Milyen vírusok vannak, amelyek a halált önmagukban okozzák, tehát nem a túlfutó immunválasz által?
Feltettem ezt a kérdést az 'Egészség' kategóriában, de ott nem igazán érkeztek érdemi válaszok. Ebben a kategóriában ('Tudományok') sokszor vannak a biológiában is jártas emberek.
A HIV és a HPV jut eszembe, amik nem a túl erőssé váló immunválasz által okoznak halált, bár ezek idült betegségeket okoznak.
Az akut betegséget okozó betegségek közül úgy tudom, mindegyik úgy öl, hogy ahogy elszaporodik, az immunválasz voltaképpen kontrollálatlanná válik. Nem feltétlen a citokinviharra gondolok, hanem mezei, de életveszélyesen erős gyulladásokra.
Mennyire van igazam?
(Ennek a témának utánanézni is nehezebb.)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Minden olyan vírus, amely gyorsabban szaporodik, mint ahogyan az immunrendszer termeli az antitesteket.
Lényegében a covid is ilyen lehet, többnyire a tüdő sejtjei mennek tönkre, illetve az elhalt sejtek és a nyálka okoz fulladást, amit oxigénterápiával lehet egy darabig kitolni, de ha már kevesebb oxigénfelvételre képes sejt marad, mint az életben maradáshoz szükséges, akkor beáll az exitus.
A vírusos agyhártyagyulladás sem az immunválasz miatt lehet halálos, vagy a veszettség, amit már írtak, vagy az influenza is többnyire a szövődményekben tönkre ment szerv miatt lesz halálos, annyi szükséges sejt pusztulása folytán, amit már nem lehet kompenzálni.
Gyakorlatilag ezzel minden vírus halálos lehet az egyénre, akinek az immunrendszere vagy későn kapcsol, vagy nem bírja a versenyfutás során időben megelőzni a vírus szaporodását az antitestek gyártásával.
Megjegyzem egyes mutációk során a vírusok jellemzői nagy mértékben változhatnak, ezzel a mortalitás is jelentősen befolyásolódhat.
Jellegileg az olyan vírusok, amelyek a fiatalabbakra halálosak nagyobb gyakorisággal, azok írhatók a túlzott immunválasz számlájára, ez a ritkább eset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!