Az amerikai Holdra szállás (1969) már csak amiatt sem lehetett kitaláció/csalás, mert a rivális (és addigra már eléggé fejlett) Szovjetunió szinte azonnal leleplezte volna azt?
Többek között ez is így van, igen. A Szovjetunió viszont elismerte a Holdraszállás tényét úgy is, hgoy baromira nem örültek neki.
De az a 100 kg bizonyíthatóan Holdról hozott talajminta sem smafu:D
Nem. Valójában a nagyhatalmak és közepes hatalmak titkosszolgálatai jelenleg is rengeteg mindent tudnak egymásról. Az a néhány botrány ami ismert csak a jéghegy csúcsa. Illetve ismert már nem is kevés ami kitutódott, de itt mondjuk az mellékes. A kémkedés és beépülés és egyéb tevékenységek valójában hétköznapi tevékenységeik, és java részt a gazdaság és politikai, társadalmi területen tevékenykednek és nem katonai téren.
A kérdésre visszatérve már a középkorban is bevett szokásokat fejlesztettek tovább és ma már rengeteget tudnak egymásról és a kompromittáló adataik gyakorlatilag a fiókból alkalomszerűen kihúzhatóak. Amit néha kiteregetnek azok sem akkor váltak ismertté a számukra, hanem választottak a listából a politikai célokhoz illesztve.
De az ilyen sok tízezer oldalas adatokat láthatóan nem nagyon használják nyilvánosan, mert elég pontosan tudják egymásról, hogy a másik kb mit tudhat róluk. Megegyezéses alapon nem teszik meg, hogy bármivel előrukkolnak, mert ha beindulna az egymást lebuktatás, akkor egyik fél sem úszná meg. Megint más, hogy a nem nyilvános politikai téren, ami a valódi politka amúgy, ott nyilván meglebbentenek dolgokat, de azok gazdasági és egyéb fenyegetések inkább.
A legrégebbi már történelmileg is megismert kémkedés az i.e. 1700 környékéről van, Hammurapi (Hammurabi) óbabiloni király diplomáciai küldöttként álcázott kémjének jelentése. De sok esetet ismerünk. A középkorban Velence is nagyban űzte a kémkedést például. Vagy például Sir Francis Walsingham az 1500-as években I. Erzsébet angol királynő főtitkára és hírszerzési vezetője volt. Az 1700-as években elképesztő ütemben növekedett meg a hírszerzésbe való befektetés.
XIV. Lajos király (Louis XIV., Louis-Dieudonné, Louis le Grand, Napkirály, le Roi Soleil) (1638-1715) vezetése alatt a francia miniszterek minend addigi ismeretet összegyűjtve hoztak létre kormányzati hírszerzési irodát (Cabinet noir). Hosszasan lehetne ezeket sorolni nyilván, ez nem mai találmány.
Mindenesetre nem szokták nyilvánosan lebuktatásra használni, hanem belső taktikai célokra tartják meg. Nem indíthatnak országok nyilvános lebuktató kampányokat, mert maguk is ki lennének téve ugyanannak válasz lépésként.
#3 (TappancsMancs)
A Szovjetúnió bukása után egy csomó, addig titkos dolog kiderült a szovjet űrprogramról. Például olyan sikertelen űrszondaindítások, amikről addig nem is lehetett tudni, a szovjet emberes holdprogram részletei, amiről annak idején azt is megpróbálták letagadni, hogy létezik, stb. Gondolod, hogy ha lett volna bizonyítékuk arra, hogy az amerikai holdraszállás nem történt meg, akkor azt annyival jobban titkolták volna ezeknél, hogy azóta sem került volne elő róla semmi dokumentum???
Sadam és azok honnan kerültek elő? Az űrkutatási iratok közül. De nem néztem utána, úgyhogy akár javítsad is.
Mondjuk úgy egyszerűen szólva, hogy a bizalmas és titkos iratok azok egyik országban sem csak úgy egy helyen vannak. Főként más a titkosszolgálatok iratai, amit azért nem csak úgy közszemlére adnak időnként, hanem át is szelektálják azokat, ami mehet kutatásokra. Az űrhivatali iratokat és a titkosszolgálati iratokat kétlem, hogy egy helyen őriznék vagy egy fokozatba sorolnák. Szelektálás mindig van - a történészek sajnálatára is.
És megintcsak más a Szovjetúnió saját űrkutatása és űrprogramja és más az ami titkosszolgálati adat az USA-ból érkezett. Egyszerűen más a kettő.
"Gondolod, hogy ha lett volna bizonyítékuk arra, hogy az amerikai holdraszállás nem történt meg, akkor azt annyival jobban titkolták volna ezeknél, hogy azóta sem került volne elő róla semmi dokumentum?"
Igen. Gondoljunk bele mi lenne ha országok elkezdenék egymást a nyilvánosság előtt mindenfélékkel besározni! Ilyen fajta háború egyszerűen nem indulhat el, és ez nyilvánvaló főként a nagyhatalmak számára, mert mindkét fél csak veszítene vele. Ne ugord ezt át, inkább fontold meg. A valódi politika az nem a médiában zajlik...
A holdraszállástól függetlenül is eleve nem úgy megy a kémkedés, hogy megtudnak valamit és megy a médiába. Az ebben másodlagos vagy mindegy is, hogy mi a témája az infónak, mert alapból nem a médiának dolgoznak a kémszolgálatok.
Meg nem azért költenek el egy rakás pénzt a titkosszolgálatok, mert jajj jajj semmit sem sikerült megtudni. :) Az adatok és infók mennek az adattárakba.
Tegye fel magának aki akarja a kérdést és válaszolja meg magának:
- Jelenleg a nagyhatalmi országok titkosszolgálatai alig tudtak meg másokról valamit is? Kevés az adatjuk?
#7
Szóval szerinted a szovjetek/oroszok jobban titkolják az amerikaiak űrkutatásával kapcsolatos -általad feltételezett - (egyébként az amerikaiaknak kínos, a szovejteknek előnyös) információkat, mint a saját űrkutatásukkal kapcsolatos tiktos információkat. Hát ez is egy vélemény. Mondjuk elég érdekes...
#8
És ki állított olyat, hogy rögtön a médiába menne???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!