Bombay jelenség van a vércsoportom mögött?
AB vércsoportú vagyok és elvileg anyukám is. Apu viszont nullás.
Az kizárt, hogy nem vagyok vérszerinti gyereke mindkettejüknek.
A bombay jelenség , h antitest leher emiatt? Nem igazán értem hogy zajlik ez...
Elmagyarázná egy hozzáértő, aki ilyen területen tanuk(t), hogyan van ez a dolog?
Elvileg lehet, de a Bombay vércsoport elképesztően ritka. Az európai népességben nagyjából 4 Bombay vércsoportú jut egymillió emberre, szóval összesen kb. 40 Bombay vércsoportú ember lehet Magyarországon.
Szóval azért nem biztos, hogy ez a magyarázat.
-----------------
A Bombay vércsoport megismeréséhez először egy gyorstalpaló az AB0 vércsoportról. (Nem tudom, mennyire ismered az öröklődését, ha nagyon, akkor ezt kihagyhatod.) Ezt ugye egy gén három allélja határozza meg: I(A), I(B), i (a zárójeleseket felső indexbe szokták írni, de én olyat itt nem tudok). Az I(A) és I(B) allélok enzimet kódolnak, azonban a 0 vércsoportú személyeknél (ii genotípus) az allélok nem kódolnak működőképes enzimet. Emiatt néha azt szokták mondani, hogy a 0 vércsoportú személyek vörösvértesjteinek (innen: VVT) felszínén nincs (AB0 típusú) antigén, de ez nem igaz. A 0 vércsoportú személyek VVT-in úgynevezett H antigén van. Az I(A) és I(B) allélok által kódolt enzimek ezt tudják tovább alakítani A és B antigénné. (Értelemszerűen ha valakiben mindkét allél megvan, mindkét antigén meglesz a VVT-in, és AB vércsoportú lesz).
Itt látható az AB0 vércsoportrendszer antigénjeinek szerkezete:
A Bombay-vércsoportot viszont egy másik gén határozza meg. Ennek a működőképes (domináns) példánya egy olyan enzimet kódol (FUT1), ami a H atnigén kialakításában vesz részt. A Bombay-vércsoportúak homozigóta recesszívek erre a génre nézve, azaz csak olyan allélt hordoznak, amely nem kódol működőképes enzimet. Emiatt nem fog a sejtjeikben H antigén képződni, így értelemszerűen az A és B antigén sem tud képződni bennük. Másként fogalmazva az ő esetükben semmilyen (AB0 vércsoportrendszerhez tartozó) antigén nem lesz a vörösvértestek felszínén, függetlenül attól, milyen genotípusúak az AB0 vércsoportot meghatározó génre nézve.
Azaz itt génkölcsönhatásról, azon belül recesszív episztázisról van szó.
Itt látható a Fig. 1-en a képződés folyamata. A Bombay-vércsoport esetén már az első nyillal jelzett (VVT-ben FUT1 által kódolt) folyamat sem megy végbe, így értelemszerűen sem H, sem A, sem B antigénjük nem lesz:
Emiatt ők még 0-s vércsoportú embertől sem kaphatnak vért.
#2
Gondolom úgy gondolta a kérdező, hogy az apja Bombay vércsoportú, és így lehet, hogy bár az apa 0-s, az anya és ő is AB-s.
Ez után kutatok én is neten.
Anyukám 0 apukám is 0.
Én B+ vagyok.
Eddig azt hittem ez lehetetlen,és már mindenfélét képzeltem, hogy nem vagyok vér szerinti gyerek, vagy az apukám nem az apukám.
Akkor ez lehetséges?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!