Az űrutazásban ,miért nem a nukleáris energiát részesítik előnyben?
Mert egy a Foldre meghibasodas vagy baleset miatt visszazuhano es/vagy felrobbano, tobbszaz kilonyi radioaktiv anyaggal megpakolt raketa vagy muhold az almoskonyvek szerint rossz omen.
Egyebkent a nuklearis energiat te pl. hogyan hasznalnad egy reaktiv hajtason alapulo raketaban?
Használnak mint energiaforrást, de amíg a naprendszeren belül vagy és azon belül sem túl távol a naptól, addig hatékonyabb megoldás a napenergia.
Meghajtásra meg megint problémás az alkalmazása, az űrben csak Newton III-al lehet valamit meghajtani. Azaz valaminek távoznia kell az űreszközből, ami a tömegével és gyorsulásával arányosan ad egy ellentétes irányú meghajtó erőt.
Van erre is megoldás: ionhajtómű, de az nem épp versenyautó motorja, hanem egy tömegéhez képest nagyon hatékony, de lassú gyorsulást lehetővé tevő meghajtás. Űrszondák meghajtására megfelelő, de jóval nagyobb, emberes űrjárművek emberi időn belüli felgyorsitására nem.
Hogyan lesz a nuklearis energiabol toloero? Az csak hot termel, amit az atomeromuvekben goz eloallitasara es azzal gozturbinak hajtasara hasznalnak fel.
Ha vakuumban kell meghajtas, akkor jelen ismereteink szerint a reaktiv hajtomu az egyetlen mukodo dolog, ahhoz viszont kell valami anyag, amit hatrafele kidob. Az ionhajtomu is mukodget, de alacsony toloereje van es szinten szuksege van valamire, amit kilok magabol (esetunkben valami nemesgazra, peldaul), igy pl. a szokesi sebesseget per pillanat nem lehet vele elerni.
Volt erről több kérdés is, és nagyon részletesen kifejtették.
Létezik több módszer is, az oroszok most ráfeküdtek, Mars utazást terveznek.
"Hogyan lesz a nuklearis energiabol toloero? Az csak hot termel, amit az atomeromuvekben goz eloallitasara es azzal gozturbinak hajtasara hasznalnak fel."
Erre az a válasz, hogy egy dolog akarni valamit, és más dolog megcsinálni. Pláne úgy, hogy közben a használói életben maradjanak.
Kémiai meghajára van technológia, nukleárisra nincs. Azt nem használhatjuk, ami nincs.
Kísérleti, illetve kicsiben megépített technológiák már vannak.
És olyanok is, amik elviszik az űrhajót, csak közben sugároz, mint Fukusima és Csernobil együtt.
De tényleg vissza kéne olvasni, nem találgatni.
NERVA néven az amerikaiak fejlesztettek egy nukleáris termikus hajtóművet. De tudommal sose repült. Üzemszerűen nem bocsájt ki radionuklidokat.
Az oroszoknak pedíg atomreaktorral táplált kémműholdjaik voltak. Ezek még az atmoszférában keringtek, így nem tudtak napelemet szerelni rájuk. A küldetés végén egy parkoló pályára emelkedtek, ma is fenn vannak még.
Van sok más elképzelés, ami nagyon hasznos lehetne, de némelyik üzemeltetése felér egy nukleáris holokauszttal.
A hasadó anyag beszerzése és kezelése problémás.
A földtől távolabb használhatóak lennének a nyitott ciklusú radionuklid okádó hajtóművek is, mivel a hajtógázok nagy térben oszlanak el, sőt kilövellt gázok még a naprendszert is elhagyják.
De politkailag kényelmetlenek, illetve technikailag problémás, hogy egy rakétának csúfolt kontrollált robbanószerkezettel kéne kiemelni őket az atmoszférából.
De egyszer nagyon hasznosak lesznek.
Pl Orion drive néven van elképzelés ami atombombákat dobál maga mögé, azoknak a lökéshullámán lovagol. Ilyennel az alfa centauri is elérhető akár.
De vannak épeszűbb elképzelések is :D
Scott manley youtube csatornáján láttám jó videót ezekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!