Pedig millió években mérhető. A kőzet maga, a Gerecse hegység az mészkő és a lyuk is elég régieske, a Triászban keletkezett, cirka 200 millió éve. Ha "kicsit" később is omlott be mint vélik, akkor is mondhatunk rá 100 millió évet. Ha megnézed közelebbi képeken, már kimondottan erodálódott is:
(A Szelim-barlang a pontosság kedvéért, meg ha hasznos, hivatalos nevén Szelim-lyuk. Azért a barlangot én is jobbnak tartom, mert az, barlang, de hát ez van. :D )
2021. jan. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
2/4 anonim válasza:
"Felülről először egy elkerített árokra lehet felfigyelni, amiről közelebb merészkedve kiderül, hogy az valójában egy hatalmas lyuk. Ez pár millió évvel ezelőtt még csak egy mélyedés lehetett a mészkőfennsíkon, amiben gyűlni kezdett a víz. Mire az első ősember megjelent a környéken, már egy 45 méter hosszú és 14 méter magas barlangot talált."
A barlang mennyezetén két felszakadás van. Az első a nagy csarnok felett, nem tudnám megmondani mikori, egyébként egyszerűen úgy keletkezett hogy beszakadt a mennyezet , az esővíz folyamatosan mossa , oldja a mészkövet és keletkezett egy boltozat szerűség ami beomlott. A nagy felszakadás mellet egyébként ma is látható egy kisebb boltozat. A barlang hátsó részében 1994-ben a Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület feltárást végzett és eltávolította az ott összegyűlt ( egyébként a mennyezet felszakadásából származó ) törmeléket ( gyaníthatóan barlangjárat van mögötte amit nem sikerült eddig még megtalálni). A munkálatok során új felszakadást nyitottak a felszínre , ez a második lyuk a barlang mennyezetén , ezt pontosan lehet tudni mikor keletkezett. Mindkét lyuk a felszínen körbe van kerítve.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!