Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Magyarországon hol lehet...

Magyarországon hol lehet kristályokat találni?

Figyelt kérdés

Régebben láttam egy blogot YouTube-on amiben egy család kalapácsokkal és lapátokkal hegyikristályokat és egyéb más ásványokra vadásztak és találtak is jó sokat Magyarországon.


Hol lehet ez a hely? Illetve civileknek ez legális?


A legutóbbi ásványbörzén körben megkérdeztem az ottani árusoktól akik magyar ásványokat árultak, de egyikük sem árulták el hogy honnan ütötték ki. Gondolom ilyen titkokat nem osztanak meg senkivel.



máj. 29. 10:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Én tudok kristályt...
máj. 29. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
88%
A börzéken áruló árusok nagy valószínűséggel csak viszonteladók (nem ők bányászták ki), így nem azért nem árulták el, mert titok lenne, hanem mert ők maguk sem tudják. Az sem biztos, hogy azok a kövek Magyarországról származnak.
máj. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 EagleHUN ***** válasza:
92%

Kedves #2 egy ásványgyűjtőnek az jelent értéket ha tudja alelőhelyet sőt a gyűjtőt is ki szokták írni komolyabb helyeken.


Ha valahol börzén ezt nem tudják megadni az már gyanús.

Sok a hamisítvány, nem is gondolnátok mi mindent hamisítanak vagy csak simán "fel upgradelnek" ilyen téren.

máj. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Geománia adatbázis hegyikristály találatok:


[link]


Jogszerű keresgélés: természetvédemi terület, Natura 2000, egyéb védelem álló helyek kilőve. Bányában, elkerített magánterületen engedélyt kell kérni. Másutt "szürke zóna". Azt semmiképpen sem ajánlom, hogy bárhol is a tulaj engedélye nélkül csákánnyal, lapáttal ess neki a hegyoldalnak, de ha mondjuk csak egy geológuskalapács van nálad, és nincs tele a hátizsákod/csomagtartód ásványokkal, akkor valószínűleg nem fognak tolvaj fosztogatónak nézni.

máj. 29. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 EagleHUN ***** válasza:
100%

Kedves kérdező.

A geománi oldalnak

[link]

Van lelőhely listája részletes leírásokkal pontosan hol és mit lehet találni.


Megjelölve hogy védett -e vagy engedély köteles -e az adott terület.


Magyarországon az ásványgyűjtés ugyanúgy mint sok hasonló tevékenységhez félig meddig legális.


Az alapelv az hogy lehullott köveket felszedhetsz hazavihetsz.

Elméletileg az ilyen görgetegeket szét is ütheted ha van mivel.

Viszont bányászkodnod elvileg nem lehet, mert ami a földben van az az államé.


Tehát ha vésővel kalapácsal ásóval áskálódsz abból már lehet gond.

Különös tekintettel ha természetvédelmi területen vagy.

Tudom hülyeség mert egy szétdúlt és részlegesen vagy sehogyan sem rekultivált kőbánya mitől lenne védett...de sajnos ez van.


Másik kérdés a terület tulajdonos és annak engedélye.

Működő külsíni bányákba nem lehet csak úgy besétálni.

Vannak őrök satöbbi.


Van ahol megengedik hogy kapirgálj van ahol nem.

De előre le kell beszélni velük.


Van még 1 kategória.

A védett földtani alapszelvény.

Na azokhoz nem szabad hozzányúlni senkinek!

A legtöbb ilyen egyébként tanösvény része is vagy táblával jelölt.


Szóval nem könnyű, de nem is lehetetlen.


Felhagyott nem rekultivált külszíni bányákban, felhagyott lezárt mélyszinti bányák meddőkupacain, főleg ha elhagyott helyen vannak ezek kapirgálj áskálódj nyugodtan. Jó eséllyel nem fog arra menni senki sem hogy megbüntessen.

máj. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 EagleHUN ***** válasza:
100%

Apropó geológus kalapács és kisvéső.

Ha gyalogsági összecsukható ásót nem is viszel magaddal ezt a kettőt igen.


De a valódi geológus kalapács meglehetősen drága dolog.

Kapható viszont palázó kalapács olcsón.

A célnak tökéletes.

Hamarabb fog tönkre menni mint a geológus kalapács, de akkora az árkülönbség hogy még így is megéri.

máj. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tatyó ***** válasza:
Sajnos már pontosan nem tudom, de anno a budai hegyekben voltunk osztálykiránduláson, és ott volt egy sziklás rész, és ott kicsit felmásztunk egyik sziklahasadékra és ott 1-1.5 cm-s hegyikristályokat találtunk többet is, én is szeretném tudni, merre lehetett...
jún. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 EagleHUN ***** válasza:

#7 Kalcit kristályok lehettek azok, esetleg Barit. A Budai hegységben ezek gyakoriak szinte bármely kőfejtőben megtalálhatóak. :-)

A "hegyikristály" ami kvarcot jelöl más hegységekben fordul elő.

Például Mátrában gyakori.


A Geománia oldalain nézz körül amit korábban is linkeltünk. A Budai hegység kőfejtői is benne vannak.

jún. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Tatyó ***** válasza:
8: Köszi! Tényleg azok, én azt hittem kvarckristály.
jún. 13. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Én hegyikristályt találtam a Mátrában, egy elég nagy darabot, itthon őrizgetem :))
júl. 22. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!