Tükrökkel napfényt meglévő szuterén terekbe juttatáskor mekkora mennyiség veszik el a fény erejéből és színéből? Bővebben alább.
Nyilvánvalóan nagy - nem szokásos méretű - tükrökre lesz/lehet szükség ehhez (periszkópok működéséhez részben/egészben hasonló módon, vagy a neten fellelhető "sun tunnelek" alapján kell/lehetne a lejuttatást valahogy kivitelezni, esetleg sun tunnelek, majd lent azokkal szemben tükrök kombinációival).
De ez csupán kiegészítés, a kérdés egyedül a fenti félkövérrel szedett elméleti, hogy:
Elveszik-e ezzel a napfény lejuttatással lent jelentős mennyiség (nem tudom hirtelen pontosabban megfogalmazni a következőket) a fény "bevilágítási erejéből" és emelett a napfény "színéből"?
Példának okáért nyári, felhőtlen, 12:00-kor vizsgált fény "erejéből és színéből"?
Vagy valamennyi igen, de annyira sok azért nem veszne el?
(Kérlek ne essetek nekem. Csupán érdekel eme dolog - is - nem több. )
Az a fény, ami fent tapasztalható - és felülről érkezik a mélybe - az (nagyjából/megközelítőleg) sem lesz hasonló, mint odafent, pl. egy átlagos szobában, szokványos méretű ablak esetén?
Több tükörrel, vagy sok "napfény alagúttal" sem? (Esetleg még
akár - valamiféle - nagyítókkal is támogatva?)
Talán megközelítőleg hasonló lesz. De a szokványos ablakon ki lehet nézni, ezen meg nem. Egész más a sugárzás iránya például.
Régen kísérleteztek ilyennel - a legfőbb probléma az, hogy igen hamar porosodik. Pedig még a szellőztetést is megoldhatná :-)
Egy tükör a fény 80-90%-át visszaveri, anyagtól és felületi minőségtől függően.
A tükrös megoldások, ugyan nagyon hatékonyak tudnak lenni, nem igazán elterjedtek, mert a bevilágítás erősen függ a nap helyzetétől az égen.
A light pipe / fénycsatornás megoldások esetén kicsit több fény veszik el, de általában van egy gyűjtőoptika a tetőn, ami nagyon széles szögtartományból becsatolja a napfényt a megvilágító eszközbe.
Ha van lehetőséged ilyet kiépíteni akkor mindenképpen megéri. Sokkal természetesebb élmény, mint az elektromos megvilágítás és ingyen van.
A fény kisebb veszteséggel terelhető a kívánt irányba prizma segítségével. Drágább, de hatékonyabb.
Szintén jó megoldás lehet még az üvegszál optika. Az nincs is olyan mértékben kitéve a porosodásnak, mint a tükör. Ez is drágább mint a tükör, de hosszútávon megéri.
Prizmával még szivárvány is lesz.
Persze nem olyan látványos, mint a kísérletekben, hanem inkább csak a fény szélein lesznek színes csíkok.
A napfény színét és erejét befolyásolhatja, amikor tükröket használsz a napfény bejuttatásához a szuterén területekbe. Azonban az elvesztett fény mennyisége számos tényezőtől függ, például a tükrök minőségétől, az alkalmazott szög- és elhelyezési beállításoktól, valamint a napfény beérkezési szögétől és az atmoszférikus tényezőktől.
Először is, a tükrök minősége és a felületi tulajdonságok (például a tükör rétegezése) határozzák meg, hogy mennyire hatékonyan tükrözi vissza a napfényt. Magas minőségű tükrök általában hatékonyabban visszaverik a fényt és kevésbé veszítenek el belőle.
A napfény színének megváltoztatása összefügghet a tükrök anyagával és bevonatával. Bizonyos típusú tükrök, például dielektromos tükrök, szelektíven tükrözhetik a fényt a hullámhossz alapján, ami a napfény színét is érinti. Az ilyen tükrök megváltoztathatják a napfény színét a visszaverés során.
Az elvesztett fény mennyisége attól is függ, hogy mennyire hatékonyan irányítod a napfényt a szuterén térbe. A tükrök szögbeállítása és azok elhelyezése kulcsfontosságú. Minél pontosabban irányítod a napfényt, annál kevesebbet veszítesz.
A napfény beérkezési szöge is fontos. A déli napsütés általában hatékonyabb, mivel a nap sugarai merőlegesen érkeznek. Más időpontokban a napsugárzás szögben érkezik, ami csökkentheti a hatékonyságot.
Az atmoszférikus tényezők is befolyásolják a napfény elvesztését, például a légköri szennyeződések és a felhőzet.
Összességében tehát a napfény elvesztett mennyisége sok tényezőtől függ. Azonban az optimális tüköralkalmazás és elhelyezés segíthet minimalizálni az elvesztést, miközben a napfényt a szuterén területekbe vezeted. A pontos számításokhoz és a pontos mennyiség meghatározásához számos mérési eszköz és számítási módszer áll rendelkezésre, de a gyakorlatban ez bonyolult lehet, és függ az adott helyzettől és eszközöktől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!