A pszichológusnak van titoktartási kötelezettsége?
Ha van az csak ajánlás vagy tényleg lesz következménye, ha kiadja harmadik félnek azt, amit beszélünk?
Ha elmondja bárkinek, azzal kihez kell fordulni?
Lesz belőle valóban baja vagy valójában semmi nem fog történni?
Pl. a pszichológus ismeri a férjet, feleséget, anyóst stb. és elmond neki ezt-azt.
Nem tudom h elmerjek-e menni ahhoz a pszichológushoz, akit ismer egy családtagom.
Nem bűncselekményről van szó vagy ilyesmiről.
Egy apróságot senki nem vesz figyelembe. Érdektelen, hogy törvény, kódex, vagy más néven illetett dolog. A lényeg, hogy minden szabályannyit ér, amennyire betartják. Ha egy társadalom igényes és önálló, akkor tesz róla, hogy a "kibeszélők", mindegy milyen státusban vannak, elnyerjék méltó büntetésüket. Ez nem a törvényereje, ez a társadalmi szemlélet cselekvő ereje, amely arra készteti az illetékeseket, hogy megtegyék, amit tenniük kell. A társadalmi igény nélkül írott malaszt minden.
Erre csattanósabb bizonyéték nem kell, mint a mai magyar közviszonyok. Itt minden attól "igaz", "büntetendő", hogy ki hol áll. A bírósági ítélet is ettől függ. Ezrével vannak erre példák, természetesen a szolgaléleknek rossz ilyent hallani, kényelmetlenül érzi magát. A rabszolgalélek meg egyenesen feljogosítva érzi magát e nézetek likvidásáára.
#8 köszi nem gondoltam volna hogy ilyen nagy általánosságban fogalmaz a tv. és így bizony ez alkalmazható a pszichológusokra is.
#9 És mit tesznek kizárják? ...
#10 Igaz. A rossz hírnévnek lehet visszatartó ereje. Valóban.
Más kérdés hogy a rossz hír (bárhol) való keltéséért terjesztéséért akár elő is vehetik a terjesztő (elégedetlen ex ügyfelet) főleg ha nem is tudja bizonyítani.
#11 Sajnos ez is igaz. A mai Magyar viszonyokban nem úgy működnek a dolgok ahogy kellene és elvárható lenne. Részben pont erre akartam rávilágítani korábbi hozzászólásaimmal is.
Ezzel szerintem a kérdezőnek is megválaszolhatjuk nyugodtan.
Hogy nem mond el olyannak akinek az ismerőseiről fogsz beszélni.
Papíron elméletben ami így van az a valóságban nem biztos hogy úgy is lesz. (Sajnos)
Először én is az etikai kódexet akartam beírni, de látom, hogy megelőztek :)
Így két saját élményt osztok meg a kérdező kétkedésével kapcsolatban:
1) Nemrégiben olvastam egy könyvet, amiben pszichoterápiás esetek vannak leírva (mi történik a pszichológusnál, konkrét párbeszédekkel). Ebben volt egy eset, hogy egy olyan valaki kereste fel a pszichológust, akinek a barátja már járt nála. Amikor ez kiderült, akkor a pszichológus elküldte, mondván, hogy itt már nagy az érintettsége. Az etikai kódex is rögzíti, hogy ismerősöket, barátokat, stb. nem lehet kezelni. Én nem mennék ismerőshöz (frusztrálna is a szituáció).
2) Két éve járok pszichológushoz. Ezen idő alatt egyetlen egy alkalommal nem hozott fel nekem más eseteket, még példaként sem. Ebből én is tudom, hogy engem sem beszél ki. Sőt, valamiről beszélgettünk, és említette, hogy már tudja, hogy melyik karon nem lenne hallgatók (=hol készítik ki a hallgatókat). Visszakérdeztem, hogy melyiken. A válasza: ezt nem mondhatja el. Tehát még egy ilyen semlegesnek tűnő kérdés esetén sem mondott semmit.
Nekem egyébként mondta is az elején (és egyszer később is), hogy teljes titoktatártás kötelezi. Ami elhangzik közöttünk, azt ő nem adja (és nem adhatja) tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!