Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egészségügyi szempontból...

Egészségügyi szempontból miért elfogadható csomagolási mód a fémdoboz?

Figyelt kérdés

Erre már gondoltam régebben, meg aztán a járvány elején is eszembe jutott, illetve most megint, miután szembejött velem a "tin roof challenge" nevezetű marhaság. Régebbi sztori, valami amerikai tinédzser új trendet akart indítani azzal, hogy egy boltban belenyalt egy vödrös fagylaltba, majd visszatette a hűtőbe. Erről jutott eszembe, hogy ez nálunk nem kivitelezhető, hiszen az összes csomagolási mód valamilyen módon le van zárva, például jégkrémnél maradva vagy perforált nyitófüle van a műanyag tetőnek, vagy a tető alatt még van egy leragasztott fólia. Így vagy úgy, de minden termék esetében egyértelmű, ha korábban már fel volt bontva és vagy azonnal észreveszi az ember, vagy utólag is vissza lehet vinni a terméket és a boltok vissza is veszik.


Ez alól viszont van egy kivétel és emiatt jutott ismét eszembe: a fémdoboz. Sör, üdítő, energiaital, manapság már kávé is kapható fémdobozban. Habár maga a termék természetesen itt is védve van, viszont a csomagolást közvetlenül emeljük a szánkhoz. Ellenben például a PET palackokkal, ahol az üveg száját védi a kupak, vagy a papírdobozos üdítők, ahol a szívószál külön be van csomagolva. Ha nem tévedek, a fémdoboz az egyetlen csomagolási mód, ami ilyen szempontból veszélyt jelenthet.


Szóval hogy lehet, hogy ez átcsúszott/átcsúszik a szigorú egészségügyi előírásokon, főleg most a járvány idején?


2021. szept. 25. 08:25
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:

Visszatette a hűtőbe... nem ismertem, de az ilyet büntetik úgy egyébként, csak a fiatalok realitás érzéke nem mindig a megfelelő.


Amúgy az embernek nem szükséges a steril környezet, mert az immunrendszer nem tud se kifejlődni, se megfelelő kondícióban lenni és folyamatosan működni - ha az immunrendszer nem dolgozik, akkor leáll, gyengül.


Ez az ételekre is érvényes, az ennivalónak sem fontos sterilnek lennie valójában. Persze nyilván legyen tiszta, stb. Nyilván. De! De kb nem halunk bele, és semmi bajunk sem lesz tőle, ha a kolléganő megkóstolja a fagylaltunkat, vagy ha a párunk megkóstolja azt. Azért mert az emberek általában nem fertőzőek, és akár a párunk az illető, akár nem, ez igaz általában és ezek a különbségek csak szubjektívek.


Egy belenyalt fagyi és random ember is ilyen, nem örülünk neki, el is dobjuk, de valójában nem lenne tőle semmi bajunk. Nyilván kidobjuk a fagyit, ha tudjuk, hogy valaki belenyalt, de ez igazából csak szubjektív tényező, és nem konkrét fertőzést jelent.


Szóval 1. jogilag utolérhetik az ilyet, és nem is fogják hagyni nyomozás nélkül. Ez közérdek is és az élelmiszer üzletek jó hírének védelmében is szükséges, és az emberek miatt is. 2. Igazából nem lesz tőle bajunk, bár furán hangzik az tény :D de tényleg nem. 3. A youtube lehetővé teszi, hogy butaságok és etikátlan videók is felkerüljenek, bár a hatóságoknak simán kiadják (pl FBI), ha bekérik a feltöltő összes adatát és el is kapják, tehát ilyen szempontból sincs értelme feltenni ilyen videót.


Az alumínium italos dobozok valóban érdekes eset, de általánosan láthatóan nem okoz gondot, mert az emberek nem fertőzőek általában, így kicsit hozzá is érhetnek ilyenekhez. Amúgy a gyártásuk kb teljesen automatizált, mert olyan napi mennyiséget gyártanak, hogy nem is lehet manuálisan nagyon belevinni semmit. Pár video, de biztos van még róla...


Több, mint 1 milliárd alumínium doboz készül évente a HELL dobozgyárában

https://www.youtube.com/watch?v=ziByHNZyE2E


https://www.youtube.com/watch?v=V1fyfYa1MiE

https://www.youtube.com/watch?v=V4TVDSWuR5E

2021. szept. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1 Sajnos nem büntették, mert kiskorú volt. A barátja aki videózta az volt nagykorú, rajta akarták leverni a balhét, de valószínűleg ő sem kapott semmit, bár hivatalosan nem közölték, hogy mi lett belőle.


Nem vagyok egyáltalán oda én sem a túlzott sterilizációért, nagyszüleimen keresztül még úgy nőttem fel, hogy a gyümölcsöt mosatlanul esszük a fáról és hát a haszonállatok sem EU-s előírások között voltak tartva (leginkább mert akkor még nem voltak nálunk EU-s előírások :D). Mindezzel együtt fémdobozos üdítőkből is többet fogyasztok talán a kelleténél, szóval nem okoz ez számomra problémát, de ettől függetlenül furcsának találom. Persze nyilvánvaló, hogy nem akkora problémaforrás, de ez nem változtat azon, hogy sok esetben nevetségesen steril előírásokat hoz az EU, miközben a szabadon lévő fémdobozok ki vannak téve mindennek, mégsincs vele problémájuk.

2021. szept. 25. 10:57
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:

Na igen. Az ilyet az FBI-nak egyszerű megtalálni, mert a youtube kiad minden adatot, és ott vannak digitális nyomok is mint IP cím és egyebek. És ugye mobilról is bejelentkezik a youtube fiókjába és már meg is van.


Egy rosszabbul sikerült csínytevés. :) Mert ha XY fagyijába belenyal a kolléganőd, attól sem lesz XY-nak semmi baja, a különbség csak hozzáállásban van. Vagy a fiatalok anyukája is megeszi akár a gyerekük megmaradt ételét és neki sem lesz semmi baja. :D Több a felháborodás és riadalom, mint amit ez jelent higiéniai oldaláról.


Talán majd egy nejlon fóliát tesznek rá. De nincs ezzel gond mint látható. Talán egy nagyon lepukkant koszos helyen vásárolt dobozos üdítőnél érdemes lehet megfontolni - amúgy nincs belőle semmi.

2021. szept. 25. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Gondolom feltűnt, hogy pl. közösségi közlekedésen is az összes higiéniailag kényes pont (kapaszkodó, kilincs, stb.) alumínium.
2021. szept. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg érdekes kérdés, nem csak a kérdezőnek tűnt fel ez a probléma. Több gyártó is alkalmaz ilyen védőfóliát az alumniumdobozokon, de többnyire csak a Covid kitörése óta.

[link]

[link]

[link]

2021. szept. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

A mostani, csomagolási szemetet csökkentő korban nem hiszem, hogy elterjedne ez a védőkupak a sörösdobozokra.


Hát, valóban nem a leghigiénikusabb nyalogatni. Éppenséggel a nyitó úgy van kialakítva, hogy tartsa a helyén a szívószálat...amit mondjuk nem árulnak hozzá automatikusan.


Éppenséggel a tetejét be lehetne vonni vékonyan ezüsttel és kész az antibakteriális védelem. :)


De vehetjük ezt a kosnak kitett fedőt egy kompromisszumnak a terméket védő képességéért cserébe.

Tökéletes hermetikus zárás, nulla szivárgással, még anyagporozitási sincs, fényvédett is, mechanikai védelme is jó...Egyértelműen a legmagasabb eltarthatósági körülményeket hozza.


Szerintem elég lenne ráírni a dobozokra, hogy fertőtlenítsd, mosd le a tetejét vagy használj szívószálat. Aki meg nem teszi, annak úgy kellett.

:)

2021. szept. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
Szerintem ezt sokunk észrevette már, csak nem foglalkozunk vele. :)
2021. szept. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!