Azt olvastam, hogy több tudós, kutató hisz abban, hogy léteznek párhuzamos világok, univerzumok. Van olyan fizikai, természeti stb jelenség, ami utal arra, hogy léteznek azok a párhuzamos világok? Miből következtetnek erre a tudósok?
Bizonyíték nincs rá, de néhány elgondolkodtató körülmény közvetve valószínűsíti ezt, pl.:
- a természet törvényei és az alapvető állandói elképesztően pontosan (több tíz tizedes jegynyire) úgy vanak "behangolva", hogy az élet létrejöhessen és mi most itt lehessünk, hogy ezen törjük a fejünket. Ez a mi szempontunkból egy elképzelhetetük kis valószínűségű szerencsés véletlen. Ennek nem tudjuk az okát, de kézenfekvő az a feltételezés, hogy sok univerzum lehet, amelyek másként és másként vannak "behangolva" és ezek közül csak az egyik a mi szerencsésen behangolt univerzumunk.
- Andrej Linde fizikus kidolgozta a kozmikus infláció elméletének egy olyan változatát, amely szerint az ősrobbanás első töredékmásodpercében lezajlott felfúvódás nem egy egyszeri esemény volt, hanem folyamatosan újra és újra megtörténik, újabb és újabb "buborék univerzumokat" hozva létre.
Ha hisz benne, akkor az ipse nem tudós.
Egy tudós bizonyíték nélkül maximum erősen valószínűnek tarthatja a párhuzamos univerzumok létezését.
Még akkor is ha a kedvenc sorozata a Rick, és Morty.
Épp a napokban hallgattam erről egy beszélgetést és ott az egyik fizikus, Sabine Hossenfelder, arról beszélt, hogy bár a köztudatba és a popkultúrába nagyon bevette magát a multiverzum, valójában elenyésző azoknak a fizikusoknak a száma, akik ténylegesen foglalkoznak a témával.
https://www.youtube.com/watch?v=W39kfrxOSHg&ab_channel=TheIn..
Egy tudós, amikor éppen hisz valamiben, akkor nem tudós.
Viszont lehetnek kedvenc elképzelései, és a párhuzamos világ az.
Azért, mert szép, és sok mindent megmagyaráz.
Bizonyíték egyelőre nincs rá, de keresik.
#7
Azért a tudósok is hihetnek dolgokban :D
Pl a Curie házaspár az atom oszthatóságában csak hitt ameddig nem sikerült ténylegesen alátámasztani.
Persze, hihet.
Csak olyankor ő nem tudós, hanem egy hívő ember (ha vallásos hite van), vagy egy kíváncsi ember.
Tudós akkor lesz, ha tudományosan dolgozik.
"Azért a tudósok is hihetnek dolgokban :D
Pl a Curie házaspár az atom oszthatóságában csak hitt ameddig nem sikerült ténylegesen alátámasztani."
Igen de tényként kezelni valamit amit nem bizonyított be, az butaság. Ha tudós, ha nem. A tudós dolga nem a hit. Persze nem mindegy, hogy valamire van valami bizonyíték, vagy bármi ami utal/utalhat, de ez másik téma. A tudós nem hisz, hanem tud, vagy nem tud és kutat érte.
Amúgy eddig senki sem bizonyította be (legalábbis ember nem), a párhuzamos univerzumokat. Viszont az is bizonyos, hogy amikor a laikusok által felkapott elméletek nem egyenlőek azzal, amivel a tudósok foglalkoznak.
Tudtommal vannak jelek, amik utalnak rá, de bizonyíték nincs az embereknél, az fix.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!