Erre nemigen lehet válaszolni, de az sem mindegy, mit értesz könyv alatt, magát az írásművet, vagy fizikálisan a könyv formát.
Mielőtt ezt kialakították volna, a könyvek tekercs alakúak voltak eleinte egybefüggően, majd tagolva, bár nem pontosan lap méretűekre.
Annyi bizonyos, hogy az összefűzött lapokból álló könyvet már a görögök és a rómaiak is használták kivételes esetben, de inkább csak album, vagy almanach formában, aztán az sem mindegy, hogy nyomtatott könyvre gondolsz e, vagy kézzel rajzoltra, mert ebben is óriási különbség van.
Akkor nézzük:
Az első Guttemberg módszerrel nyomtatott könyv a Guttemberg biblia
Az első könyv alakú kiadványok a kódexek voltak
Az első lejegyzett tekercsek (amiről tudunk) az egyiptomi hitvilágot és útleírásokat (hogyan lehet egyik helyről a másikra jutni) tartalmaták
A kínai és amerikai megfelelőin nem mennek fejből
Az írásbeliség az agyag, bronz vagy kőtáblákkal kezdődött, ezekből sok régészeti lelet létezik és sokat elárul a múltunkról.
Nagyon érdekesek a reliefek, a relief olyan szobrászati vagy iparművészeti mű, amely alacsony plasztikával emelkedik ki az alapsíkból a térbe. Anyaga lehet kő, fém, fa, elefántcsont, agyag és egész történeteket mesélnek el folytatólagosan képi ábrázolással, akár hosszanti irányban, akár oszlopokon spirálisan vezetve, olyannyira, mint egy képregény, csak mellőzve az írásjeleket, vagy minimálisan alkalmazva őket főképpen rövidítések, vagy jelzés céljából.
Az állatbőrre, vagy papíruszra festett, vagy fadarabra rovásírással rótt feliratok, vagy a dél-Amerikai csomóírással, kipuval lejegyzett számok és kifejezések is az írás egy fajtái és tágabb értelemben nyugodtan vehetjük ezeket is könyveknek, vagy legalább is megérthetjük, hogyan alakult ki az információközlés ezen fajtája.
A Gutemberg által kifejlesztett nyomtatási mód előtt is létezett könyvnyomtatás, csak ott nem voltak a betűk cserélhetők, szedhetők, hanem egész oldalakat faragtak, vagy öntöttek ki, amellyel aztán sok nyomtatást csinálhattak és nemegyszer volt keverve a részben kézzel és részben ezzel a módszerrel nyomtatott könyv, amibe ábrákat, képeket is tehettek, mint egy fametszettel és részben művészi, kézzel festett iniciálékkal díszíthették, emelhették az értékét.
Végzetül pár érdekes link, a több oldalas etruszk aranykönyvről
és a British Libraryban kiállított Európa jelenleg legrégibb könyvéről, amely épségben maradt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!