Mennyire veszélyes egy akkumulátor gyár?
Én itt lakom Miskolc mellett, a Bosch területén is van, de mi nem érzünk belőle semmit.
Víz rendben, büdös és zaj nincs.
Az ott dolgozó mérnökök nem kevés része a közeli településen lakik 60-70 milliós házakban, azért ez Miskolcon nem rossz, tehát Pesten olyan házak kb a duplája.
Tudok, hogy proli a gondolkodásom, de azért valahol elmondható, hogy csak nem olyan veszélyes, ha így vannak itt a dologok. Vagy tévedek?
Köszönöm és szeretném, ha nem vinnénk bele politikát.
Azért jön ide a rengeteg akksigyár mert nálunk lazák a környezetvédelmi előírások.
Sztem ez elárul mindent...
Inkább mondjuk úgy hogy próbálnak odafigyelni.
Ám bármikor bekövetkezhet valami baleset, s onnantól szennyeződik az ivóvíz és károsodik a munkaerő.
Többnyire visszfordíthatatlan mértékben.
2
Pont ez a baj, hogy nem. Ez már sokszor bebizosonyodott, hogy nem tartják be a szabályokat (még úgy sem hogy lazábbak a szabályok mint pl Kínában) és mérgezik a talajvizet meg a mérgező hulladékot is olyan helyen tárolják ahol nem lehetne kamu papírokkal és ezért még csak meg sem büntetik őket.
Alapvetően egy bizalmi kérdésről van szó, így nehéz racionálisan mérlegelni.
Továbbá itt több 100 hektáros beruházásokról van szó, azaz egy normál ipari parknál nagyobb létesítményekről.
Kérdés, mennyi lesz a hozzáadott érték és a K+F. Ha csak az energia- és a vízigény lesz a hozzáadott érték, az annyira nem jó dolog. Az is felmerült itt, hogy magyarokat fognak-e alkalmazni egyes pozícióban, ami nyilván egy nagyon bonyolult kérdés.
És az is felmerült, hogy kínai hátterű céget (van ilyen is) be szabad-e engedni, mint legnagyobb befektetőt az országba.
Ha az a kérdés, hogy az előíráaok betartásával veszélyes-e, szerintem nem. Különben meg se épülhetne. Ennél egy fokkal érdekesebb dolog az, hogy mennyi áramot fogyaszt, és mennyi a vízigénye. De nyilván ezekre is lehet megoldást találni. A többi gazdasági, politikai és ideológiai kérdés.
Mennyire veszélyes egy balta? Ha gyilkolásra használod, nagyon, ha tűzifa aprításra, egyáltalán nem.
A veszélyesség kivétel nélkül embereken múlik. Mennyire veszélyes egy atomerőmű? Ha Csernobil nagyon, ha Paks egyáltalán nem.
Az akkumulátorgyár gyártástechnológiája jól ismert, tehát pontosan tudható, mik a feltételei. Ha ezeket teljesítik és odafigyelnek, akkor is veszélyes, de ez irányítható, tehát kellő ismeretekkel és fegyelemmel nem lesz veszélyes a környezetre, vagyis az ott élő emberekre.
A mi konkrét gyáraink esetén több probléma van. 1. Nem magyarok és nem magyarok számára építik, idegen munkaerővel, mérnökökkel, akiknek nem érdekük a pontosság, mert az drága. Viszont érdekük a profit. Mi lesz
ekkor? Kína építi, ahol nagyon fontos, hogy ők legyenek a világ vezető gazdasági ereje. Sok tekintetben már azok is. Milyen áron? A termékeiket a Csendes óceánon át szállítják, a szemetet a vízbe ürítik, mert ez sokkal olcsóbb. Mára egy nagyobb budapesti kerületnél is nagyobb szemétszigetek úsznak az óceánon. A környezetükben nincs hal, mert elpusztulnak. Az akkumulátorgyártás veszélyes melléktermékeit lehet tisztítani, de az drága. Ha a folyókba engedik, olcsóbb. A gyártás nagyon sok vizet igényel, Magyarországon nincs annyi. Lehetne, de ehhez jó sok tárolót kellett volna építeni. Honnan lesz a vízük? Hát a gyártás nem állhat le, a lakosság ivóvízéhez vannak vezetékek, a elterelhető a gyárakba, a lakosságnak meg megmondják, hogy takarékoskodjon. Ívásra mindig lesz, de már mosakodásra, öntözésre kétséges.
A dolog nagyon összetett, a kínaiaknak nem számít, ha egy távoli ország elszennyeződik. Azonnal látható les zez? Semmiképpen. Az 1970-es években a magyar vegyiművek a Sorossári út mellett működött, a helyzetük egyr nehezebb lett, végül bezártak. Soká semmi se történt, majd úgy 20 év múlva egyre több rejtélyes betegség és sok haláleset történt. További 20-25 év telt el így, míg valaki rájött, hogy a nehéz helyzetű gyár minden mérget elásott, a hordók egy idő után szétrohadtak, a méreg a talajba szivárgott és az ívóvízbe is belekerült. Ez a jelenség kicsit nagyobb méretekben meg fog történni, mert a kínaiak nem az óvatosságról és odafigyelésről híresek (persze ha érdekük, azt is nagyon tudják).
Itt a földek és emberek szimpla kiárusítása folyik egy nagyhatalom számára. Nagyjából úgy, ahogy pár száz évig a lefizetett afrikai vezetők eladták népüket rabszolgának. Rabszolgaság már nincs, de pusztulás sokféleképpen lehetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!