Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen hatással lesz a tudomán...

Milyen hatással lesz a tudományos életre, hogy az internet segítségével bármilyen nem hozzáértő tévhiteket terjeszthet?

Figyelt kérdés

Régen a tudományt meghagyták azoknak, akik tényleg ezt tanulták, hosszú évekig ezzel foglalkoztak, diplomáztak, publikáltak stb.

Ma már minden önjelölt nyelvész, történész, virulógus, társadalomtudós stb. És az interneten elképesztő mennyiségű téves info kering. Ha az ember valamire rákeresel sokkal előbb talál téves infót, mint szakmailag megalapozottat. A tudósok pedig hiába próbálják megvédeni az álláspontjukat nem tudják, mert az egyszerű emberek nem értik azt.

Milyen hatással lesz ez hosszú távon a tudományra?


2021. ápr. 30. 11:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Az értelmes laikusok minden megfognak érteni, de pontatlanul, de a pontatlanság még mindig jobb, mint a tudatlanság. A laikusok eléggé megfogják érteni ahhoz, hogy egy ismeretterjesztő, ezoterikus figura hülyeséget felismerjék.
2021. ápr. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Babonák és vaskos tévhitek régen is voltak, sőt. Szerintem a mai eszközök, ha jól használjuk, sokkal inkább lehetőséget adnak a tévhitek letörésére. Csak ehhez meg kéne normálisan tanítani, hogyan keresünk információt, és mikor tekinthetünk valamit hiteles információnak. A tudományos ismeretterjesztés, azaz hogyan érj el és adj át információt a laikus embereknek, egy külön műfaj. Úgy érzem, hogy az emberiség az útkeresés fázisában van, hogyan érdemes kiszűrni a hülyeséget (elvégre mindenkinek joga van hülyeséget gondolni), de a kiaknázható lehetőségek szerintem sokkal jobbak, mint régen.
2021. ápr. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
És honnan tudod, hogy ki mond igazat?
2021. ápr. 30. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
77%
Miért beszélsz úgy, mintha valami új dolog lenne az internet?
2021. ápr. 30. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Nekem van egy amulettem, ami távol tartja a babonákat.
2021. ápr. 30. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
#5Mégse működdik.
2021. ápr. 30. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Nem teljesen új jelenség, de én úgy érzem, hogy az utóbbi időben nagyon felerősödőtt.
2021. ápr. 30. 12:14
 8/18 anonim ***** válasza:
Sokakat berántanak a hazugok, valakik meg fejlődnek.
2021. ápr. 30. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

- Milyen hatással lesz a tudományos életre, hogy az internet segítségével bármilyen nem hozzáértő tévhiteket terjeszthet?

- Semmilyen. A tudományos kutatások és a konteos elméletek terjesztése egymástól függetlenül történik. Mindegyik megállíthatatlan. Legfeljebb a tudományos eredmények megcáfolják a konteokat - amit vagy megért vagy nem a laikus érdeklődő, de az elvakult összeesküvés hívőit nem fogja ez sem eltántorítani hitüktől.


- Régen a tudományt meghagyták azoknak, akik tényleg ezt tanulták, hosszú évekig ezzel foglalkoztak, diplomáztak, publikáltak stb.

- A tudomány mindenkié. Az, hogy ki milyen szinten foglalkozik vele, végzettség, érdeklődés, adottság kérdése. Autodidakta módon is lehet eredményeket elérni.


- Ma már minden önjelölt nyelvész, történész, virulógus, társadalomtudós stb. És az interneten elképesztő mennyiségű téves info kering. Ha az ember valamire rákeresel sokkal előbb talál téves infót, mint szakmailag megalapozottat.

- Egyénfüggő, ki hogyan szelektál a fellelhető információk közül. Akit valami nagyobb mélységekben érdekel, az megtalálja a hiteles forrásokat, különbséget tud tenni a valódi és az áltudományos információk között.


- A tudósok pedig hiába próbálják megvédeni az álláspontjukat nem tudják, mert az egyszerű emberek nem értik azt.

- A tudósoknak nem kell az egyszerű emberek felé megvédeni az álláspontjukat (sic!), nem ez a dolguk és hivatásuk. A tudósok kutatnak, elméleteket állítanak fel, publikálnak, igazolják vagy cáfolják őket, elfogadják/elvetik téziseiket, újakat állítanak fel. Az eredményeik ismertetését pedig meghagyják az ismeretterjesztő csatornáknak (nem csak és kizárólag a TV csatornákra gondolok), akik lefordítják azokat érthető - egyszerű emberek által is fogyasztható - emberi nyelvre.


- Milyen hatással lesz ez hosszú távon a tudományra?

- Semmilyen. Akit érdekel, meg fogja találni a hiteles forrásokat, ahogy eddig is. Aki meg a konteós dolgokra fogékony, arra ezután sem fognak hatni az észérvek (sem).

2021. ápr. 30. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
az internet segít a hülyeség terjesztésében, ÉS a megállításában is. azelőtt ezek sokkal kisebb (és zártabb) körökben forogtak, sokszor ki se kerültek a nagyközönség elé amíg valami nagy baj nem lett. most az egész nyitott lapokkal megy, így kritizálni is sokkal könnyebb
2021. ápr. 30. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!