Az embereknek miért nem esett le a történelem során hogy a Bering-szorosnál át tudnak menni amerikába?
Régóta foglalkoztat ez a kérdés. Az emberek több ezer éven át nem tudtak Amerika létezéséről, míg nem az Atlanti-óceánon átkelve fel nem fedezték. A Bering-szorosnál azonban csak 82km választja el egymástól Ázsiát és Amerikát, szinte látni is egyik helyről a másikat. Persze értem én hogy a rettenetesen hideg éghajlat miatt nem sokan merészkedtek arra, de az őslakosok is simán átkeltek ott, és a kontinensek partvidékeit mégis csak körbe hajóztuk (nagyjából) kereskedelmi és felfedezési okokból.
Szóval mi lehet a valós oka annak, hogy a 82km széles szoros helyett egy sokkal hosszabb úton keresztül ismertük meg az újvilágot?
Amikor Kolumbusz, majd később Americo átkelt Amerikába, akkor még Ázsiából az Európaiak nem igazán ismerték a Moszkva-Bagdad vonaltól lényegesen keletre és északra eső részeket. Kínáról és Japánról is csak hallottak. A Bering-szorosnak pedig a környékén is csak legfeljebb vadászó-gyűjtögető népek és nomád rénszarvas pásztorok jártak. Azt a területet csak az 1720-as évek végén térképezték fel az orosz expedíciók.
Kolumbusz első útjakor a Portugálok még csak a Jóreménység fokáig hajózták körbe Afrikát. Szóval nem, nagyon nem hajóztuk körbe az óvilági kontinenseket Kolumbusz útja előtt.
Azok a kevesek, akik ott életek, nem akartak átmenni, gondolták mégis minek. Ugyan olyan hideg van, viszont ahol ők élnek még van hely, nincs túlnépesedés. Nem is tudnak gazdag birodalmakról és kereskedelmi cikkekről a túloldalon.
Az európaiak egyrészt azért indultak el, mert Ázsiába akartak jutni. Addig a karavánok a Közel-Keleten keresztül, a Selyemúton jártak, ami a 15. sz. végén, 16. sz. elején jutott török kézre. Lezárultak az utak a nyugatiaknak.
Az európaiak pedig egy:
nem tudatosan Amerikában akartak menni (nem is tudtak létéről)
Kettő: Nem is tudtak a Bering-szoros létéről (alapvetően nem ismerték az ottani földrajzot, csak tudták -az igazán műveletek-, hogy arra van a gazdag India és Kína akivel kereskedni akarnak, és ahol mellesleg nem keresztény, furcsa emberek élnek)
Három: Európából szerintem is rövidebb az út nyugat felé, az Atlanti-óceánon.
"Addig a karavánok a Közel-Keleten keresztül, a Selyemúton jártak, ami a 15. sz. végén, 16. sz. elején jutott török kézre. Lezárultak az utak a nyugatiaknak."
Az utolsó mondatot el kell felejteni. Nem zárult le az út, nem zárta le az Oszmán Bir., csak rárakta a kereskedelemre a maga hasznát, ezért keretek más utat a nyugatiak.
Oda ma se tudnál csak úgy eljutni, legfeljebb ha hosszas vízumozgatás és egy hetes utazás után összeszednél néhány orosz ismerőst, akik majd megszervezik, hogy az egy hónap múlva induló helikopterrel elvisznek oda. Talán.
Abban az időben meg egész Szibéria területére - hatalmas üres folt - az volt kiírva a térképeken, hogy "Tartária", emberevő mongolok földje. Ahol az europidoknak eltörik a gerincét, vagy élve megfőzik őket az üstben. Megpróbálták ám az európaiak (mind az arabok) másik három kontinens mellett a Távol-Keletet is gyarmatosítani, de az nem jött össze nekik. Nem, mert szemben az afrikaiakkal, ausztrálokkal, indiánokkal, stb, akiknek játszva elvehették a hazáját, a mongol hadigépezet évszázadokon keresztül keményen helyretette a keresztény és mohamedán próbálkozásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!