Miért búgnak az áramvezetékek a hidegbe?
Több helyen keletkezhet búgó hang:
- transzformátor lemezelését rezgeti a tekercsek mágneses tere
- parazita kapacitások elektroszatikus tere kölcsönhatásba lép a dielektrikummal (rezegteti)
- koronakisülés (bár ez inkább >20 kV szabad rendszerekre jellemző)
11-es írta jól.
„A melegbe is búgnak!”
Sokkal kevésbé. Hideg, taknyos időben búgnak leginkább.
Ez nem a hidegtől vagy melegtől függ. Nedves időben – ami nyáron is lehet – fokozottabban jelentkezik a koronakisülés, ilyenkor „zizegnek” a szigetelők, de ez csak a 20 kV-os és ennél nagyobb feszültségű szabadvezetéknél jelentkezik.
A kérdező problémája nem ez. Találgathatjuk itt, hogy mitől búg, nem ez a lényeg, hanem, az, hogy ez valamilyen rendellenesség. Nézesd meg egy hozzá értő szakemberrel, mert ott valami probléma van.
"Ez nem a hidegtől vagy melegtől függ."
Dehogynem. Ez, ugye, az általános iskolás fizika kérdése.
„Dehogynem. Ez, ugye, az általános iskolás fizika kérdése.”
Hol van itt szó a hőmérsékletről?
Menj ki egy olyan vasútállomásra, ahol van felsővezeték. Akár hidegben, akár melegben, ha nedves az idő hallható az a jellegzetes zizegő hang.
De én nem tudom, mert még az „általános iskolás fizikához” sem értek. 13-as lássuk, hogy és miért függ a hőmérséklettől?
Valószínű a szél rángatásától elkezdett megszakadni ott a bevezető sapkánál a vezeték. (Lehet már meg is szakadt például a földvezető, ettől még lesz áram a lakásban csak baleset esetén lehet súlyosabb következménye.)
Viszont előzőekkel ellentétben én az áramszolgáltatónak szólnék. Mert minden ami a villanyórán kívül van az hozzájuk tartozik.
A házad bekötése is ahol a bevezető sapkán keresztül bejön a vezeték.
#15 "Valószínű a szél rángatásától elkezdett megszakadni ott a bevezető sapkánál a vezeték. (Lehet már meg is szakadt például a földvezető, ettől még lesz áram a lakásban csak baleset esetén lehet súlyosabb következménye.)"
Nem, nem valószínű. Ha a földelés megszakadt volna, attól nem fog búgni, hiszen üzemszerűen nem folyik rajta áram, szóval biztosan nem az a baj, feleslegesen ne keltsünk pánikot.
Sokkal valószínűbb, hogy a kedves kérdezőnél hidegben nagyobb a fogyasztás (elektromos fűtés, mosógép vizének melegítése, stb.), ezért nagyobb áram folydogál a vezetékekben, ami már elég nagy ahhoz, hogy légvezeték felső becsatlakozásától lelógó kábeleket megrezegtesse. Nincs semmi probléma. Ennyi.
"Sokkal valószínűbb, hogy a kedves kérdezőnél hidegben nagyobb a fogyasztás (elektromos fűtés, mosógép vizének melegítése, stb.), ezért nagyobb áram folydogál a vezetékekben, ami már elég nagy ahhoz, hogy légvezeték felső becsatlakozásától lelógó kábeleket megrezegtesse. Nincs semmi probléma. "
De van probléma, leírta korábban:
- Eddig sosem hallotta búgni.
- A villanyórát lekapcsolva is hallja a búgást.
Hogy menne bármi fogyasztó amitől búg ha le van kapcsolva a villanyóra?
"Nem, nem valószínű. Ha a földelés megszakadt volna, attól nem fog búgni, hiszen üzemszerűen nem folyik rajta áram, szóval biztosan nem az a baj, feleslegesen ne keltsünk pánikot."
Igazad van annyiban hogy nem föld hanem a PEN vezetőre gondoltam. Ami a 0 is egyben.
Az alábbi videóban a 12 percnél elmondja az oktató miért gáz ha ez megtörténik. (Minden működik tovább.)
"Hol van itt szó a hőmérsékletről?"
bele van az értve, két helyütt is a wiki cikkben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!