Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Más bolygókon lehet nem...

József Kálmán kérdése:

Más bolygókon lehet nem szénalapú élet?

Figyelt kérdés
Lehetséges, hogy egy mínusz pár tíz,száz fokos bolygón vagy egy többmillió fokos csilagon, esetleg egy gázbolygón van élet? Mert habár itt a Földön szénalapú az élet, attól még nemfeltétlen igaz ez máshol. Nem lehetséges, hogy valahol messze egy számunkra nagyon különös létforma is létezhet ami nem szénalapú és képes millió fokos csillagokon, mínusz fokos fokos jégbolygókon és gázbolygókon életben maradni, akár fejlődni, evolválódni? Esetleg akár az is lehet, hogy itt a naprendszerben a Napon, a jégnél is hidegebb bolygókon és a gázbolygókon is lehet nem szénalapú élet élet, csak mi nem tudunk róla? Meg nem létezhet olyan létforma, ami nem igényel levegőt valami miatt? Vagy akár az ilyen extrém körülményű bolygókon ahol savas eső esik, többezer kilóméter per órás sebességgel fúj a szél, olyan távol van a csillagától ami körül kering, hogy koromsötét van ott vagy azon a tőlünk marha messze lévő bolygón ahol üvegszilánkok esnek az égből folyamatosan? Nem elképzelhető, hogy létezhetnek olyan, a mi szemszögünkből furcsa élőlények, amik kibírják az ilyeneket, mert olyan a felépítésük?

2024. jan. 27. 21:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Elég nehéz bebizonyitani hogy valami nem lehetséges. Eddig meg csak egyetlen példát ismerünk ugyhogy nehéz következtetéseket levon. Én úgy tudom semmi nem zárja ki más alapú élet létezését.
2024. jan. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 bollocks ***** válasza:
87%

"Meg nem létezhet olyan létforma, ami nem igényel levegőt valami miatt?"

De létezhet, hallottál már a halakról?

2024. jan. 27. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Lehetséges - de elég nehéz elképzelni.

A szén az egyetlen anyag, amelyik képes hosszú láncokat felépíteni, szóval igencsak szükségesnek tűnik.

A vizet előbb lehet elképzelni, hogy helyettesíteni lehet valami más folyadékkal.

2024. jan. 27. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 EagleHUN ***** válasza:
83%

Ezeken a kérdéseken már sokan és sokat gondolkodtak. De amíg csak 1 példát ismerünk (a földi életet) addig semmi biztosat nem lehet erről állítani sem azt hogy lehetséges sem azt hogy nem lehetséges.


(Mert ha állítjuk akkor lesz valaki aki annak az ellenkezőjét fogja állítani és azt is megcáfolják stb...stb... mindaddig amíg konkrét példát bizonyítékot nem találunk valamelyik verzióra.)


A személyes véleményem hogy a szilícium kevésbé alkalmas erre mint a szén. A kémiai reakciók nehezebben és bonyolultabban energia igényesebben tudnának lemenni rajta.

Miért is választaná az élet ezt a nehezebben járható energiaigényesebb utat?

2024. jan. 28. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
49%
2-es: a halaknak is LEVEGÖ (pontosabban oxigén) kell, csak az, ami avízben fel van oldódva - nem véletlen kell akváriumokban levegöztetni a vizet!
2024. jan. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

"Más bolygókon lehet nem szénalapú élet?"

Jó kérdés, amire jó darabig valószínűleg nem lesz biztos válasz. De azért az nem véletlen, hogy a földi élet szén alapú. A szén stabil láncokat tud magával létrehozni, és ezáltal rengetegféle különböző szerkezetet. Nem véletlen, hogy külön tudományág a szerves kémia. Ennyiféle vegyületet más elem nem tud létrehozni.

Kémiailag a szilícium hasonlít talán legjobban a szénre, de ahogy a 3. válaszoló írta, jóval kevésbé stabilak a láncok, földihez hasonló körülmények között biztos nem alkalmas élet alapanyagnak. (Nem tudom, más körülmények között - pl. extrém alacsony hőmérsékleten - mennyire stabilak a szilícium láncokat tartalmazó vegyületek.) Szóval én azt mondanám, ha máshol van élet, az is nagy valószínűséggel szén alapú, persze teljesen nem lehet kizárni, hogy másféle is lehet.

"Meg nem létezhet olyan létforma, ami nem igényel levegőt valami miatt?"

Gondolom itt a levegő alatt az oxigént érted (mert különben tényleg ott vannak a halak). Nos, ilyen élőlények elég egyértelműen léteznek, anaeroboknak hívják őket. Főleg baktériumok között fordulnak elő, de vannak anaerob eukarióták is.

"Vagy akár az ilyen extrém körülményű bolygókon ahol savas eső esik"

Vannak extrém savas közegben élő baktériumok.

" olyan távol van a csillagától ami körül kering, hogy koromsötét van ott"

Egyes mélytengeri hőforrások (fekete füstölgők) környékén léteznek olyan ökoszisztémák, amelyek kemoautotróf baktériumokon alapulnak, ezek a termelőik. (Azaz ők állítják elő a szerves anyagokat.) Ezeknek a közösségeknek még közvetve sincs szükségük napfényre. Plusz a hőforrás elég sok hőenergiát biztosít. Szóval könnyen lehet, hogy ezek akkor is tartósan fenn tudnának maradni, ha a Nap egyszer csak kihunyna.

2024. jan. 28. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 bollocks ***** válasza:
69%
6: engedtessék meg, hogy a tudomány kategóriában a levegő kifejezés alatt a levegőt értsem, és nem a levegő néven ismert gázkeverék 21%-át kitevő oxigént.
2024. jan. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

Én megengedem. Mondjuk nem is én reagáltam a válaszodra, hanem az 5. válaszoló. :)

2024. jan. 28. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
50%

7-es: a halak a kopoltyún keresztül ugyanúgy levegöt vesznek fel, mint a tüdös élölények, de csak vízben elkeverve tudják hasznosítani (legalább is a legtöbb faj, de vannak olyanok is, amiknek direkt levegöre is szükségük van), az oxigént csak azért említettem, mert az az, amit hasznosítanak, ahogy a tüdövel lélegzö élölények is.

Szóval a levegö alatt a légkörben található gázkeveréket értettem én is, nem a tiszta oxigént.

2024. jan. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
77%
Azért is fontos a levegő, mert a nyomása tartja folyékonyan a vizet. Vákumban a víz vagy gáz vagy szilárd halmazállapotú, atmoszféra hiányában itt annyi folyékony víz lenne, mint a Holdon, ami nem kedvez a halaknak. Ellenben például a gázóriások vizes holdjain ezt a szerepet tudtommal a külső néhány száz kilométeres jégburok tölti be, vagyis amiatt van elég nyomás a folyékony halmazállapothoz. Vagyis a folyadékhoz nem feltétlenül szükséges a légkör, de itt a Földön amiatt van.
2024. jan. 28. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!