Mi az igazság, van köze az immunrendszernek a rák kialakulásához vagy nem alakulásához?
Ha az ember utánanéz a laikusok számára írt sajtóban, akkor alapvetően egymásnak ellentmondó dolgokat olvas.
- A ráksejtek a szervezet saját sejtjei, ezért nem támadja az immunrendszer.
- A ráksejtek valamilyen mechanizmussal "elrejtik" magukat.
- Támadja a ráksejteket az immunrendszer, csakhogy egyes esetekben a ráksejtek egyszer csak "visszatámadnak", ellehetetlenítik az őket támadó fehérvérsejteket. Így alakul ki végül a rák.
- Naponta keletkeznek rákos sejtek.
- Közel se keletketnek minden nap rákos sejtek.
Ha minden nap keletkeznek ilyen sejtek, akkor mi a helyzet a csontvelő-átültetésen átesett emberekkel, akik hetekig (?) steril szobában vannak?
Ha mindent tudnánk a rákról, nem jelentene ekkora kihívást, mint amit. Illetve nem szakmai lapoktól származó infóknál számolni kell a ferdítésekkel és a hatásfokozással.
"Mindennap (nem) keletkeznek rákos sejtek" - ez inkább azt jelenti, hogy ha keletkezik egy rákos sejt, akkor az legtöbbször a szervezet (immunrendszer, más mechanizmusok) eliminálja, ha nem akkor beszélünk rákról, mint betegségről. De abban sincs feltétlenül egyetértés, hogy mit nevezünk már rákos sejtnek, mert ezen belül is vannak kategóriák.
Plusz nem minden rák egyforma. Van amelyiket vírus indukálja, van amelyiket krónikus gyulladás, van amelyiknek a kialakulási okát nem ismerjük - és ez a legnagyobb kategória.
Az immunrendszer alapvetően az exogén (idegen) anyagokat ismeri fel, de a rákos sejtek sejtfelismerő struktúrája (MHC-1) is eltér az egészséges sejtekétől (kevesebb az ilyen struktúra, ezért nem tudják magukat "igazolni" a természetes ölősejtek előtt) ezért az immunrendszer képes őket kiiktatni. Bár tudtommal ez a vírussal fertőzött tumorsejtekre igaz.
Szóval a rejtőzködés nem valami különleges struktúrát jelent, hanem egyszerűen azt, hogy saját sejtet nem fog támadni az immunrendszer, mert azok az immunsejtek, akik a saját sejtjeinket támadják már az érési folyamataikban kiszelektálódnak.
Ez kicsit olyan, mint a rasszista rendőrök: nem azt nézik, hogy elkövettél-e bűncselekményt, hanem hogy milyen árnyalatú a bőröd, mert csak az a "saját" állampolgár akinek zöldalmaszínű a bőre. Akinek kék a bőre, az biztosan más országból érkezett, ergo biztosan rosszfiú. De a rák, az bizony zöldalmaszínű...
A rákos sejtek viszont sokszor másképp működnek mint az egészséges sejtjeink, ezért nehéz ellenük gyógyszert (pl. ők sokkal gyorsabban kidobálják magukból a gyógyszereket - multi-drog-resistance-protein -ből sokkal több van nekik.
Utolsó kérdésedre nem tudok válaszolni.
Az immunrendszernek van köze, mégpedig az, hogy egyes esetekben és eltérő hatékonysággal felveszi a harcot. Tehát van szerepe, de nem kizárólagosan. Ugyanakkor sok esetben (de nem mindben) bizonyították, hogy az immunrendszer nem tudja azt, amit tud az idegen anyagok ellen (és ott sem egyformán). Továbbá sok mindent nem tudunk még e témában, ez is okoz sokféle megfogalmazást (mert eltérő de nem ellentmondó nézetek másképpen fogalmazzák meg ugyanazt).
Ezért igaz az, hogy egyes rákfajtákat maradéktalanul tudunk gyógyítani, ha idejében felismerjük őket. Csakhogy ennek első szereplője maga az áldozat, és korántsem biztos, hogy képes felismerni problémákat, vagy teljesen másnak értelmezi és máshogy kezeli. Ezért igaz az is, hogy sokan meghalnak gyógyítható esetekben is. Ugyanakkor vannak olyan rákfajták, amelyeket ma még egyáltalán nem tudnak gyógyítani, azonban tudják - eltérő mértéken - lassítani. Ez viszont igen gondos és főleg nehéz eljárást igényel mind a a betegtől, mind a környezetétől. És sajnos az is lehetséges, hogy a kívánt életvitelre képtelen a beteg. Továbbá - mint minden bizonytalan esetben - sok a tévhit, ami szintén nehezítő tényeő. Néha halálos tényező.
Kakukkfű és szurokfű teákat igyál nyugodtan.
És persze, a neked bevált immunerősítők. (2-es.)
A rák a nem helyes dns miatt kialakuló része a szervezetnek, ami a dns mintájára növekszik, de az eltér a szervezettől, így egy akár halálos daganat is lehet belőle.
A dns hiba lehet születési rendellenesség vagy vírus okozta változás. Az inmurendszer képes "elkapni" a vírusokat, így a megelőzésében szerepet játszik, de nem ismeri fel a hibás dnst. Tehát ahogy a 3mas mondta: nem kizárólagosan.
"- A ráksejtek a szervezet saját sejtjei"
Ez igaz, bár sérült sejtek.
"ezért nem támadja az immunrendszer"
Ez meg nem igaz.
"A ráksejtek valamilyen mechanizmussal "elrejtik" magukat"
Igaz. Vagy pedig kibírják a támadásokat.
"Támadja a ráksejteket az immunrendszer, csakhogy egyes esetekben a ráksejtek egyszer csak "visszatámadnak", ellehetetlenítik az őket támadó fehérvérsejteket. Így alakul ki végül a rák."
Egy millió módszer létezik, amit egy ráksejt bevethet, hogy elkerülje vagy túlélje a támadásokat. Csak ugye ehhez ismernie kell azt a módszert.
"Naponta keletkeznek rákos sejtek."
Igaz.
DE!
Mit nevezel rákos sejtnek?
Naponta több sejt is elromlik az emberben - de ilyenkor még lehetséges, hogy működik a programozott öngyilkosság, és a sejt szétszereli magát.
Ha nem, akkor pedig az immunrendszer felismeri és intézkedik.
Ha ez sem, akkor lehet, hogy nem szaporodik.
Ha azt is, akkor esetleg tudnak ereket képezni (nem termelik azt a hormont), így a daganat növekedése leáll.
Ráknak csak akkor hívjuk, ha ezeken már mind túllépett, mindent megoldott, életben van, szaporodik.
De ez még mindig nem a legveszélyesebb.
Utána jön, hogy már áttéteket is képez.
A 6. válaszoló már reagált mindenre (plusz a korábbi válaszok is sok hasznos információt tartalmaztak), én egy kis kiegészítést írnék.
A tumor sejtek ellen a T-sejtek tudnak védekezni. Ezek elpusztítják a ráksejteket, ha felismerik őket. A kérdés, hogy felismerik-e őket? Az immunsejtjeink a sejteket a felszíni molekuláik alapján tudják felismerni (a saját receptrofehérjéikkel). Nyilván a saját egészséges sejteket nem támadják meg (legalábbis jó esetben, ellenkező esetben autoimmun betegség alakul ki). A kórokozókat onnan tudják felismerni, hogy mások a saját sejtjeinkhez képest a felszíni molekuláik. (Ennél lényegesen bonyolultabb a dolog a valóságban, de a logika alapvetően ez.) A rákos sejtek viszont saját sejtek. Ugyan mutációkat szenvedtek (azaz megváltozott a DNS-ük), emiatt is mások a tulajdonságaik, mint a normál sejtjeinknek, így lehet, hogy megváltozott pár sejtfelszíni molekulájuk, de azért könnyű belátni, hogy eléggé hasonílthatnak ilyen szempontból a többi sejthez. Azaz nehezebb felsimerni őket, mint egy idegen sejtet. Ezen kívül lehetnek még mindenféle "praktikáik" például legátolhatják a hozzájuk kapcsolódó immunsejtek működését.
Ennek ellenére tény (ahogy már előttem is írták), hogy az immunrendszer a potenciális tumorsejtek nagy részét elpusztítja, csak nagyon kevés jut el oda, hogy daganatot tudjon kialakítani.
Például az AIDS-ben szenvedők között sokkal gyakoribbak a rákos betegségek, épp azért, mert az immunrendszer a tumorsejtek ellen sem műkdöik jól.
Az ellenkezője is igaz: ma m ár léteznek olyan immunteráoiák, amelyek felerősítik a tumorellenes immunsejtek működését, amely így hatékonyabban pusztítja a rákos sejteket. Tudtommal még súlyos rákbetegség esetén is elég hatékony. (Cserébe azért elég komoly mellékhatásai élehetnek, értelemszerűen főleg autoimmun okok miatt.)
#5
"A dns hiba lehet születési rendellenesség vagy vírus okozta változás. Az inmurendszer képes "elkapni" a vírusokat, így a megelőzésében szerepet játszik, de nem ismeri fel a hibás dnst. Tehát ahogy a 3mas mondta: nem kizárólagosan."
Ez alapján úgy tűnhet, hogy csak a vírusok elleni védekezésén keresztül csökkenti a rák kokázatát az immunrendszer. Ez természetesen fontos hatás, de nem kizárólagos, a T-sejtek egy része kifejezetten a tumorsejteket tudja elpusztítani.
#6
Egy pontosítás:
"akkor esetleg tudnak ereket képezni (nem termelik azt a hormont)"
Innen szerintem kimaradt egy "nem" szó.
De úgy látom, az NK sejteknek is van szerepük a tumorsejtek elleni védekezésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!