Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent pontosan az, hogy...

Mit jelent pontosan az, hogy Tatabányán bányásszák az ívóvizet, hogy ott a viz a bányából jön?

Figyelt kérdés
Egy cikkben olvastam anno, hogy ott nem mélyre fúrt kutakból jön fel csöveken hanem lemennek a bányászok és úgy bányásszák ki vagy ilyesmi

2021. dec. 2. 22:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%

"A vízakna elsődleges célja az akna környezetében, a nyugalmi karsztvízszint alatt található szénbányák és a kitermelhető szénrétegek időleges víztelenítése. Az aknákat a szénbányászati tevékenység idején, aknamélyítési eljárással hozták létre. Ez egy függőleges vágatot jelent, ami 200-250 méterrel nyúlik a föld alá..."

"A bánya víztelenítésére és a karsztvízszint süllyesztése érdekében épült meg 1960-64 között a XIV/A jelű vízakna..."

"Mindkét akna kezdettől fogva fontos szerepet töltött be az alapfeladat, az aktív víznívó-süllyesztés mellett a vízellátásában is, így az időközben kiépült regionális vízellátó rendszeren keresztül a térség vízigényét is biztosította. Ebben a kapcsolatban is az elsődleges szempont a bányaterek víztelenítése volt, de a vízgazdálkodás is elfogadható biztonsággal jutott az igényelt minőségű ivóvízhez..."

"A felszín alatti 200-250 méteres mélységből kitermelt kiváló minőségű és ízű [..] karsztvíz képezi a tatabányai ivóvízellátó rendszer tulajdonképpeni vízbázisát..."


[link]

2021. dec. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
26%
Hát én még életemben nem hallottam vízbányáról, pedig régen dolgoztam pár évet a szakmában :D
2021. dec. 3. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%
Hát akkor olvasd el az első hozzászólást. :D
2021. dec. 3. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
47%
Az első hozzászólás egy szénbányáról ír, nem vízbányáról, az csak mellékes, hogy kiszivattyúzzák onnan a vizet.
2021. dec. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Marci71 ***** válasza:
89%
4-es rosszul értetted. Ez az akna amiről az 1-es írt az nem szénbánya,eleve vízaknának épült azért hogy csökkentsék a karsztvíz szintjét és így a környező szénbányákban a víz mennyiségét. Az csak mellékes hogy a kitermelt jó minőségű vizet felhasználják vízellátásra. Két ilyen akna épült Tatabányán, a szénbányák azóta bezártak de a vízaknák ma is termelnek, ha jól tudom 380000 embert látnak el innen vízzel, illetve a Galla patak vize is nagyrészt a XIV/A aknából származik.
2021. dec. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
92%

"ott nem mélyre fúrt kutakból jön fel csöveken"

De igen, csak a bányászok építették, eredetileg bányászati célra.

Nem olyan bonyolult ez. :)


"lemennek a bányászok és úgy bányásszák ki"

Kitermelik (ez egy szakkifejezés), de nem csákánnyal. :)) fp

2021. dec. 3. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
92%

"az csak mellékes, hogy kiszivattyúzzák onnan a vizet."

Ööö... az a lényeg. Ivóvízhálózatról van szó. A régi bányaeszközök adják a vizet. (Nem tudom, hogy lehet ezt egyszerűbben megfogalmazni.)

2021. dec. 3. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
És ha így van akkor miért mennek le a bányászok a mai napig és dolgoznak lent ott a mélyben 2 műszakban? Ha csak fel kell szivattyúzniuk a vizet minek oda ennyi dolgozó folyamatosan?
2021. dec. 3. 21:57
 9/11 anonim ***** válasza:
90%

Nem tudom, milyen bányászokról van szó. Szerintem nem ugyanarról a bányáról beszélünk.


"Gyakran jönnek le a karbantartó kollégák, hiszen cserélni, javítani való mindig akad. Ezt általában önerőből oldjuk meg. Legutóbbi nagy munkánk az egyik ivóvízvezeték szakaszának cseréje"

[link]

2021. dec. 4. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Marci71 ***** válasza:
88%

Ha valakit érdekel még itt egy videó a XIV/A aknáról.

https://www.youtube.com/watch?v=tk4DaYrsmNY

2021. dec. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!