Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől függ, hogy egy adott...

Mitől függ, hogy egy adott vírus kikre vagy milyen korosztályra veszélyes?

Figyelt kérdés

Ott a bárányhimlő. Kisgyerekekre zömében nem veszélyes (jó, nyilván vannak kivételek), aránylag könnyen átvészelik. Felnőtteknél viszont elhúzódó és nagyobb eséllyel alakulnak ki szövődmények.

Ott a mononukleózis. Az emberek zöme tünetmentesen esik át a fertőzésen míg néhányak kórházba kerülnek (egyik volt osztálytársam illetve egy volt lakótársam is járt így). Nagy része tünetmentes, kis része kórházban köt ki. Függetlenül az életmódtól, általános egészségi állapottól.

Végül itt a koronavírus. Egyértelműen úgy néz ki, hogy minél idősebb valaki, annál veszélyesebb rá, függetlenül az általános egészségi állapottól. Gyerekekre meg SZINTE nem is veszélyes.



Talán a vírusok bizonyos emberek sejtjein könyebben, másokén nehezebben tapadnak meg?


2021. máj. 11. 00:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

"Talán a vírusok bizonyos emberek sejtjein könyebben, másokén nehezebben tapadnak meg?"


Nem gondolnám, szerintem inkább a "bizonyos emberek" immunrendszere, aktuális egészségi állapota és a genetikai hajlama befolyásolja, milyen módon vészeli át egy-egy vírus támadását.

2021. máj. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
84%

Alapvetően minden csak attól függ, hogy az egyén immunrendszere hogyan válaszol. Hasonló a helyzet, mint a méhcsipésnél; valakinek fáj, de nem hal bele, valaki pedig anafilaxiás sokkot kap.

Lehet valakinek gyenge, de túléli, és lehet valakinek erős, mégis belehal.

A gyerekek esetén azért lehet talán más a helyzet, mert az ő sejtjeik frissebbek, azokon kevésbé tud megtapadni a vírus.

2021. máj. 11. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
78%

Az idősek immunrendszere általánosságban nagyon erős, ha csak az a gond, akkor a fiatalabbak betegednek meg jobban a betegségben. Talán furcsának hangzik, de így van, a legerősebb immunrendszerű fiatalokból lesz csak öreg, a gyengébbek nem élik meg az öregkort. Jellemzően ilyen volt a spanyol nátha, abban a fiatal felnőttek haltak meg a legtöbben.

Igen ám, de az idősebb korban már nem működik tökéletesen minden szerve az embernek, meszesek az erek, akadozik a szív, van akinek a veséje, vagy más szerve nem tökéletes már és ha az a vírus drasztikus módon megtelepszik mondjuk a tüdőben, de erősen támadja az idegrendszert is, meg más szervrendszerünket, olyannyira felfokozhatja a szervi rendellenességeket, hogy az válik dominánssá. Ilyenkor a fiatalabbak jobban bírják, mert nekik jobban működnek a szerveik, nincs még semmi elkopva.

A vírus sajátosságai, a specifikus mechanizmusa dönt erről, azon kívül természetesen, hogy nem vagyunk egyformák, a korosztályokon belül is van szórás.

2021. máj. 11. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
28%
Legfőképp a Covid az idősekre veszélyes.
2021. máj. 11. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
, illetve a krónikus betegekre.
2021. máj. 11. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
92%
Gyenge immunrendszerűekre.
2021. máj. 11. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
78%

"Talán a vírusok bizonyos emberek sejtjein könyebben"

Pontosan.

Ráadásul ez még sejttípustól is függ. Ezért támadja ez a vírus elsősorban a tüdőt.

2021. máj. 11. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

A bárányhimlő már elvileg kb 20-30 évesekre is veszélyes.

A COVID is csúnya dolgokat csinál már 30 évesekkel is, míg a huszonévesek so-so megússzák, a tizenévesek egész jól, bár ott is ott a poszt-COVID.



Az immunrendszerre a spanyolnátha, a COVID és igazából minden más esetén is azt hallottam, hogy pont, hogy a túlzott immunválasz a veszélyes. A méhcsípésnél is. Jó, az kicsit más, mert allergia.

2021. máj. 11. 08:21
 9/16 sadam87 ***** válasza:
100%

Az immunrendszer működése (ahogy előttem írták) nyilván fontos, de ettől független hatások is befolyásolhatják a vírusok működését. Például a HIV vírus a CD4+ limfocitákat (helper T sejteket) támadja meg (így lényegében lekapcsolja az immunrendszert). Kezeletlenül a legtöbb emberben meglehetősen halálos (évekig tartó betegség után). Ugyanakkor vannak olyan emberek, akikben lényegében tüneteket sem okoz. Náluk azok a fehérjék (pl. CD4), amihez tapadva a vírus bejut a sejtbe, kicsit eltérnek a többi emberétől. Így a vírus nem tud bejutni a sjetekbe, vagy sokkal kevésbé hatékonyan.

Könnyen lehet, hogy a koronavírus esetében is létezik hasonló jelenség (bár nem tudok róla, hogy ilyet kimutattak volna). Az idősekbe viszont tudtommal (részben) azért okoz súyosabb tüneteket, mivel már nem olyan hatékony az immunrendszer szabályozása, így könnyebben kialakul túlzott immunválasz (pontosabban lassabban alakul ki immunválasz, akkor viszont nagyon súlyos).

"Az immunrendszerre a spanyolnátha, a COVID és igazából minden más esetén is azt hallottam, hogy pont, hogy a túlzott immunválasz a veszélyes."

A túlzott immunválasz és a túl gyenge immunválasz is veszélyes lehet. Az arany középút (lenne) a jó, az idősek szervezete ezt már kisebb eséllyel tudja eltalálni (durván leegyszerűsítve).

2021. máj. 11. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Jelenlegi helyzet szerint attól, melyik korosztályt kívánja megrémíteni a kormány, szóval a politika határozza meg.


Nem hiszem el, hogy soha nem néztek a koronavirus.gov.hu oldalra rá, azon belül is a halálozásokra, és a korosztályokra. 99%-ban idősek és azon belül is súlyos betegek hunytak el.


Szóval általános immunrendszer állapot szerintem...

2021. máj. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!