Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A gyorsabban szaporodó élőlény...

A gyorsabban szaporodó élőlények evolúciója is gyorsabb?

Figyelt kérdés
2022. márc. 29. 12:17
 1/5 A kérdező kommentje:

Józan paraszti ésszel gondolva igen, mert ugye minden generáció mutálódik valamennyire. Ha ez 50 évente cserélődik akkor lassabban fejlődnek, mint azok akik 10 évente nemzenet új utódokat...

gondolom én, de nem értek hozzá, csak érdekel

2022. márc. 29. 12:18
 2/5 Tislerics Máté ***** válasza:
100%
igen!
2022. márc. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Tislerics Máté ***** válasza:
90%
bár azt hozzátenném, hogy nem mindegy hogy osztódással, vagy sex útján történik a szaporodás. Az egyszerű életformák, (baktériumok, egysejtűek) csak osztódással szaporodnak. gyakorlatilag klónozzák magukat. Így az utódok szinte tökéletes másai lesznek egymásnak, hiába szaporodnak gyorsabb ütemben. Így sokkal kisebb az esély a mutációk megjelenésére, ami ugye előnyös is lehet.
2022. márc. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Alapvetően igen, bár azért más tényezők is befolyásolhatják (például a DNS hibajavítás hatékonysága), szóval valószínűleg nem lesz miinden esetben igaz, de nagy általánosságban ez a trend. Illetve emellett a szelekció is erősen befolyásolhatja. Ha stabilizáló szelekció hat egy fajra, akkor lassabb lesz az evolúciója, mint egy olyan fajé, amire irányító szelekció hat (ha egyéb szempontból hasonlóak).


#3 (Tislerics Máté)

Az igaz, hogy ha egy faj esetében nincs ivaros szaporodás, akkor lassabb lesz az evoélúciója az ivarosan szaporodó fajokhoz képest, de:

"Az egyszerű életformák, (baktériumok, egysejtűek) csak osztódással szaporodnak."

Az egysejtű eukarióták is szaporodnak ivarosan, sokan (például a papucsállatka) konjugációval, amikor a sejtek kicserélik a genetikai anyagukat. Sőt, a baktériumok esetében is van az ivaros szaporodásnak megfelelő folyamat, a bakteriális konjugáció, amikor az egyik sejt DNS-t ad át a másiknak. (Egyébként a baktériumoknak - többek között pont a nagyon rövid generációs idejük miatt - elég gyors az evolúciójuk.)

"Így sokkal kisebb az esély a mutációk megjelenésére, ami ugye előnyös is lehet."

Az nem igaz, hogy az ivaros szaporodás növelné a mutációk megjelenésének gyakoriságát.* Az ivaros szaporodás nem hoz létre új allélokat, csak új kombinációkat alakít ki a már meglévőekből. A változatosság eredendő forrása a mutáció.

(* Na jó, még az sem igaz egészen, amit én írtam. A meiózis alatti crossing-over hibái miatt valamivel gyakoribbak lehetnek a kromoszómamutációk. De azért ez egy elég csekély hatás, alapvetően nem így befolyásolja az ivaros szaporodás a genetikai változatosságot.)

2022. márc. 29. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"gyorsítani" az evolúciót a mutációk megjelenésének gyakorságával lehet. Legjobb példák erre a vírusok, hiszen kicsi, legtöbbször sérülékenyebb genomjuk a javító/kontroll enzimek híján sokkalta nagyobb mutációs rátával rendelkezik, mint bármilyen sejt. Ebben az RNS vírusok a legjobbak.


Persze ez sem azt jelenti, hogy nem lehet lépés tartani a vírusokkal, egyrészt igazodniuk kell a gazdához, így ha például a kötőreceptoraikat éri a mutáció, az számukra "letális", vagyis egy hatalmas öngól. Tehát nekik is szükségük van egy kis szerencsére, hogy olyan helyen történjen mutáció, ami előnyös lehet abban a környezetben, ahová ürülnek. Értsd: az uszony ott előnyös, ahol van víz is, sivatagban inkább csak hátráltat.


Másik példa a bacik antibiotikum-rezisztenciája. Hozzánk képest gyorsabban szaporodnak, ezért lehetséges ez, hogy viszonylag rövid időn belül rosszul alkalmazott antibiotikum kúra esetén az ellenállóbb mutánsok elszaporodnak a populációban.


Háziállatok: 10-20 év alatt sokkal több generációt hozunk létre általuk, de a környezeti igényeket mi alakítjuk. Vagyis itt hozzánk képes gyors a reprodukció és a környezeti (szelekciós) nyomás nagy. Ami mesterséges, de attól még jó példa, hogy egyes állatokkal hová jutottunk el - csupán 100 év alatt!


Azért remélem sikerült éreztetni, hogy a gyors reprdoukció + mutációs ráta mellett a környezetnek is igen nagy szerepe van a dologban. Ha a környezet nem, vagy túl gyorsan változik, nincs alkalma a túlélő mutánsoknak dominálni a populációban. Vagyis amolyan kihagyott ziccerként működnek. Uszonyos példánál maradva: hiába van uszonyod, ha nincs miért a vízbe menned.

2022. márc. 30. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!