Mi az oka annak, hogy a Dunától keletre ennyire "nem akar" esni az eső?
Az éves csapadékmennyiségekben nincs olyan drasztikus eltérés, mint azt te felvázolod. Másfelől a tengerektől távolodva általánosságban nő a kontinentális hatás, és ezzel együtt csökken a csapadék mennyisége. Ennek megfelelően a dél-nyugati országrész a legcsapadékosabb, és a keleti, észak-keleti rész a legkevésbé csapadékos.
Idén valóban jóval nagyobbak a különbség a nyugati és keleti országrész között, mint ami az átlagokból következne. Kb. 1,5-1,7 szeres a szorzó, átlagban ennyiszer több csapadék esik a Dél-Dunántúlon, mint az Alföldön, ehhez képest idén háromszor annyi esett a délnyugati határszélen, mint az Alföld szárazabb részein).
Az időjárásban mindig is volt egy nagy adag véletlenszerűség, egyszerűen így jött ki. A hozzánk csapadékot hozó ciklonok különféle utakat tudnak bejárni és különbözőképp kavarnak be nekik a Kárpát-medencét övező hegységek. A télen (ami egyébként szintén nagyon száraz volt), pont az északkeleti csücsök kapta a legtöbb csapadékot.
Nem valószínű, a teljes csapadékmennyiség nem csökken.
Az aszályhajlam viszont valószínűleg növekedni fog.
Még egy hülye kérdésem van, ha még itt vagytok.
Annak, hogy az utóbbi években ha hidegfront érkezik, az csak 1-2 napra hoz normális nyári hőmérsékleteket (25-30 C), majd azonnal visszakúszik a hőmérő higanyszála bőven 30 fölé, ami hetekig is kitart, mi az oka? Ez "csak" a klímaváltozás?
Ez azon múlik, milyen a hidegfront, és mi történik utána. A tegnapi hidegfront egyszerűen gyenge volt, a korábbihoz képest hirtelen kb. 5-7 fokkal hűvösebb levegőt hozott, de ennyi.
Ha szó szerint veszem a szavaidat, az azért nem annyira gyakori. A komoly tartós forrósághoz (35 fok környéke) általában az kell, hogy afrikai eredetű levegő érkezzen a térségbe, egyúttal egy stabil blokkoló anticiklon határozza meg az időjárást (ez a magasban a leszálló áramlatok miatt nyugodt, eseménytelen, száraz időjárást biztosít, hét ágra süt a nap, a kelet-nyugati áramlást pedig megakadályozza). Szóval ennek kell visszatérnie a hidegfront után.
A mostani évtizedekben ezek a helyzetek nyaranta viszonylag gyakran előfordulnak, a hetvenes-nyolcvanas években kevésbé voltak jellemzőek, előtte viszont szintén gyakoriak voltak (az éghajlat nem teljesen állandó dolog, hanem ingadozásokat mutat.) A klímaváltozás miatt viszont nagy átlagban keményebbek a hőhullámok, mint régebben. Illetve úgy tűnik, hogy a változékony, esős jellegű nyarak is melegebbek, amolyan fülledt módra, mint korábban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!