Jól gondolom, hogy a matematika tanítás melletti érv, miszerint a logikus gondolkodásra tanít, téves?
Állítólag a matematikát azért tanítják, mert fejleszti a logikus gondolkodást, ez azonban nem igaz.
Itt van a levezetésem:
Az iskolának az életre kellene nevelni, tehát azt a logikát kellene elsajátítani, amiben az életben tudsz érvényesülni. Hogy ne legyen gondod az ismerkedéssel, legyen pénzed, jó kapcsolataid, stb. Erre viszont a matematika nem tanít meg. Sőt, jó matekos is hozhat rossz döntéseket. A matematika ugyanis egy elvont tudomány, ami csak a saját rendszerén belül működik, semmi haszna nincs az életben. Már az alapműveletek sem kellenek, mert ott a számológép. Lehet, hogy valaki a legnehezebb egyenleteket is megoldja, de ha oda sem tud menni egy csajhoz, mit ér vele?
Pontosan ezért van az, hogy Lil G - aki otthagyta a középiskolát - sokra vitte az életben. Híres ember lett, akinek rengeteg követője van az instagramon, milliós megtekintése a YouTube-on. Saját bevallása szerint ő a pénzt választotta, és nem fogjuk sem középiskolában sem egyetem látni.
És pontosan erről van szó. Az, hogy boldogulsz-e az életben nem attól függ, hogy jó matekos vagy-e. A logikus gondolkodás, ami kell az élethez, egyrészt született képesség, másrészt tapasztalatok alapján alakul ki, semmi köze nincs a geometriai transzformációkhoz, vagy a másodfokú egyenletekhez.
Ha igaz lenne, hogy a logikus gondolkodás számít valamit a matek tanároknak, akkor a matematika érettségit ki lehetne váltani egy MENSA teszttel. Egyrészt raven matrxok, geometriai alakzatok vannak benne tehát full matekos az egész.
Szerintem a matematika inkább csak amolyan szűrő akar lenni, amivel letesztelik, hogy ki értelmes, és ki nem. De akkor ezt meg kellene mondani, mivel egy dekát nem fejlődik tőle a logikus gondolkodás.
A logikus gondolkodásra születni kell, illetve kialakítani tapasztalatok által.
De az értelemesség sem attól függ, hogy ki mennyire jó matekos, és ki nem.
Lesz, aki 5-ös matekosként is alkalmazottként végzi, más meg meg gazdag lesz gyengébb eredménnyel is. Ez az értelemesség, hogy ki mennyire lesz sikeres.
A Forbes-ben van is erről egy cikk:
Erről ennyit.
Amit ma matematika oktatásnak nevezünk, kevésbé fejleszti a logikai gondolkodást, mikor sablonos feladatmegoldás van.
Bizonyításokra kellene alapozni a matematika oktatást.
Ami az életre való iskolai felkészítést illeti.
Az iskolának (tanárok, tananyag) a képességfejlesztés lenne a dolga.
Egész életünket átjárja a(z)
- döntés,
- szervezés és vezetés,
- irányítás,
- minőség,
- biztonság,
- optimalizálás,
- lelki és szokásbeli beállítódás, mégsem mérik fel a fentiek képességstruktúráját, mégsem oktatják a fentieket (készségfejlesztés) az életből vett példákon keresztül.
Pedig a kritikai, logikai, értékelő, elemző, tudományos stb. gondolkodás mellett, a legfontosabbak lennének, hogy sokkal könnyebben tudjunk eligazodni, tájékozódni, illetve problémákat megoldani az életünkben.
#13
Hát sajnos nem így van.
Megcsinálom az érettségit, legyen meg az érettségi bizonyítvány, aztán lehet, hagyom az egészet a francba. Maximum a nyelvtanulást hagyom meg.
A magam módján leszek sikeres, nem pedig úgy, hogy droid módra tanulok olyan dolgokat, amik el sincsenek normálisan magyarázva.
Első körben a YouTube-on szeretném folytatni a videózást.
"Első körben a YouTube-on szeretném folytatni a videózást."
Akkor igen hosszú és kitartó tanulási folyamat áll még előtted, mert ilyen stílussal nem sok siker kecsegtet a videózásban.
Ami a közösségi médiát illeti, ott minél botrányosabb az ember, annál jobb, bár én nem is vagyok az, csak most hevesebben érveltem.
Illetve, én nem is olyan videós lennék, aki influencerkedik, nem akarok okoskodni a kamerába. Más dolgokban gondolkodom.
16 éves korodig vagy tanköteles, vagyis hiába téped itt a szádat, nem kötelező érettségizned, már rég otthagyhattad volna az iskolát és youtubozhatnál. :D
Úgyhogy visszakérdeznék, hogy ha ennyire feleslegesnek tartod az egészet, akkor minek érettségizel? Miért nem hagytad ott már 16 éves korodban az iskolát mint az a G li vagy ki...?
#17 vagyok, még annyit hozzátennék, hogy hiába várod a matematikától, hogy megtanítson, hogy kell odamenni a csajhoz, az iskola igazából nem erre való. Arra születni kell, hogy oda tudj menni a csajhoz, ezt nem az 55 éves matektanár fogja neked megtanítani. De ezt értsd metaforikusan is, az iskolának nem az a funkciója, hogy boldogulj az életben és hogy be tudd fizetni a csekket.
Az, hogy van egy-két ember, aki elkezd magáról videókat kitenni és ott hülyeségeket beszél és sikeres lesz, nem érv arra, hogy ez a jó és általános irány, ami mindenki számára az egyedüli helyes út. Őszintén szólva, amiket ezekről leírtál, az csak a te véleményed, és nagy zöldség az egész.
Az iskolarendszer lényege - elméleti síkon (abba ne menjünk bele, hogy a gyakorlatban hogyan valósul meg) - az esélyegyenlőség megteremtése. Vagyis ha eljut valaki az érettségiig, akkor (elméletben) az ő döntése, hogy mi lesz belőle a továbbiakban, választhat tudományos utat is.
Azt nem értem soha ezekben az emberekben, akik ezt a zöldséget előadják, amit te is tettél, hogy szerinted, ha nem lenne matematika oktatás, akkor hogyan létezne az az eszköz (számítógép és internet stb.), amin a zöldségeidet terjeszted? Ha nem lenne fizika, kémia, matematika, és nem lennének, akik ezeket magas szinten művelik, és akik bizony ezeket a középiskolában sajátították el olyan szintre, hogy arra később magasabb szintű tudományos munkát alapozzanak - akkor te most túrnád a földet és mezítláb járnál a szomszéd patakhoz naponta vízért. Szóval álmodozz a youtubozásról - szíved joga - de azt azért tartsd észben, hogy az, amit te feleslegesnek tartasz és lenézel, eleve szükséges ahhoz, hogy létezzen egyáltalán Youtube...
Az pedig, hogy ki hogyan boldogul az életben, valóban egyéni rátermettség kérdése, szóval tanulhat valaki akármennyi matematikát, ha nem rátermett, nem fog sokra menni vele (bár ez sem feltétlenül igaz). Mindenesetre ennek az egésznek nem sok köze van az iskolarendszerhez és ahhoz, hogy ott mit tanítanak. Persze, azon lehet vitatkozni, hogy a 21. századi igényeket mennyire elégíti ki a mai iskolarendszer által átadott tudás, de ez is egy másik kérdés. Magát a matematika tantárgy létét nem sok értelme van vitatni, a tanítás módszertanát, és hogy korszerű legyen a tananyag - azt igen.
Nem a matematika oktatás ellen vagyok, hanem az ellen, hogy rákényszerítik a gimnáziumi matekot olyanokra is, akiknek semmi köze hozzá. Nem érdekli, más tervei vannak, mondjuk amerikanisztikát akar majd tanulni. Akkor mi a francnak szenvedjen a sokszögekkel, amikor be lehetne neki tenni dupla annyi angolt, meg történelmet is a matek helyett.
Tanítsák a matematikát azoknak középiskolás diákoknak, akik fizikusnak, mérnöknek, stb. mennek. Semmi köze hozzá másoknak, mert a hétköznapi életre az általános iskolai matematika elég.
Még ha legalább tényleg az lenne, hogy a matematika fejleszti a logikus gondolkodást, akkor lenne értleme, de nincs.
Sablonosan, droid módjára, ész nélkül oldják meg a hétköznapi diákok a matematika feladatokat, azt se tudják mit az, amit csinálnak.
#17
Nem az érettségit érzem feleslegesnek, hanem a matematika tanulást.
Azzal nincs bajom, hogy le kell érettségiznem.
A rámkényszerített felesleges matematika oktatással van bajom.
Az idegen nyelvekkel sem tudok haladni úgy, ahogyan kellene mert a másodfokú butaságokkal kell törődnöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!