Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egyetlen igazi tudomány van a...

Egyetlen igazi tudomány van a világon, a természettudomány. Egyetértesz?

Figyelt kérdés

A természettudomány az egyetlen tudomány, amely képes bizonyítani az állításait. A természettudomány az, amelynek a tudományos állításai univerzálisak: A gravitációs elmélet az univerzumban mindenhol ugyanúgy viselkedik. Az evolúció a szemünk előtt zajlik. A fekete lyukakat számításokkal is lehetett bizonyítani, látni sem kellett, hogy tudjuk, léteznek.


Ezzel szemben a történelmet a győztesek írják, és mindig úgy tálalják, hogy az adott politikai rendszernek megfeleljen. A jogtudomány teljesen önkényes, a törvényhozók maguk sem tudják, hogy egy törvényt miért hoznak. Feltehetően amögött is politika (érdek) van, meg az, hogy jól hangzik-e. A pszichológia mindig csak az adott emberek egy csoportjára érvényes. Ha 3000 emberrel végeznek kísérletet, akkor az csak arra a 3000 emberre igaz.


A természetudomány viszont a mindenség tudománya. Amit kimond - például, hogy rokonságban vagyunk a csimpánzzal - mind a 8 milliárd emberre igaz.


2023. nov. 1. 11:21
1 2
 11/19 A nagy Levin ***** válasza:
73%

"Ellenben Magyarországon hány évtizeden keresztül tanították azt, hogy a szovjetek felszabadítottak minket?"


Ez nem a tudomány álláspontja volt, hanem-ahogy te is írtad- az aktuális politika diktálta álláspont.

A történelem manapság az a tudomány (persze a szociológiát és pszichológiát is használják) amivel leginkább tudják befolyásolni a tömegeket. (Régebben- egyes helyeken ma is- a vallások voltak a fő befolyásoló erők). A fizikával, vagy kémiával semmire sem mennének. A történelem egyes eseményeit lehet így is, úgy is értelmezni, megmásítani stb, ahogy a politika szele fúj. Ez még nem jelenti azt, hogy a történelem ne lenne "igazi", tényekre és bizonyítékokra épülő tudomány.

2023. nov. 1. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Ki tudja, hogy a régi uralkodók mit diktáltak le az írnokaiknak, amit ma történelmi tényként értelmeznek, és a fele sem igaz.


A történelemben nagy hazugságok vannak: ál-konstantini adomány levél, kivésetett női fáraó. Ugyanígy hazugság volt a szovjet felszabadítás is.

2023. nov. 1. 14:27
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

A tudomány azt jelenti, hogy jelenségeket vizsgál törvények és tények alapján.

Ez a társadalomtudományokra is igaz.

2023. nov. 1. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

12

Azért ez nem ilyen szimpla. Nem úgy van az, hogy a történész lát egy régi levelet és csak úgy elhisz mindent benne.

2023. nov. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
0%

Én még tovább mennék, mint a kérdező. Csak a fizika a tudomány. Sőt azon belül is cak a kvantumfizika. De ha nagyon bevadulok, akkor csak azt a 4-5 univerzális állandót kell megismerni, melyekből a világon minden levezethető.

-fénysebesség

-Planck állandó

-gravitációs állandó

-Hubble-állandó

-erős magerők aránya az elektromágneses kölcsönhatás erejéhez viszonyítva

stb.

2023. nov. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
65%

Nem tudom. (tényleg nem)

Aki tanult történelmet 1990 előtt és után, az tudja, hogy a történelmi állítások mennyire stabilak. Arról nem is beszélve, hogy belenézel egy másik ország történelem könyvébe.

A börtönkísérletről hallottál?

Kitty Genoveseről hallottál?

"Szó végén az ú ű mindig hosszú, kivéve oéldául: kapu, gyalu..." Hol van pontos lista?


Pár humán "tudományból" hoztam fel példákat.

Nem tudom, hogy ez csak a relatív fiatalságuknak szól, vagy a tudományokat minősíti.

2023. nov. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
88%

#6


A pszichológia tudománya is mindig korrigálja magát pl


Vagy a matematika tudománya is eléggé megbízható

2023. nov. 1. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
69%

Az, hogy egy állami ideológia mit gondol és közvetít a múltról, vagy az iskolában mit tanítanak történelem címén, ezeknek semmi köze nincs magához a történettudományhoz.


Ha a történettudományt akarod minősíteni, vagy valami állítást megfogalmazni róla, akkor illene legalább valami fogalmadnak lenni arról, amiről beszélsz. Így csak magadból csinálsz hülyét. De ugyanez igaz a pszichológiára, és a többire is, amiket megemlítettél, köztük a reáltudományokra is...


Bár hülyének lenni mindenkinek joga van, de legalább a saját primitív véleményedet ne úgy közvetítsd, mintha azok úgy lennének... Mert te nem kérdezel itt, hanem állításokat fogalmazol meg, amelyek eleve, önmagukban blődségek.

2023. nov. 3. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
88%

Kedves kérdező! Nem értesz hozzá.

A természettudományok sem tévedhetetlenek. illetve azok eredményeit is el lehet torzítani és felhasználni ideológiai, politikai célokra, bár természetesen ezt ritkábban szokták, de előfordult már.

A múlt ismerete fontos, így a történelmet, vagy általában a humán tudományokat is érdemes tudományos igénnyel vizsgálni, bár természetesen olyan egzakt eredményekre nem lehet számítani, mint a természettudományok esetében.

Azonban sok módszer van, ami segít a valós eredmények megtalálásában, ilyen mondjuk a régészet, a paleontológia, a biológia, a Földtudományok, vagy akár a nyelvészet, de idesorolnám az elemző logikát, mivel gyakori eset, hogy valamely múltbéli esemény, vagy korszak előzményeit és utóéletét ismerjük, így ennek fényében lehet következtetéseket levonni, de lehetne még sorolni, mivel a történelemhez számos tudományág adhat segítséget, akár a fizika, vagy a kémia is, vagy az orvostudomány és ezek fejlettségi foka, vagy fejlődése meghatározó lehet bizonyos múltbáli történések helyes megközelítéséhez. A vizsgálati módszerek kialakításában is számos módon segíthetnek a tudományok, például a kormeghatározásban, vagy a kémiai, fizikai elemzésben, stb...

A pszichológia, vagy akár az irodalom, vagy a művészetek ismerete számos módon, széles körben tudják a múltról alkotott tudásunkat gazdagítani és ki tudják szemléletünket alakítani.

A jogtudomány jelen és múltbeli ismerete segít a társadalmaink megismerésében, ami hozzájárul kultúránk fejlődéséhez és társadalmi elvárásaink, etikánk, erkölcsünk aktuális fejlődéséhez elengedhetetlen.

Én ugyan személyesen gépész vagyok, így bizonyos fokig egyetértek a kérdésedben megfogalmazott állítással, de a fenitek alapján meglehetősen szakbarbárnak találom a hozzáállásodat.

A társadalomtudományok is fontosak, csak más a hatásfokuk, illetve más módszereket alkalmaznak és ráadásul nem is várunk tőlük olyan egyetemesen megfogalmazott igazságokat, mint a természettudományoktól, legalább is többnyire.

2024. febr. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!