Milyen okai vannak annak, hogy az ember élettartama jóval több, mint a legtöbb állaté?
Az ember akkor lesz ivarérett, amikor egy kutya élettartama már lejár.
Az ember élettartama modern orvostudomány nélkül 40-60 év (?), már ugye ha nem vitte el fertőzés, modern orvostudománnyal kb. 70 év. Egy macskáé a szabadban néhány év, lakásban 13-17 év. Például.
Van egy olyan tendencia, hogy a nagyobb méretű állatok tovább élnek. Ez nyilván nincs kőbe vésve (ettől csak tendencia). Közrejátszik benne, hogy a méret növekedésével a testtömeg/testfelszín arány növekszik, azaz kevésbé kell csúcsra járatni az anyagcserét a testhőmérséklet megtartásához. Ez kedvez az oxidatív károk csökkentésének.
Értelme is van biológiai szempontból, mert egy nagytestű állat kifejlődéséhez idő kell, és ha előbb elpusztul, mint utódokat hozna a világra, a faj életképtelen lenne.
Alapvetően nem élnénk mi sem tovább, csak az orvostudománnyal, az életkörülményekkel, meg egy pár dologgal kitoltuk a élettartamunk, és annyi.
Pl gondold el egy cukorbetegséggel, több évtizedig ellehet élni az inzulin miatt, ha nem lenne inzulin akkor csak pár évet.
ha nem lenne fogorvos kapásból egy fogszuvasodás, gyulladással elvihetne.
És még sorolhatnám.
a 20-40 év átlag élettartam, az főleg a gyerekkori halandóság miatt jött ki. aki sikeresen eljutott a felnőttkorig, az többnyire meg is öregedett (persze azért ez nem 80 évet jelentett, inkább 55-60-at)
#5 a fogazatunk az őskori étrendünkhöz alakult ki, ennek megfelelően a fogszuvasodás és egyéb fogproblémák sokkal ritkábbak voltak, mint manapság. a széles körű cukorbetegséget jelentős részben szintén a mai étrendüknek és életstílusunknak köszönhetjük.
Ha az ősembernek 20-40 év volt az élettartama, már az is több, mint a legtöbb, akár nagy állaté.
Vagy hasonlíthatjuk magunkat a fogságban tartott állatokhoz is. Mármint állatkertben, állatparkokban, otthon stb tartott állatokhoz.
6-ost lepontoztátok, pedig a rengeteg-rengeteg cukor fogyasztása és az egyéb civilizációs dolgok rontják a fogaink esélyét és növelik a 2-es cukorbetegség előfordulását.
A sügér lényegesen kisebb az embernél és 150 évig is elél. Néhány óriásteknős 170-190 évet él, egyes bálnák viszont lényegesen nagyobbak az embernél és 210 évig is kihúzzák, de listavezető egy óceáni kagylófajta, nem túl nagy, de 400 évet is képes élni.
Szóval nem a súllyal, mérettel arányos, nem is az életmóddal, hanem ennél bonyolultabb az életkor hossza. Az emberé egyébként az életmódjának változásával nőtt meg elsősorban (az ókorból számos 100 év közeli matuzsálem ismert), másodsorban és főként tömegesen pdig az orvostudomány (általűban a tudomány) fejllődésével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!