Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ember miért él jóval...

Az ember miért él jóval tovább sok állatnál? Akkor is, ha az állat is "biztonságban" tartott, orvosi ellátást kap?

Figyelt kérdés

Például kutyák, macskák, lovak normálisan tartva, állatorvosi ellátással vs. modern emberek.

Vagy pl. állatkerti állatok.


2022. márc. 22. 20:35
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Mert minden élőlény genetikailag kódolva hordozza magában a maximális életkorát.

Az ember sem képes a legjobb genetikai háttérrel, legjobb orvosi ellátással sem tömegesen megélni a 100. születésnapját, arra pedig ha ritkán is, de volt példa a régi időkben is.

A pedigrés állatoknál az életkor ellen dolgozik a beltenyésztés, nagyon sok kutya genetikája éppen ezért leromlott, egyes fajták várható élettartama 10 év alatt van, a 20 meg a maximum.

2022. márc. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
80%
Az ember tud kommunikálni az orvossal, sokkal többféle gyógyszer és orvosi műszer van emberekre mint állatokra, az ember legalább nagyjából tudja mi egészséges és mi nem.
2022. márc. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem jó állatokhoz hasonlítod az embert! Egy elefánt elél 60-70 évig, egy teknös meg sokkal tovább.
2022. márc. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Ez nagyon sok mindentől függ! életmód, anyagcsere, immunrendszer, szaporodás, stb.


Az evolúció során is kiszelektálódik egy (kvázi) ideális élettartam, ami nem túl sok és nem is túl kevés. Ha túl sok, akkor túlszaporodik az egyed és tönkreteszi az életterének ökológiai egyensúlyát, amitől ugye ő maga is veszélybe kerül. Ha túl kevés, akkor meg nem tud eleget szaporodni és túlságosan lecsökken az egyedszáma és kihalás szélére kerül.


Emlősök esetében (csak ilyeneket soroltál fel) általában minél nagyobb testű az emlős, annál tovább képes élni, persze ez sem törvényszerű, vannak ellenpéldák is. Egy kisebb testű állantnak is van szíve, tüdöje, emésztőrendszere, ami nyilván kisebb kapacitású, mint egy nagyobb testű állatnak. Ők mégis gyakran ugyan olyan gyorsak és szívósak. Ezek a fajok úgymond a rövid életükkel fizenek, ezért a nagy igénybevételért amit a szerveiknek ki kell bírnia: A világ egyik legkisebb emlőse az etruszk cickány, aminek a szíve percenként 1300-at ver és ez idő alatt kb 300-szor vesz levegőt. Pont ezért kb. 1 évet él csak. Aztán ott van az egyik legnagyobb emlős a grönlandi bálna. 10 km/h sebességgel úszik, szóval nem hajszólja túl magát. Kb. 200 évig is él.


Az állatvilágban persze nem csak emlősök vannak. Egyes kagyló fajok akár 500 évig és élhetnek. De ami a legdurvább, hogy vannak potenciálisan halhatatlan állatok is! Egyes féreg és medúza fajok addig élnek, amig van mit enniük, és amíg nem eszi meg valami őket, vagy nem szereznek halálos sérülést.

2022. márc. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Emlőst emlőssel szeretném összehasonlítani most elsősorban.
2022. márc. 22. 22:25
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

"Emlőst emlőssel szeretném összehasonlítani most elsősorban"


A különböző fajú emlősök összehasonlítása nem vezet eredményre.

Viszont jó alap lehet a vadon élő állatok, és az állatkertekben élő fajtársaik életkorának összehasonlítása.

Ott már valóban mérhető különbség, a vadon élő egyedek várható élettartama lényegesen kevesebb, mint az állatkerti fajtársaiké.

Az ok pedig az, amit a kérdésedbe felvetettél: biztonságban tartás, orvosi ellátás.

Nem lesz ragadozó zsákmánya, nem eszik meg mérget, ha beteg lesz állatorvosi ellátást kap az állat, sokkal biztonságosabban élhet, mint kint a vadonban... de közel sem biztos, hogy boldogabban is, viszont a kutatásod csak az állatok életkorára irányul

2022. márc. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Egy biztonságban tartott kutya vagy oroszlán miért él rövidebb ideig, mint egy biztonságban tartott ember?


És ne vigyük el biztonság vs nem biztonság irányba, mert direkt kiemeltem, hogy nem erre vagyok kíváncsi. Kérem, hogy a kérdésemre válaszoljatok, mert már volt egy pár hónapja, ami totál más irányba ment....

2022. márc. 22. 23:20
 8/16 anonim ***** válasza:
60%

7-es: mert egy kutya vagy oroszlán genetikailag addig élhet csak.

Egy ember sem élhet 150 évig, függetlenül a körülményeitöl!

2022. márc. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

4# jót mond, de én kicsit másképp látom.


Nem azt mondanám, hogy hátrányos a magas életkor egyes fajoknál, inkább csak nem különösebben előnyös.


Egy kutyaféle mondjuk 10 éves korára sok almot nemz, sőt akár még a többedrendű leszármazottait is segít gondozni, de utána már nem tud hozzáadni semmit, a génjei fennmaradásához. Innentől nincs szelekciós nyomás, ami kiemelné a hosszabb élettartamú egyedeket.


Mivel az emberi utódok sok törődést igényelnek, és lassan fejlődnek, ezért nálunk még van szelekciós nyomás a nagymama korú egyéneken, hogy egy kicsit tovább vakrák a kakát a porontyokról.


A kiválogatott tulajdonságok lassítják az öregedést, védenek betegségek pl. rák ellen, stb.


Ez az evoluciós fejlődés évmilliók eredménye, az orvostudomány nem tudja pótolni két aspirinnel és egy vérnyomáscsökkentővel.

2022. márc. 23. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"Nem azt mondanám, hogy hátrányos a magas életkor egyes fajoknál, inkább csak nem különösebben előnyös."

Pedig alkalmazkodás terén megvannak a maga hátrányai a magas életkornak: az egymást ritkán követő generációk miatt a faj genetikája nagyon lassan reagál, ha változnak a körülmények. Az ember esetén ennél még sokkal súlyosabb hátrány, hogy általában legkésőbb a fiatal kor végére stabilan kialakulnak az egyén szokásai és meggyőződései, amiktől aztán nehezen tér el. Ha 300 évből 270-et ilyen állapotban élnének le az emberek, egy sokkal merevebb, rugalmatlanabb, a külső körülményekhez rosszabbul alkalmazkodó társadalom lenne az eredmény.

2022. márc. 23. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!