Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy tudom kiszámítani valamin...

Hogy tudom kiszámítani valaminek a tolóerejét?

Figyelt kérdés
A rakéta tolóerejének a kiszámítási képlete érdekelne inkább. Lehet következtetni a sebességből? Azt hogy lehet kiszámítani, hogy mennyit bír megemelni az adott rakéta?

2021. febr. 17. 10:14
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:
80%

A tolóerő számítása:

[link]


A rakéta annyit bír megemelni (saját sűlyával együtt), amennyi a tolóereje.

[link]

2021. febr. 17. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%
A pontos számítás picit macerásabb, mert kell hozzá a kiáramló gáz időegység alatti tömege (amihez némi kémiai számítás is kellhet, vagy sűrített levegős hajtás esetén a csökkenő nyomással is számolni kell), az égéstér és fúvóka geometriája (az "A" tag miatt), nyomásviszonyokat is tudni kell, stb. Csak pár adat, de a gyakorlatban ezek nem annyira magától értetődőek.
2021. febr. 17. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 kori80 ***** válasza:

Ha még érdekelnek további válaszok, akkor itt egy rövid összefoglalás:


Nagyon pontos eredményhez számítógépes áramlástani szimulációt kell futtatni (Computational Fluid Dynamics) például Ansys Fluent programmal, de vannak egész jó közelítőképletek:


Ha a rakétahajtóműved másodpercenként m' tömegű gázt ereszt ki, azt átlagosan v sebességgel és a kiáramló gáz nyomása átlagosan pe, a rakétát körülvevő levegő nyomása pa, a gáz pedig Ae felületen van kieresztve, akkor a tolóerő:

F = m'v + Ae(pe - pa)


Ha pl. wikipédiáról ismered a rakétahajtóműved Isp specifikus impulzusát és fogyasztását (amit valaki már meghatározott CFD-vel, vagy lemérte), akkor egyszerűbb:

F = m' * Isp * 9.80665 m/s^2


Ha a fenti adatokat nem ismered, akkor van rá mód, hogy a hajtómű égésterében lévő forró gáz adataiból kiszámold. Itt egy összefoglaló, ami tartalmazza az ehhez szükséges képleteket:

[link]


Ismerned kell az égésgáz hőmérsékletét és nyomását állóhelyzetben (az égéstérben nagyjából állóhelyzetnek tekinthető mégha több száz km/h-val haladhat ott a gáz), a gázkeverék(!) moláris tömegét és az állandó nyomáson illetve térfogaton mért fajhőknek az arányát (1.4 sűrített kétatomos gázra/gázkeverékre, forró égésgázokra általában 1.2)

A képletekben szereplő R (Gas Constant) úgy kapható, hogy az egyetemes gázállandót elosztod az égésgáz moláris tömegével (kg/mol-ban mérve).


Persze ez mind ideális rakétákat feltételez, ebből még levonódik néhány veszteség, például, hogy a gáz nem mindenhol merőlegesen halad ki a hajtóműből, vagy a fal/hűtőrendszer energiát von el a gázból. Sőt ha valamilyen reakciókinetikai programmal számolod a fentebbi adatokat, akkor azokhoz képest is némileg rosszabb lesz a valódi égési folyamat. Itt egy leírás hobbirakéták esetén a lehetséges veszteségekről:

[link]


Hogy mennyit emel meg?

Nyilvánvalóan akkor tud elemelkedni a rakéta, ha a tolóereje legalább annyi, mint a súlya, szóval a max felemelhető tömeg:

m = F/g


Föld körüli pályára tartó hordozórakéták azonban nem csak lebegni akarnak, hanem gyorsulni is felfelé, így általában a súlyhoz képest legalább +20% tolóerőt alkalmaznak indulásnál. Később a rakéta tömege csökken (fogy a hajtóanyag), így a gyorsulása is növekszik, valamint a külső légnyomás is csökken és a tolóerő némileg növekszik a fogyasztás/kiáramlási sebesség változtatása nélkül is (lásd képlet).


Sounding vagy hobbirakétáknál általában sokkal nagyobb tolóerőt alkalmaznak a rakéta súlyánál (akár 20-szor többet is), pusztán azért, mert a kisméretű rakétamotorok gyorsan elhasználják a hajtóanyagot (nagy fogyasztás), valamint mert azokat egy felfelé irányzott sínről indítják, és mire a rakéta elhagyja annak tetejét elég gyorsan kell mennie ahhoz, hogy a menetszél stabilizálja a vezérsíkjaira hatva.


Ideális esetben (legkisebb veszteségekhez) a rakétát hirtelen nagy erővel fel kell gyorsítani az úgynevezett terminális sebességre, azt követően pedig a súlynak kétszeresével egyenértékű tolóerővel kell azt a sebességet tartani.

2022. jan. 12. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 kori80 ***** válasza:

Kis kiegészítés:

Ha hobbirakétát építesz akkor felejtsd el a fentieket és egyszerűen csak nézd meg a legálisan használható gyári motor leírását, abban lesz kimért tolóerő-idő grafikon.

2022. jan. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!