Igaz, hogy ha lett volna elég mentőcsónak a Titanicon, akkor sem lehetett volna sokkal több utast megmenteni? Mennyi utast lehetett volna még megmenteni?
Figyelt kérdés
2023. jan. 9. 19:09
1/17 A kérdező kommentje:
Azért gondolom, mert a filmben mutatták, hogy már nem is volt idő arra, hogy az utolsó csónakokat vízre tegyék, a tenger "jött fel" értük. Nem lehetett volna előbb leengedni a csónakokat? Kevés volt a személyzet, aki leengedte a csónakokat? Vagy miért ment ilyen lassan?
2023. jan. 9. 19:11
2/17 Gugu Gabor válasza:
A hajó több mint 2 órán átt sülyedt, lett volna idő vízre tenni a csónakokat, amennyire emlékszem sokáig nem hitték el hogy elsülyedhet talán fél óra is eltelt mire az első csónakot vízre tették. A személyzet sem volt a helyzet magaslatán akik a menekítést kordinálták. Fogalmam sincs akkoriban mi volt erre a protokol vagy hogy volt e egyáltalán, szóval emiatt nem biztos hogy igazságos össze vettni egy modern hajó személyzetével a titanic "szintidejét"
3/17 anonim válasza:
"Ha lett volna elég mentőcsónak" ezt úgy kell érteni, hogy elég eszköz is a leengedéshez? Másrészt a csónakok egy része félig üresen lett leengedve (hiába látta mindenki, hogy süllyednek, de az elsüllyeszthetetlennek hirdetett hajón ez nem mindenkinek volt hihető). Aztán ott volt az a kellemetlen tény, hogy először a gyerekek és asszonyok ugyan jól hangzik, de ki mondja meg abban a kavarodásban, hogy most már jöhetnek a többiek? És igen, voltak olyan csónakok, melyeket nem tudtak leengedni, aminek az volt az elsődleges oka, hogy az idő múltával a hajó annyira megdőlt, hogy az egyik oldalon már nem lehetett a leeresztést elvégezni anélkül, hogy a csónak fel ne borult volna. Szóval valóban nem ment minden simán és szervezetten, de ez talán érthető a kialakult helyzetben az éjszaka legsötétebb óráiban...
4/17 anonim válasza:
Az biztos hogy még a meglévőket sem tudták, kihasználni a káosz miatt. Ugyanakkor most egy műsorban azt mondták, hogy nem azért volt kevés mentőcsonak a Titanikon, mert ezzel sporoltak, a hellyel, vagy a pénzzel. Bár valójában irreálisan sok mentőcsonakot kellett volna magukkal vinni, hogy mindenkinek jusson. De a LÉNYEG, hogy a csonakok nem mentésre szolgáltak, hanem szállításra. Abból indultak ki, hogy a Titanik olyan nagy forgalmú útvonalon közlekedett, hogy garantálható, hogy bármikor lesznek a közelben hajok, amire átlehet menteni az embereket. Ez addigra már bevált gyakorlat volt, hogy a hajok mentik egymást. Volt fényjelzés, kürt, rakéták, táviró, tehát tudtak segítséget kérni. És csak annyi csonakot tettek kötelezővé, amennyivel rövid idő alatt átlehet vinni egy másik hajóra az embereket. Tehát egy rövid párperces átszállításra méretezték a csonakokat, nem arra hogy csonakokba rakjanak minden utast. Ezért is hagyták, hogy félig, harmadáig töltött csonakok induljank el, mert ugyis hamarosan visszatérnek ujabb utasokért.
5/17 anonim válasza:
#4 Ez jól hangzik, de gyakorlatilag kivitelezhetetlen. A mentőcsónakot utasokkal együtt engedik le, más módja nincs az utasok beszállításának. A visszatérő csónakokat meg megint felemelni szintén nem rutinfeladat (a csónakfedélzet 23 méter magasan volt a vízszint felett). Továbbá annyira azért nem volt sűrűn járt útvonal (több mint 5000 km!), hogy arra lehessen számítani, hogy néhány percen belül ott terem egy-két mentőhajó, mint ahogyan az nem is történt meg. Egészen egyszerűen abban az időben az előírás nem az utasszámhoz kötötte a mentőcsónakok kapacitását, hanem a vízkiszorításhoz, eszerint a Titanic bőven megfelelt az előírásnak.
6/17 anonim válasza:
A személyzet nagyon nem állt a helyzete magaslatán. Egyáltalán a mentést és a segélykérést is későn kezdték meg. Nagyon sokkal több ember lett volna menthető, ha azonnal segítséget hívnak és elkezdik feltölteni a csónakokat, a rendelkezésre álló eszközökből (faburkolatok miegymás) tutajokat ácsolnak.
7/17 anonim válasza:
Ha előre felkészülnek egy hasonló katasztrófahelyzetre, akkor akár az összes utas is megúszhatta volna a dolgot.
De kár már erről elmélkedni utólag, hisz az a csoda hogy nem lett még több áldozat a gyors süllyedés és a pánikhangulat miatt. A személyzet kiválóan és nagy hősiességgel tette a dolgát annak a tudatában, hogy őnekik már nem fog csónak jutni a végén.
8/17 NTBS válasza:
Igen, mert a hajó úgy épült, hogy nem fog elsüllyedni.
9/17 anonim válasza:
Ha időben felismerik a veszély helyzetet és a kapitány elrendeli a hajó azonnali evakuálását, akkor lett volna bőven idő az összes mentőcsónakot vízre bocsátani, mert idejük lett volna bőven, hiszen tudjuk, hogy a Titanic kb. 2 és fél óra alatt süllyedt el. Egyetlen problémás tényező merülhetett volna fel ebben az esetben is, hogy a személyzet - mivel a hajóról azt gondolták, hogy elsüllyeszthetetlen - egyáltalán nem gyakorolták be a mentés menetét, és hogy hogyan eresszék le biztonságosan a mentőcsónakokat. Úgyhogy gyakorlatilag csak rajtuk múlott volna... és múlott is, hiszen volt olyan csónak is, ami félig üresen került vízre.
10/17 anonim válasza:
Nem is tudom már, hogy hol olvastam, de elvileg azért engedték útjára ilyen kevés mentőcsónakkal, mert akkoriban a mentőcsónakok igazából transzporterként működtek, azaz az emberek átszállításához használták őket egyik hajóról a másikra. Csak a Titanichoz nem ért oda időben a másik hajó, ezért nem tudták ilyen módon alkalmazni a csónakokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!