Van elég erőforrás a robotoknak?
Attól függ, hogy mennyi robot lenne.
Nézzük, mondjuk a rezet:
1991-ben nagyjából annyi új rézérc kincset fedeztek fel, mint az utóbbi másfél évtizedben, miközben a kutatásra költött pénz megsokszorozódott. Szerintem ez nem éppen arra mutat, hogy kimeríthetetlen lenne ez a nyersanyagforrás.
De az energiahordozókkal sem állunk jobban:
"Jövő év végén ellátási hiánnyal kell szembenézni az olajpiacon, mivel a világ nem tudja elég gyorsan pótolni a kifogyó nyersolajkészleteket ... a most kitermelt olaj mintegy 97 százalékát a XX. században fedezték fel, ám az abból az elmúlt évtizedben kitermelt nyersolaj kevesebb mint felét pótolták új lelőhelyekkel" És ezt sem egy sötétzöld klímaaktivista mondta, hanem az USA egyik meghatározó olajcégének igazgatója.
Röviden, nem csak a robotokra nem lesz elegendő erőforrásunk, hanem a mai technikai civilizáció szinten tartásához sem. A fosszilis energiával fűtött technikai civilizáció korának nagyjából vége van, egy új kor határán járunk...
Az atomenergia biztos elég lenne.
Persze akkor, ha nem állítják le az erőműveket.
A rendszer egészében egy kis rész a robotok. A rendszer egésze pedig egy XIX. században kitalált de azóta elavult közgazdaságtani elmélet szerint működik. Ennek az elavult modellnek ellentmondásai miatt van környezeti és szociális válság. Pár oldalon leírja pl. Herman Daly:
De Gyulai Iván is
Pénteken lesz Deep adaptation konferencia...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!