Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valóban minden hópehely...

Valóban minden hópehely különböző alakú?

Figyelt kérdés

2021. júl. 5. 15:19
 1/9 anonim ***** válasza:
72%
nem feltétlen, de nagyon precízen beállított laboratóriumi körülményekre van szükség ahhoz, hogy olyan hókristályokat növessz, amelyek között (mondjuk 20-szoros nagyítás mellett) semmi különbséget nem látsz
2021. júl. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%
Mintha hallottam volna, hogy találtak már, bár nem tudom (nem néztem utána). Viszont az, hogy eddig nem figyeltük meg, még nem azt jelenti, hogy nem létezik. Ugyan ilyen az ujjlenyomat is. De olyan sokféle lehet, hogy mondhatni már lehetetlen, hogy két egyforma létezzen, főleg hogy ezt meg is figyeld. Illetve függ mit nevezünk teljes mértékben egyformának. Mert hogy minden egyes atom pontosan ugyan úgy álljon, szinte lehetetlen, de nem tudjuk egész biztosan kijelenteni, hogy évmilliók alatt ez nem következhet be, főleg az univerzumot tekintve bárhol máshol. Ugyan ilyen "csodának" tartják egyesek magának az életlen a kialakulását is. Viszont egész nyugodtan kijelenthető általánosságban, hogy nincs két egyforma. És még szó lehet akár mesterségesen előállítottról is, de nem ezekre szokták érteni. A lehetetlen szó értelmezhető és használható olyan dolgokra is, ami egyszerűen olyan kicsi valószínűséggel következhet be, amire láthatóan sose kerül sor, de mégiscsak ott az esélye és több milliárd év alatt, egyszer talán bekövetkezhet.
2021. júl. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"Kérdés

Igaz-e, hogy nincs két egyforma hókristály?

Válasz

A tudományos konszenzus szerint annak a valószínűsége, hogy két nagy hókristály egyforma, nulla.


Annak a valószínűsége, hogy két hókristály (egyetlen jégkristály) vagy pehely (egy hókristály vagy több hókristály egymáshoz tapadva) pontosan egyforma legyen a molekuláris szerkezetét és a megjelenését tekintve, nagyon kicsi. Az ellenkezőjét pedig nem lenne könnyű bebizonyítani. Minden télen körülbelül 1 szeptillió (1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 azaz trillió trillió) hókristály hullik le az égből!


A minden télen keletkező összes hókristályt átnézni ijesztő feladat lenne. Ezért a felhőfizikusokra, kristálykutatókra és meteorológusokra hagyatkozunk, akik tanulmányozzák a hókristályokat, és elmagyarázzák nekünk, miért nincs két egyforma hókristály.


Először is meg kell értenünk, hogy nem minden vízmolekula pontosan egyforma. Általánosságban elmondható, hogy a vízmolekulák két hidrogénmolekulából és egy O(16) atomból állnak. Azonban nem minden vízmolekula rendelkezik ezzel az elrendezéssel. Néhány vízmolekulában az egyik hidrogénatom helyén egy deutériumatom van, és néhány vízmolekulában egy O(18) atom is van. Mivel a hókristályok molekuláris felépítése nagymértékben eltér egymástól, ebből következik, hogy minden egyes hókristály kissé eltérő lesz.


Továbbá a hókristályok egyedi és összetett tulajdonságait nagymértékben befolyásolják az instabil légköri viszonyok. A hókristályok érzékenyek a hőmérsékletre, és megváltozik az alakjuk és a kialakításuk, ahogy a felhőből leesnek, és ki vannak téve a hőmérséklet-ingadozásnak. Gyakorlatilag lehetetlen, hogy két hókristály vagy hópehely ugyanolyan fejlődési előzményekkel rendelkezzen.


2007-ben újabb történetek láttak napvilágot arról, hogy a régi mondás, miszerint "Nincs két egyforma hópehely", talán nem is igaz. Ezek a történetek arra világítottak rá, hogy az egyszerűbb formájú kisebb kristályok (pl. hatszögletű prizmák) hasonlóan nézhetnek ki. A történetek arról is beszámoltak, hogy lehetséges, hogy a kis számú (pl. 10) vízmolekulát tartalmazó hókristályok is hasonlóak (egy tipikus hókristály 1018 vízmolekulát tartalmaz !). Mint látható, attól függően, hogy hogyan definiáljuk az egyforma vagy a hókristály fogalmát, találhatunk két olyan hókristályt, amelyik egyforma. A tudományos konszenzus azonban még mindig úgy véli, hogy nagyon valószínűtlen, hogy két nagyobb összetett hókristály azonos legyen molekulaszerkezetben és megjelenésben."


Published: 11/19/2019. Author: Science Reference Section, Library of Congress

2021. júl. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

[link]


Egy hókristályon belül miért azonos alakúak a különböző ágak? Az alak már a kristályosodás legelején ilyen pontosan eldől?

2021. júl. 5. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A víz molekulaszerkezete és a a szilárduláskor a kapcsolódás bizonyos szögeket fixál, innen származnak a hasonlóságok.

Az eltérések meg kismillió, a kristályosodást befolyásoló paraméter eredményei.

Ha a hókristály egy gócból egyenletesen nő sugárirányban, az adott sugáron lévő részek minden ágban körülbelül egyszerre keletkeznek, tehát azonos körülmények közt is, de ami időben előtte vagy utána, az már eltérhet.

Szóval a sugaras szimmetria és pár alapvető növekedési szög azonos, de az átmérő mentén középtől kifelé egy kupac módosulás van.

2021. júl. 6. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 eakos1 ***** válasza:
100%
Igen, nincs két egyforma
2021. júl. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Elméletileg lehetséges de annyira sok kombinációja van hogy az eséllye majdnem egyenlő a lehetetlennel. Nem pontos a hasonlat mértékke de képzeld el azt a lehetőséget hogy egy földönkívüli véletlenszerűen leszáll a világegyetem egyik bolygóján és lő egyet és téged szemben talál mert pont a földre szállt le pont eléd és pont a szemed felé tartja a fegyverét. Lehetséges de még annak az esélyén is lehetne vitatkozni hogy van e egyáltalán ilyen szintu élet rajtunk kívül.
2021. júl. 10. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
OFF topic amit mondok: Július van barátom, miért kérdezel hóról?
2021. júl. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
lehet másik féltekén van. vagy ezen is tél van a másik oldalon?
2021. júl. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!