Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen hatással lesz a tudomán...

Milyen hatással lesz a tudományos életre, hogy az internet segítségével bármilyen nem hozzáértő tévhiteket terjeszthet?

Figyelt kérdés

Régen a tudományt meghagyták azoknak, akik tényleg ezt tanulták, hosszú évekig ezzel foglalkoztak, diplomáztak, publikáltak stb.

Ma már minden önjelölt nyelvész, történész, virulógus, társadalomtudós stb. És az interneten elképesztő mennyiségű téves info kering. Ha az ember valamire rákeresel sokkal előbb talál téves infót, mint szakmailag megalapozottat. A tudósok pedig hiába próbálják megvédeni az álláspontjukat nem tudják, mert az egyszerű emberek nem értik azt.

Milyen hatással lesz ez hosszú távon a tudományra?


2021. ápr. 30. 11:37
1 2
 11/18 Wadmalac ***** válasza:
66%

Az a baj hogy az emberek nagy része NULLA szkepticizmussal reagál a közösségi médiában, youtube-on látott, ismeretlen vagy hiteltelen forrású hírekre, miközben automatikusan hitetlenkedéssel reagál a hivatalos forrásokból származó hírekre.

Tudomány, politika, bármi.


Természetesen ez a tudomány életére nincs kihatással, hiszen ott a hitelesség igazoltsága és hírelfogadás nagyon szigorú filterrel rendelkezik, de a tömegek jó irányú értesültségére tragikus hatású.

Ez pedig sajnos a tudományos réteg és az "átlagember" közt feszültséghez vezet, kezd a nép ellenségesen, hazugként nézni a tudományra is, mert túl sokszor mond mást, mint akit ő el AKAR hinni.

Ez nagyon rossz tendencia és előbb-utóbb a tudomány is meg fogja érezni a kárát.

2021. ápr. 30. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
76%
#11 Ez csak kevesekre igaz.
2021. ápr. 30. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
#11 ezek régen is megvoltak. csak akkor nem youtube influenszerek meg közösségi média voltak nagy hatással az egyén tudománytalan gondolkodására, hanem a pap, a szomszéd marika, meg az "öregapám is így csinálta"
2021. ápr. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Wadmalac ***** válasza:
48%

Nem egészen.

Akkoriban is volt nép szándékos irányítás és félrevezetés, ez tény.

De a közösségi média hozta el azt, hogy a leghülyébb is nagy körben hintheti a legnagyobb hülyeségeket.

Ilyen régen nem volt, a hírforrásoknak komoly filtere volt, ma semmi.


Az emberek meg nem érzik a rengeteg beáradó információ hitelességének durva hígulását, nem tudnak szelektálni, illetve de, teszik, de szubjektíven. Ahogy írtam, nem azt hiszik el, aminek a hitelességét fel tudják mérni, hanem azt, amit hinni AKARNAK, meg azt, amit több forrásból is hallanak, akkor is, ha az simán csak azért több forrásból azonos, mert ugyanaz az egy helyről szétterjedt hülyeség köszön vissza mindenhonnan.

2021. ápr. 30. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
wadmalac, az a helyzet, hogy az embereknek joguk van hülyének lenni. én is látom a szenzációhajhász baromságokat, a füledet is tisztíccsa csodagyógyszereket, de eszembe se jut benyalni egyiket se. én utánanézek a dolgoknak, és sokan mások is. és van aki a másik oldalnak egyszerűen dacból nem hisz, meg se fordul a fejében, hogy lehet benne valami. ezt szerintem jobb oktatással lehetne orvosolni, arra meg a legtöbb ország nem szeret költeni sajnos.
2021. ápr. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%
14 a hülyéknek valóban nem volt hatalmas fóruma, de ettől még kisebb csoportokon belül sokkal nagyobb hatása volt a hiteltelen forrásoknak, mint a hivatalos hírforrásoknak. tehát a legtöbb ember sokkal inkább hit a nagyapja vagy az utcabéliek kétes meggyőződéseinek, mint a hivatalos hírforrásnak, így végeredményben - más módon, de - régen is eszményi körülmények voltak a tévhitek virágzásához.
2021. ápr. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Azt kell látni, hogy az internet és a médiumok sokasága azt eredményezte, hogy egyre többen férnek hozzá egyre könnyebben egyre nagyobb tömegű információhoz. Még azonos sűrűség esetén is triviális, hogy könnyebb hozzáférés több anyaghoz több tévedést eredményez. Ne feledjük, e könnyebbség a hülyeséggyártók számára is adott.


Másfelől a fejlődés azt hozza, hogy a környezet egyre bonyolultabb. Régen egyszerű volt, jött a pestisjárvány, senki se tudta mi az, csak azt, hogy jobbára bele lehet halni. A kezelés egyszerű volt: bezárkóztál lehetőleg minél távolabb emberektől, és imádkoztál. Vagy túlélted, vagy nem. Az eligazodás egyszerű. Most a járványba szintén belelehet halni. De van ezer lehetőség, ahány hely, annyi módszer, minden ország másképp csinálja, ezrével lehet cikkeket olvasni róla. Még ha a téveszméket nem is számítjuk, egy egyszerű elme elég hamar belezavarodik, bizonyos idő után mentalitástól függően vagy feladja és retteg, vagy semmivel sem hajlandó törődni.


A szkepticizmus se így működik az nem elhatározás kérdése. Mindenekelőtt az agy asszociatív, a túlélésre van beállítódva, ezért a kellemes dologra történő asszociáció direkt kioltja a kételkedést. Két fontos feltétel van. Egyfelől kisgyermekkortól a kétkedést (elemzést inkább) tanulja, akkor jó eséllyel kritikus esetekben legalább kérdez. Másfelől a gyanakodás elemi feltétele az ismeret. Anélkül elég bajos gyanakodni. És a fejlődési tempó messze lehagyta az oktatás módszertanának változását. A világban mindenütt van probléma, nálunk kirívóan visszaszorítva (sőt, lenézve) az oktatás.


Az alapprobléma az olló végletes nyílása. És nagyon nem igaz, hogy ez nincs hatással a tudományra. Ha az oktatás erősen lezüllik, nagy tömegek lesznek híján az ítélőképességnek. Ez két módon hat hátrányosan. Egyfelől nagyobb tere lesz a manipulációnak, ami hamis tévképzetek tömegeit hozza létre. Másfelől az információhalmazban vesztét őrző ember rettegni és mindentől félni kezd. Rendkívül könnyű a félelem tárgyát a tudományra irányítani. És a tömeg puszta életösztöntől vezérelve, ami persze semennyire sem tudatosul, előbb gátolni, majd irtani fogja a tudományt (képviselőit). És senkinek ne legyen kétsége, az irányító politika mit fog támogatni. Szavazatból él.


Egyetlen kiút van, a képzés növelése minden módon és bármi áron. Hogy a félreértések tömege kezelhető, irányítható maradjon. Mert ha azok kezdenek irányítani, akkor ilyen fórum se lesz.

2021. ápr. 30. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Wadmalac ***** válasza:

"wadmalac, az a helyzet, hogy az embereknek joguk van hülyének lenni."


Ott a pont.

Viszont úgy látszik, azt sokan nem tudják, hogy nem minden jogot kell kihasználni. :)


#16:

"kisebb csoportokon belül sokkal nagyobb hatása volt a hiteltelen forrásoknak"

Hát, nem tudom. Szerintem ugyanakkora. Viszont úgy nem terjedtek el nagy ökörségek egyszerre nagyon nagy területen és kevésbé állt elő a "mindenhol ezt hallom, akkor igaz" effektus.



Ami régen a "pletyka" volt, az mára kiterjedt minden területre.

Való igaz, hogy régen is működött és sok dolog be is vésődött tömegekbe, urban legend kategóriává válva.


Ma mindennek a tempója és a terjesztett hamis infó mennyisége nőtt sokszorosra.

2021. máj. 3. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!