Adott mennyiségű folyadék elfogyasztása után mennyi tavozik vizelet formájában?
A szervezet vízháztartása körforgásban van. Hozzávetőlegesen amennyit megiszunk, ugyanannyi távozik is. Kis eltérés annyiban van, hogy a szervezet igyekszik alkalmazkodni a kevesebb és több vízhez is, vagyis a kiürülés üteme és mennyisége is kissé változni tud. De van a szervezetnek egy vízkészlet tartománya amin belül lehet némi változás, a vér lehet sűrűbb és hígabb is. A vizelet színén is meglátszik ha sokat iszunk vagy kevesebbet.
Nagyjából ugyanannyi távozik is, mert a szervezet nem tud a szervezet közelíteni a 100%-os víztartalomhoz. Van egy határ.
"Az emberi test tömegének több mint a fele víz, felnőtt férfiaknál 60%, nőknél – a nagyobb testzsír-százalék miatt – 50%, míg a csecsemőknél 70%. Ennek 34%-a sejten kívüli, 66%-a sejten belüli víz."
"Normál időjárási körülmények között a felnőttek kb. 2,5–3 liter folyadékot vesznek fel és veszítenek el naponta."
"A szervezet víztartalma"
"Az emberi szervezet víztartalma az egyedfejlődés, majd az öregedés során folyamatosan csökken. A 3 hónapos embrió víztartalma még 94%, de születéskor ez az érték már csak 72%, amely a felnőtté válás, majd öregedés során tovább csökken és végül eléri az 50%-ot. A folyamat az állatvilágban is megfigyelhető és természetes változásnak tekinthető."
"Ez azt is jelenti, hogy a szervezet víztartalma bizonyos határok között ingadozva dinamikus egyensúlyt tart fenn, amelynek átlagértéke ~60%."
"Vízvesztési minimum"
"- A minimális vízmennyiség, amellyel ez a kiválasztás megtörténhet ~500 ml/nap.
- A tüdőben, a légutakon és a bőrön keresztül további ~700 ml víz párolog el naponta úgy, hogy szinte nem is érzékeljük.
- A székletürítéssel járó vízveszteség, aminek napi átlaga ~300 ml."
"A verejtékezéssel együtt járó, a hőszabályozást szolgáló vízvesztést nem szokták a szervezet nyugalmi állapotú vízvesztési minimumához hozzászámolni, mert az fizikai megterheléskor jelentkező vízvesztés. A fentiekből következik, hogy a szervezet pihenő, alapállapotú vízvesztési minimuma ~1500 ml/nap (azaz 1,5 liter naponta) amelyet minden körülmények között pótolni kell."
A vizet nem "hasznosítja" a szervezet, mert azt maga is előállítja a táplálékból.
Az egyetlen hasznos funkciója a víztöbblet bevitelének az, hogy a légzéssel és izzadással hűti a szervezetet az a mennyiség, amely nem távozik a veséken keresztül.
Az ivással felvett és táplálékból keletkező víz mennyisége jól számontartható, a kivizelt szintúgy - ezért a különbség kiadja az elpárologtatott mennyiséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!