Milyen hatással lesz a tudományos életre, hogy az internet segítségével bármilyen nem hozzáértő tévhiteket terjeszthet?
Régen a tudományt meghagyták azoknak, akik tényleg ezt tanulták, hosszú évekig ezzel foglalkoztak, diplomáztak, publikáltak stb.
Ma már minden önjelölt nyelvész, történész, virulógus, társadalomtudós stb. És az interneten elképesztő mennyiségű téves info kering. Ha az ember valamire rákeresel sokkal előbb talál téves infót, mint szakmailag megalapozottat. A tudósok pedig hiába próbálják megvédeni az álláspontjukat nem tudják, mert az egyszerű emberek nem értik azt.
Milyen hatással lesz ez hosszú távon a tudományra?
- Milyen hatással lesz a tudományos életre, hogy az internet segítségével bármilyen nem hozzáértő tévhiteket terjeszthet?
- Semmilyen. A tudományos kutatások és a konteos elméletek terjesztése egymástól függetlenül történik. Mindegyik megállíthatatlan. Legfeljebb a tudományos eredmények megcáfolják a konteokat - amit vagy megért vagy nem a laikus érdeklődő, de az elvakult összeesküvés hívőit nem fogja ez sem eltántorítani hitüktől.
- Régen a tudományt meghagyták azoknak, akik tényleg ezt tanulták, hosszú évekig ezzel foglalkoztak, diplomáztak, publikáltak stb.
- A tudomány mindenkié. Az, hogy ki milyen szinten foglalkozik vele, végzettség, érdeklődés, adottság kérdése. Autodidakta módon is lehet eredményeket elérni.
- Ma már minden önjelölt nyelvész, történész, virulógus, társadalomtudós stb. És az interneten elképesztő mennyiségű téves info kering. Ha az ember valamire rákeresel sokkal előbb talál téves infót, mint szakmailag megalapozottat.
- Egyénfüggő, ki hogyan szelektál a fellelhető információk közül. Akit valami nagyobb mélységekben érdekel, az megtalálja a hiteles forrásokat, különbséget tud tenni a valódi és az áltudományos információk között.
- A tudósok pedig hiába próbálják megvédeni az álláspontjukat nem tudják, mert az egyszerű emberek nem értik azt.
- A tudósoknak nem kell az egyszerű emberek felé megvédeni az álláspontjukat (sic!), nem ez a dolguk és hivatásuk. A tudósok kutatnak, elméleteket állítanak fel, publikálnak, igazolják vagy cáfolják őket, elfogadják/elvetik téziseiket, újakat állítanak fel. Az eredményeik ismertetését pedig meghagyják az ismeretterjesztő csatornáknak (nem csak és kizárólag a TV csatornákra gondolok), akik lefordítják azokat érthető - egyszerű emberek által is fogyasztható - emberi nyelvre.
- Milyen hatással lesz ez hosszú távon a tudományra?
- Semmilyen. Akit érdekel, meg fogja találni a hiteles forrásokat, ahogy eddig is. Aki meg a konteós dolgokra fogékony, arra ezután sem fognak hatni az észérvek (sem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!