Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Antarktiszi expedíciók során...

Antarktiszi expedíciók során hogyan tájékozódtak?

Figyelt kérdés

Szóval mikor a korabeli felfedezők gyalogszerrel (szánokkal) nekivágtak a végső ismeretlennek... hogyan voltak képesek tájékozódni olyan környezetben, ahol minden ugyanúgy néz ki? Sőt, sokszor a látótávolság is egyenlő a nullával.

Tudomásom szerint se Kanada északi területein (közel az északi sarkhoz), se a déli-sarkon nem működik jól az iránytű.

Milyen módszerekkel tudtak tehát tájékozódni? Honnan tudták pontosan, hogy a déli-sark pontján vannak?



2021. nov. 17. 18:50
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
94%
Csillagok...
2021. nov. 17. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
31%

De hogy látná a csillagokat, ha hóvihar van?


Azért azt tegyük hozzá, hogy az Anktartiszon csak egy nagyon minimális részen mozognak. Az életüket nem kockáztatják az ott lévők.

2021. nov. 17. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
43%
Viharok, hóviharok csak a partvidéken jellemzőek, a kontinens belsejében általában derült és nyugodt az idő.
2021. nov. 17. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
91%
Egyébként tájékozódási szempontból a legtöbb bosszúságuk akkor volt, amikor a déli sarkkör vidékén, illetve attól északra hajóztak, déli 60 környékén. Ebben az övezetben találhatók az egész bolygó legborongósabb helyei. A Laurie-szigeten található Orcadas kutatóállomáson az éves napfénytartam átlagosan mindössze 400 óra (összehasonlításképp: a legborongósabb európai nagyvárosokra, mint Glasgow vagy Bergen, évi 1200 óra jellemző, de még a legfelhősebb skót hegyeket is legalább 700-800 óra éves napsütés éri).
2021. nov. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Wadmalac ***** válasza:
12%

"De hogy látná a csillagokat, ha hóvihar van?"

Na olyankor sehogy.


Ezért meglehetősen korlátozott ott a mászkálási lehetőség.


Ott már a GPS lefedettség is gyakorlatilag nulla.

2021. nov. 18. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Giroszkópos inercia navigáció működik ugyan úgy. Nem olyan pontos, mint a gps, de lehet vele tájákozódni.
2021. nov. 18. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Teodolitot vittek magukkal, továbbá szextánst és un. szánmétert.

Egyébként ismert volt az útvonal, csak roppant veszélyes volt a jéghasadékok miatt, szerencséjük is volt: egy évvel később az ausztrál expedició tagja, Belgrave Ninnis szánostul és kutyástól együtt tűnt el a fennsík egy ártalmatlannak tűnő hasadékában.

Veszélyes volt a hóvakság, illetve borús vagy viharos időjárás esetén a "whiteout" jelensége jelentkezett: ez a hó- és jégfelszín és az égbolt összeolvadását jelenti. Emiatt az utazó tájékozódási pont nélkül marad, és megfelelő tájékozódási segédeszközök nélkül nagyon könnyen eltévedhet.

Mellesleg tényleg nem könnyű a sarkokon navigálni, Scott és Amundsen azért nem az északi sarkra ment, mert úgy tudták, hogy 1908-ban Amundsen barátja és régi expedíciós társa Dr. Frederick Cook, 1909-ben pedig Robert Peary is elérte az Északi-sarkot, és mindegyikük magának követelte az elsőséget. (Jelenlegi tudásunk szerint egyikük sem járt a Sarkon: Peary különböző becslések alapján valószínűleg 80-100 km-re megközelítette, Cook még annyira sem.)

[link]

2021. nov. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

whiteout" jelensége jelentkezett: ez a hó- és jégfelszín és az égbolt összeolvadását jelenti


Ez nem egyszerűen a tájékozódás, hanem a teljes térérzet elvesztését jelenti. Sajnos egyszer volt alkalmam átélni, a Tátrában nagy köd volt és friss hó. A táv csak 1km volt, de úgy szédültem a teljesen fehér részeken, mintha részeg lennék.

2021. nov. 19. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Amit a 7. válaszban adtam linket, van második része is, amelyben leírják, hogy Amundsenék a sarktól 2 km-re vertek tábort, tudták, hogy közel vannak, de nem tudták az irányt, így elbóklásztak különböző irányokba, hogy biztosan eljussanak a sarkra is.

A hátrahagyott sátrat és zászlót Scotték megtalálták, ezért nagyon csalódottak voltak, elkeserítette őket a tudat, hogy megelőzték őket és bár ők odavesztek a visszaúton, a később megtalált naplóik, feljegyzéseik, fotóik igazolták Amundsenéket, hogy valóban eljutottak a Déli-Sarkra.

2021. nov. 19. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Alex Fly ***** válasza:
83%
@1: na a csillagok pont nem. Senki nem volt olyan hülye, hogy a féléves sarki éjszaka alatt próbálkozzon: az instant öngyilkosság lett volna. A nappali/nyári félév alatt viszont nem sok csillagot láthattak - konkrétan egyedül a Napot...
2021. nov. 22. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!