Miért van az Egyesült Államok rendvédelmi rendszere ennyire széttagolva?
Ez mindenhol így van.
Minden hatalmi csoportosulás megteremti a saját szervezetét.
Vagy talán úgy gondolod, hogy bizalmas ügyben mindnek meg kéne bíznia mondjuk a CIA-t a feladattal?
De akkor mitől lenne ez bizalmas?
Az Egyesült államokba csupa tettre kész ember ment akkor, mikor az még nem USA, hanem terra incognita volt. Hatalmas erőfeszítéseket kellett tenniük, és eredmények elérése érdekében kíméletesek sem voltak, ezért volt az az időszak vadnyugat.
Ám e hosszú idő alatt rengeteg tapasztalatot szereztek arról, hogyan lehet ennyi hatalmas önbizalommal rendelkező ember kapcsolatában egyensúlyt teremteni. Így jöttek rá arra is, hogy az a túlegyszerűsített gondolkodásmód, hogy "az olcsóbb és gyorsabb a központosított hatalom" szlogen egy hatalmas csapda, mert ez rendkívül hajlamos diktatúrába torkollni, onnan meg az út vissza sokkal költségesebb és hosszadalmasabb.
Ezért az USA polgárai túlnyomó többségének számára nincs szentebb a széttagolt hatalomnál. Több száz év tapasztalata mutatta, bár ez néha bonyolult és lassú, hosszú távon nincs ellenfele az emberi haladásban.
/Mivel érdekes lehet a sok amerikai film miatt, ez a sok nagybetűs rövidítés ugye ... szóval kicsit részletesebben és egy rálátás miatt a hivatalok felosztására is. Szóval remélhetőleg érdekes is lesz és tanulságos is. Sőt biztos lesz pár meghökkentő érdekesség is, pl. a CIA lesz kicsit meglepő :) /
A rendvédelmi szervezeteket világszerte (mert ugye azért nem csak az USA van a világon mint mások is írták), főként a rendőrséget, össze szokták keverni az egyéb hivatalokkal és azok funkcióival. Amiket felsoroltál, azok valójában mind mással foglalkoznak. Vannak okai, hogy miért van ennyi hivatal, de ez tényleg nem csak az USA-ra érvényes, hanem minden modern államra a mai világban. Így van tagoltan Franciaországban és Spanyolországban is és máshol is.
Ha egy funkcióra nagyobb apparátus szükséges, akkor nem szokták egy meglévő hivatal részlegeként kialakítani - ez a másik oka, hogy a méretük miatt is külön hivatalt igényelnek. Harmadik, hogy van szervezeti felépítés minden állam hivatalainál, és ezek alá, fölé rendeltségben és egymás melletti viszonyokban is vannak, tehát némelyik alá tartozik egy másiknak. Ezek az okai.
Egy cégnél is ha valami árura van szükség, akkor egy kis cég esetén akár egy ember is elvégi azt ami szükséges. Megrendeli, átveszi, beviszi a raktárba, és szétosztja a dolgozók között. Egy nagy áruháznál már több ember is kell szétosztott feladatokkal, mert annyira sok a munka, hogy mindenki egész nap dolgozik. Akkor a munka mennyisége miatt lesz külön árukészlet figyelő és beszerző, akár ez is lehet külön osztály, és lesz raktáros, targoncás, árufeltöltő, stb. Így megy a hivatalok mennyiségével is, hogy mindegyik mással foglalkozik.
Az okai röviden:
- mindegyik más munkát végez
- nagy a munka mennyisége
- államszervezeti felépítésben meg valahol elhelyezkednek egymáshoz képest.
Mindet amit itt felsoroltál azért nem részletezem, ha akarsz könnyen utána tudsz nézni, de példaszerűen néhányat érdemes lehet megnézni, az ismertebbeket, hogy melyik mivel is foglalkozik. Feladataik is összetettek. Érdemes lehet mondjuk a rendőrséggel kezdeni. Ja nem, inkább az alkalmazottak számával, mert a munka mennyisége is nagyon benne van a tagoltságban.
Police - 800 000 alkalmazott (csak New York 55 000)
CIA - 20 000 alkalmazott
NSA - 40 000 alkalmazott
FBI - 35 000 alkalmazott
DEA - 10 000 alkalmazott
DIA - 17 000 alkalmazott
USCG - 40 000 alkalmazott
- Police - Rendőrség - (önmagában is több szervezetre oszlik)
Feladatai: belföldi közbiztonság és rend védelme, fenntartása, jog érvényesítése, szabályok betartatása, szabályszegőkkel szembeni eljárások, intézkedés bűnözés, károkozás esetén, nyomozás, bűnüldözés, védelme az életnek, -biztonságnak, -egészségnek, -tulajdonnak (magán és köztulajdon), -közrendnek. Közlekedési rendészeti feladatokat is ellát. Ha egy városban nagy méretű szállítmány halad át, akkor a rendőrség végzi az útlezárásokat, és felügyeli a szállítást vagy részt vesz az igazságszolgáltatást segítők Védelmi Programjában.
- FBI - Federal Bureau of Investigation - Szövetségi Nyomozó Iroda
Az FBI bár hasonló egy nagyobb hatókörű rendőrséghez, érdekes módon nem rendőrség, hanem nemzetbiztonsági szervezet a US területén belül. Az országon belüli nagy léptékű bűnözés is hozzájuk tartozik, mint a terrorelhárítás, emberrablás, bankrablás, bűnszövetkezetek, maffiák, szökevények elfogása, számítógépes támadások, köz korrupció, nemzetközi vállalatok bűncselekményei az országban, fehérgalléros bűnözés, szervezett erőszak. Bűnügyi nyomozó szervezet szövetségi bűncselekmények esetén. Valamint az Egyesült Államokat megvédi belföldön a külföldi hírszerzési cselekményektől. Ha valaki olyat tesz vagy tervez ami veszélyezteti az amerikai biztonságot az hozzájuk tartozik, pl ivóvíz megmérgezése, az nem a rendőrség hatóköre. Vagy, mivel a CIA-na nincs belföldi hatóköre és szüksége van belföldi megfigyelésre akkor az FBI-tól szerzi be, vagy kéri meg ami szükséges.
- DEA - Drug Enforcement Administration - Kábítószer-ellenes Hivatal
Talán részletezni sem kellene. Feladatai: felderíteni és megakadályozni a kábítószer termesztés, gyártás, csempészés, behozatal, kereskedelem, terjesztés és az ezzel kapcsolatos szervezett bűnözést, kis léptékben és kábítószer maffiák esetén is. De ellenőrzik a gyógyszereket is ebből a szempontból. A kábítószer területén hírszerzés és megfigyelés is a munkájuk, nyomozói jogkörrel is rendelkeznek és nemzetközileg vannak jelen, 69 országban van irodájuk.
- USCG - United States Coast Guard - Egyesült Államok Parti Őrsége
Feladata: tengeri biztonság, halászati bűnözés, tengeri környezetvédelem és szennyezés, tengeri, tengeri navigációs segítség, keresés és mentés, tengeri bűnüldözés, illegális migráció felügyelete, kikötők, víziutak és parti biztonság és kábítószer kereskedelem figyelése. Mellékesen az Egyesül Államoknak nagy kiterjedésű tengerpartja van, ezért is szükséges ez nekik külön.
- CIA - Central Intelligence Agency - Központi Hírszerző Ügynökség
Feladatai: nemzetközi szinten begyűjti az amerikai biztonság számára fontos információkat. Vagyis külföldi hírszerzés és elhárítás az USA határain kívül és globálisan, hírszerzés, elemzés, különleges műveletek végrehajtása külföldön, emberi alapú hírszerző tevékenységek, titkos információk megszerzése.
Nincs joga az USA területén műveleti tevékenységet folytatni. A CIA -nak nincs bűnüldözési feladata és a CIA nem rendelkezik letartóztatási vagy bűnüldözési jogkörrel..
Begyűjtenek bármilyen információt más államok politikájáról, politikusairól, államáról, gazdaságáról, társadalmáról, intézményeiről, hivatalairól, stb, magánszemélyeiről, ezek begyűjtése, feldolgozása, elemzése, kiértékelése. Nemzetközi információ gyűjtés emberekkel a világban, tehát sok külföldön élő beépített ügynökük van, cégeknél, hivatalokban, akárhol, stb. Ha külföldön terveznek terrotámadást a Államok ellen, akkor a CIA foglalkozik vele. Információkat szerez terrorizmusról, tömegpusztító fegyverekről is.
A CIA érdekes módon meglehetősen független intézmény, egyetlen közvetlen felettese a Nemzeti Hírszerzési Igazgató (Director of National Intelligence, DNI), és az elnök. Másnak nincs jelentési kötelezettsége. Tehát a CIA nem tartozik a katonaság alá, és nem is katonai szervezet, hanem civil, polgári hírszerzésként van meghatározva és nincs felsőbb hivatal, akinek jelentést kell tennie, csak két embernek, még akkor sem ha tagja az Egyesült Államok Hírszerzői Közösségének (United States Intelligence Community - USIC)
- NSA - National Security Agency - Nemzetbiztonsági Ügynökség
Feladatai: külföldi területen elektronikus, digitális információ gyűjtése, internetes forgalom ellenőrzése, kommunikációs hálózatok figyelése. Kódrendszerek létrehozása, feltörése, információs rendszerek védelme, minden kommunikáció figyelése. Például az országok médiáinak figyelése, országok hivatali levelezései, műholdas rendszerek működtetése, telefonhálózatok feltörése és lehallatása, stb. Tehát elektronikusan és az USA területéről tevékenykednek, de globális megfigyeléssel.
Nem tartozik a hatáskörébe az emberi erőforrásokkal folytatott hírszerzés.
- DIA - Defense Intelligence Agency - Védelmi Hírszerző Ügynökség
Feladata: katonai hírszerzés, valamint a döntéshozók tájékoztatása külföldi hatalmak és nem-állami szereplők katonai jellegű szándékairól, valamint a konfliktusokban a harcoló csapatok támogatása hírszerzési információkkal. Katonai vonatkozású információkat gyűjt bárhonnan, külpolitikai, gazdasági, ipari, földrajzi, valamint orvosi és egészségügyi hírszerzés területén is és az elemzése is a feladata. Felderíti a célpontokat, a fegyvergyártást és forgalmazást, harctéri veszteségeket becsül, fegyverzeteket és katonai szervezeteket térképez fel más országokban, katonai konfliktusokat jelez, figyeli a csapatmozgásokat, katonai képességeket, stratégiákat, országok katonai változásait.
Jellemzően katonai jellegű szervezet, viszont munkatársainak kétharmada polgári alkalmazott, és hírszerző tevékenysége messze túlterjed a harctéren, 140 országban van jelen. A DIA a hírszerzés valamennyi módozatát gyakorolja, de elsősorban az emberi forrásokra alapozza tevékenységét.
Röviden két csoportba szedve:
Police: bűnüldözés, rendfenntartás, jogérvényesítés.
FBI: főként országon belül, hírszerzés, nagybani és szövetségi bűnözés és terrorizmus.
DEA: minden ami kábítószer ellenes bűnüldözés.
USCG (Parti Őrség): tengeri, parti és kikötői - lényegében rendőri feladatokat lát el.
CIA: külföldi területen, főként emberes hírszerzés és műveletek.
NSA: külföldi területen, nem emberi hanem főként digitális hírszerzés.
DIA: külföldön és belföldön, katonai célú hírszerzés.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!