lyuk tömege is elhanyagolható mértékű az őt körülvevő galaxis tömegének, ráadásul minél nagyobb, a mérete annál kisebb a sűrűsége. Lásd Ton 618. 1,8-1,9 fényéves Schwarzschild átmérőnél a gravitációs hatás már nem számottevő, ezért nem hízhat a végtelenségig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!