Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 1. Miért tört ki az első...

1. Miért tört ki az első világháború? 2. Miért tört ki a második világháború? 3. Mi Magyarok nem is tehetünk rólla csak védekeztünk ahogy tudtunk?

Figyelt kérdés

Valaki(kik), megírja nekem röviden/tömören?


Nagyon köszönöm!🕊



2021. jan. 14. 16:18
 1/3 anonim ***** válasza:
88%
Az első világháború a nyersanyaglelőhelyek újrafelosztása miatt tört ki. A második azért, mert az elsőt lezárt békefeltételek vállalhatatlan voltak. Én biztos nem tehetek róla, mert akkoriban még nem éltem.
2021. jan. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
80%

Kicsit bővebben, a gyarmatosítás a 20. század elejére lényegében lezárult, ugyanakkor egyes (gyarmatokkal nem rendelkező) országok jobban fejlődtek, ezért a korábbi elrendeződés nem felelt meg, megváltoztak az igények. Ezért jött kapóra a szarajevói merénylet 1914 nyarán. Ez lett a világháború kitörésének formális oka.

Viszont ezt a háborút egy erősen igazságtalan békerendszer zárta le. Ennek oka az akkori politikai divatirányzat, a nacionalizmus megerősödése, továbbá, hogy közben létrejött egy új hatalom, a Szovjetúnió. E két tényező olyan új egyensúlyt teremtett, amely nem volt tartható.


A második kitörésének fő oka az volt, hogy a torz békefeltételek következtében az erősen fejlődő Németországban, valamint Olaszországban gazdasági feszültségek alakultak ki, ezek lehetővé tették nacionalista diktátorok előretörését. E diktátorok ismét fel akarták osztani a világ érdekszféráit. Hitler fokozatosan kebelezte be szomszédait, a lengyel megszállás pedig az angolokat korábbi kötelezettségvállalásuk miatt beavatkozásra késztette.


Magyarország szerepe itt annyiban számított, hogy mi szenvedtük el a legtorzabb feltételeket, ezért kezdettől diktatórikus rendszer alakult ki, amelynek legfőbb célkitűzése a revans volt. Ezért a náci Németország egyik legfontosabb szövetségesévé váltunk. Annyira, hogy bár Sztálin több gesztust tett, hogy ne lépjünk be a háborúba (például több terület visszaadását támogatta volna), mi az oroszoktól félve hatalmas pusztításokat tettünk a Szovjetúnióban, és az orosz front legellenállóbb ország lettünk a térégben. Ennek lett a következménye, hogy a háború lezárása után itt kemény szovjet ellenőrzés keletkezett. Eredetileg ugyanaz lett volna a helyzet, mint Ausztriával (onnan 1955-ben kivonultak), így viszont az ellenségeskedéstől tartva egyik legerősebb, direkt ellenőrzés zajlott (Rákosi segédletével).

Tehát összességében a világháború utáni helyzet kellően sanyarú változata kifejezetten a háború előtti politikai elit ténykedésének következménye volt. Ha például nincs magyar megszállás, azt tesszük, amit a románok, mikor a front odaért, ma (a korábbi dokumentumok szerint) kicsit nagyobb ország lennénk.

2021. jan. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem semmi, kedves előző válaszoló, ahogy mondani szokás! A tömörítésre gondolok. Hibát szinte nem is vétettél az “elemzésben”. Csak a Szovjetuniót kis u-val kell írni.
2021. jan. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!