Általában minden űreszközt, ami másik bolygóra vagy holdra száll le, alaposan fertőtlenítik és ügyelnek, hogy ne vigyen magával semmilyen mikroorganizmust. (Elon Musk-nál kérdéses, de máshol ez alap.) Valószínűleg a kínaiak is pontosan tudják, hogy a marsi élet kutatásához ez alapvető kritérium.
2021. máj. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 Wadmalac válasza:
Ahogy 1 írja. Plusz az ottani körülményen nem nagyon barátiak mai, földi mikrobáknak (UV-szint, kozmikus sugárzás, hőmérséklet, talajból felszálló hidrogén-peroxid stb.), az a pár meg, ami elviselné, olyan extremofilek nincsenek a Földön sem mindenhol, hogy jó eséllyel egy sterilizált marsjárón jelen legyenek.
Mivel mélyfúrást ez a rover sem fog végezni, plusz a fentiek miatt a mikrobahordozása is valószínűtlen, szerintem ilyen veszély nem áll fenn.
2021. máj. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
Aligha.
A hosszú űrutazás extrém körülményei minden bizonnyal sterilizálták a marsjárót, a háttérsugárzás, a hőingadozás, illetve a bolygó körülményei, aztán be is kellene jutnia a felszín alá, ha van ott egyáltalán víz és abban elszaporodnia, ami a Földön sem lehetséges csak úgy, kell hozzá valami szerves anyag, amire rátelepedhet.
szerintem azt kijelenteni, hogy "aligha", ugyanolyan fals optimizmus, mint egy esetleges földönkívüli civilizációról azt feltételezni, hogy biztos csak barátkozni szeretne.
2021. máj. 17. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
Az űreszközöket pontosan ilyen okokból sterilen szerelik össze, és küldik fel, hogy véletlenül se juthasson semmilyen földi életforma más bolygókra, holdakra, ami beszennyezhetné a másik égitestet, még akkor is, ha nem túl sok az esély ezek életben maradására.
2021. jún. 13. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 Wadmalac válasza:
" azt kijelenteni, hogy "aligha", ugyanolyan fals optimizmus, mint egy esetleges földönkívüli civilizációról azt feltételezni, hogy biztos csak barátkozni szeretne."
Nem ugyanaz. Az idegen civilizációról csak tippelünk, a Mars felszíni körülményeit meg ismerjük.
Az egy sterilizáló-kamra.
2021. jún. 14. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
#7 az a gond, hogy a sterilitás fogalma mindig az aktuális ismereteinken alapszik. az utóbbi évtizedekben sokat bővültek az ismereteink a várthoz képest meglepően ellenálló baktériumokról. olyan feltételek, amiket 50 éve teljesen sterilnek hittünk, mai ismereteink szerint nem feltétlen azok. és nem vehetjük biztosra, hogy a következő 50 évben mi várható ilyen téren.
2021. jún. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 Wadmalac válasza:
#8: Ez igaz, de azok az extremofil bacik nem ott ücsörögnek, ahol ilyen űreszközöket összerakunk, hanem mondjuk a Mariana-árok alján.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!