Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » ? Meghalt penész...

? Meghalt penész...

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy egy penészt szagról (és színről (és alakzatról) – ha kellően nagy) lehet felismerni. De vajon biztosan meghalt-e a penész, ha azt kezeltem természetes szagtalanítóval (ecettel vagy szódabikarbónával vagy mosószódával vagy sóval)? Azt tudom, hogy az ecet baktérium és penészölő hatással rendelkezik, de a többiről nem tudok ilyet, ill. a kérdés az, hogyha a szag eltűnt, akkor a penész is?

2022. júl. 31. 10:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2022. júl. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Itt az a helyzet, hogy nincs olyan, hogy "A PENÉSZ".

Ez egy baktériumtenyészet, ahol az egyes baktériumok egymással is küzdenek, és nem egyformák.

Ezért aztán a különféle hatásokat is máshogy bírják.

Szerintem te nem leszel boldog akkor se, ha 90%-ot pusztít, meg akkor se, ha 99%-ot pusztít.

A baktériumok arra is képesek, hogy rossz körülmények (pl. a só) esetén betokozódjanak, aztán majd ha az égzengés odébbállt, ismét előjöjjenek.

Túl fognak élni téged - hacsak nem használsz valami profi módszert.

2022. júl. 31. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Z003 ***** válasza:
100%

@2 Itt az a helyzet hogy van olyan hogy "A PENÉSZ", van. Nem baktériumok hanem gombák, jól specifikált fajokkal (csak keress rá "penész" és az első találat között ott lesz a "Penészgomba" wikipédia cikk). Általában az aspergillus és a penicillium nemzetségből (persze sok más fajta is létezik). Valamint a kolóniák többnyire egységesek és csak egy fajt tartalmaznak (vagy szimbióta fajokat). Az adott gomba eltérő fejlődési stádiumai néha teljesen eltérően néznek ki. Viszont szó sincs többnyire arról, hogy több faj aktívan hadakozzon egy telepen belül (maximum a micélium határainál).

Amit mi penésznek hívunk az a gomba kolóniának csak egy apró része, ami a spórák érleléséért és terjesztéséért felelős.


Az élőlény jelentős részét a micéliumot nem látjuk mivel általában a fa vagy élelmiszer belsejében található. Ezért lehet macerás a kiirtásuk mert hiába pusztítják el ezek a szerek a telep felszíni részét, nem érnek el a felszín alatti részekhez. Ahonnan gyorsan újra helyreáll a gomba, így ezek a megoldások csak ideiglenesen működnek.

2022. júl. 31. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Igaz, tényleg gomba.

De attól még nem egységes, és nem pusztul el az egész.

2022. júl. 31. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm 3-as!

És mit tudsz a Nap UV sugaráról? Az valamelyest behatol az anyagokba. (Például dohos paplant, ha kiteszünk a napra, akkor eltűnik a doh szag.)

És az nem lehet, hogy a kezelt felületen a kezelt anyagnak a szaga beivódik az anyagba (pl. fa esetében) és azok elpusztítják Gondolom a penész nem tud lyukat fúrni a fában, mint a szú - és mivel a fa külsejéről kezdik meg a szaporodást -, ezért azt gondolom, hogy a kezelt anyag beivódik a - legyen mondjuk - fába annyira, hogy elérje a penésztelepet. Hogy vélekedsz efelől?


2-es! "Szerintem te nem leszel boldog akkor se, ha 90%-ot pusztít, meg akkor se, ha 99%-ot pusztít." - Akkor teszerinted 0% értelme van mindennemű fertőtlenítésnek. A valóságban viszont más a helyzet, igenis hatékony a fertőtlenítés és, ha ismételten nem kerül számára tápdús környezetbe (párás környezet, hőmérséklet), akkor nem tud szaporodni, nem érzékeljük a jelenlétét.

2022. aug. 3. 15:24
 6/8 Z003 ***** válasza:

Az UV egy érdekes dolog, de ebben az esetben nem hiszem hogy bármi hatást kifejtene. A lepedős példában egyrészt tényleg az UV ami miatt eltűnik a szag, de nem azért mert behatol az anyagba. Ha valaminek szaga van az azt jelenti hogy párolog, ha kirakod levegőzni az önmagában eltávolítja a szag egy jó részét, az UV segít fertőtleníteni meg elbontani adott szerves anyagokat, viszont nem hatol be az anyagba, hanem a szag szivárog ki a szövet felszínére. Ezért mondjuk fa gombátlanítására nem alkalmas mivel közel sincs annyi átütőereje hogy kárt okozzon a gombafonalakban.


A fa beitatása meg habár lehetséges és gyakran használt módszer (fa pácolás). Nagyon függ attól hogy milyen helyzetben akarod használni. Emellett ilyen használatra maximum az ecet lenne alkalmas a különböző karbonátok amiket mondtál túl lúgosak károsítják a fát. Valamint amint megszárad azonnal hatását veszti. És onnantól kezdve amikor nedvességet kap a fa a beleivódott karbonát tovább roncsolja a fa anyagát. Az ecet meg egyszerűen nem eléggé effektív fungicid nagy koncentrációban elöli a gombát viszont a spórákat nem feltétlenűn. Valamint általánosságban nem használják így pácolásra mert sokkal effektívebb és kényelmesebb megoldások is vannak.

2022. aug. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a helyesbítést!


Az UV-C lámpa, izzó vagy ózongenerátor (ez költséges) viszont hatásos lehet, mert a gáz a pórusokba is behatol.


Milyen más, nem említett fertőtlenítő, gombaölő hatású természetes "szert" / dolgot ismersz?

Esetleg vannak hatásos kombinációk, amik egymást kiegészítik? Arra gondolok, hogyha pl. boncolnál (ami igen nagy steril környezetet igényel), akkor miket használnál?

2022. aug. 3. 16:04
 8/8 Z003 ***** válasza:

Hát a természetes gombaölők terén eléggé korlátozott a választék (ilyen felhasználásra). Ami kezelt fán használható pác formájában az esetleg még a szalicilsav, tömény etanol. Az ózon jó tüneti kezelés rendszeresen használva megakadályozza a telepek kinövését. Viszont konkrétan minden élőt megöl a szobában. Valamint nem hatol be a pólusokba.


Mesterséges szerekből egyszerűen annyira hatékony és egyszerű lehetőség van hogy szinte senki nem foglalkozik a természetes megoldásokkal. Mivel azok a legjobb esetben is csak részben működnek

2022. aug. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!