Milliárdos üzletemberek, vezető politikusok bármikor be tudják folyásolni a tudományos kutatásokat, ha az érdekük úgy kívánja?
Ha igen, akkor ez azt jelenti, hogy a hatalom dönti el azt, hogy mi minősül tudományosnak, és mi nem?
Pl. Magyarországon ha jól gondolom, régen azt tanították, hogy a szovjetek felszabadítottak minket. Nagyanyám a mai napig ezt mondja.
Viszont ez történelemhamisítás. Nem felszabadítás volt az, hanem szovjet megszállás!
Annyira tudják befolyásolni, hogy valamire adnak támogatást, valamire meg nem, vagy roszabb esetben betiltják a kutatást.
“Ha igen, akkor ez azt jelenti, hogy a hatalom dönti el azt, hogy mi minősül tudományosnak, és mi nem?”
Nagyon nem. Mert ha mondjuk kitalálja egy diktátor hogy lapos a föld, és minden tudóst ráállít hogy azt kutassa, és nem szabad ki se ejteni a gömb szót, attól még az nem lesz tudományos kutatás.
Attól függ.
Először is, nem mindegy, hogy hol olvasol és kutakodsz. A legnevesebb, nemzetközileg elismert lektorált folyóiratokban nem nagyon fogsz találni olyat, amit felsőbb "hatalmas" befolyásoltak, mert ha beküldenének pl. a Nature-be egy hamis cikket, akkor azt már több, mint valószínű, hogy a lektorálás közben elutasítanák, vagy ha kellően ügyes az író, jól burkolja a hazugságot és sikeresen megjelenteti a cikkét, 100% hogy idővel valakinek szemet szúrna és lebukna. Ami elég nagy gáz, mert akit ilyen kaliberű csaláson kapnak, az kb. keresztet is vethet a tudományos karrierjére, mert utána soha egyetlen tudományos intézmény sem fogja még bottal sem piszkálni őket. Természetesen ha nem ekkora szintben gondolkodunk, hanem országos szinten, akkor meg már nem tudományról beszélünk, hanem bulvárról. Ezért fontos megválogatni, hogy mit olvasol. Ha valami orbáni hazugságot olvasol az Origo-n és elhiszed, hát azért csak te vagy a felelős, csak magadat okolhatod, ha átvernek.
Ezen túl a befolyásolás módja még a tudományos intézetek támogatása, de ez alapvetően nem a kutatások eredményeit befolyásolja, csak azt, hogy mely kutatások lesznek kivitelezhetőek. Ha a támogatók (legyen az állami vagy magán) bizonyos témakörben érdekeltek, akkor arra fognak támogatást adni, így abban lesznek inkább kutatások, de ettől még a kutatások eredményei lehetnek valósak. Ott van példának az amerikai SSC részecskegyorsító program. Valamikor a 70-es, 80-as években az amerikaiak lépéshátrányba kerültek e téren Európával szembe, ezen felbuzdulva kitalálták az SSC-t, ami szarrá verte volna a CERN LHC-ját. Eszméletlen összegbe került volna, amit ugyebár az állam fizetett volna. Az egész egy sok-sok éven át húzódó politikai játszma volt, ami a folyton növekedő kiadások miatt végül elbukott. Na de ahogy a politikusok miatt bukott el, úgy a politikusok miatt akár meg is épülhetett volna és ők nyilván a saját érdekeiket tartották szem előtt, nem pedig a tudományt. És ha megépült volna, az hiába lett volna köszönhető a politikusoknak, attól az ott végzett kutatások még valósak lettek volna. A politikai befolyás hátterében nem az állt, hogy végezzünk hamis kutatásokat.
Értelmezés kérdése.
Azzal, hogy milyen témát támogatnak, egy-egy témának tudnak hangsúlyt adni.
Azzal, hogy vesznek média felületet, egy-egy témát hitelteleníteni tudnak. Ilyen az, hogy az olajcégek hangsúlyozták, hogy a globális felmelegedés nem is úgy van. Igen a témával foglalkozó tudósok tudják, hogy ezek az állítások nem igazak, de a támogatást "egyszerűen csak művelt" emberek ítélik oda, tehát egy jó rágalomhadjárattal egy-egy témát igenis le lehet járatni, késleltetni az eredményeit.
Késleltetni lehet, meghamisítani nem.
Lásd a mostani mexikói "földönkívüli lények" kutatását.
Vagy például a fénynél gyorsabb adattovábbítást régebben (mérési hiba volt).
Vagy a hidegfúziót (amiről kiderült, hogy akár működhetne is, ha egy kicsit másféle lenne a világ).
"meghamisítani nem"
Victor Ninov: meghamisította a saját maga által használt szoftver analízisét és tévesen jelentette be a 116. és 118. elem létezését. Miután mások nem tudták megismételni azonos "recepttel", vizsgálatot indítottak és lebukott.
Jan Hendrik Schön: meghamisította a szupravezetőkkel való kísérleteinek eredményét, akármilyen anyaghoz is nyúlt és próbált, az valahogy mindig fantasztikus eredményeket produkált, amit mások nem tudtak rekreálni. Vizsgálat, lebukás.
Woo-suk Hwang: fűt-fát-bokrot összehordott a klónozással kapcsolatos munkájáról, a fele sem volt igaz. Vizsgálat, lebukás.
Folytassam még? Őket tudom így hirtelen fejből, de hidd el, jóval több ilyen van.
"Vizsgálat, lebukás."
Itt van a lényeg, pont ezért nem lehet meghamisítani tudományos eredményeket. Mert ezeket mások is ellenőrzik, nem csak úgy elfogadják hogy XY ezt mondta, akkor ez innentől tény.
És akkor mi van?
Bérgyilkosokat küldenek, vagy hogy gondolod?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!