Hol a legérzékenyebb az emberi fej/agy, ha ütést kap vagy lövést a harcosoknál a || világháborúban ?
A lőfegyverek, és az ellenük védő különböző páncélok, golyóálló megoldások megjelenésével egyidejűleg bevezették újabban a "ballisztikai rés" fogalmát.
Ez nagyon leegyszerűsítve a védelem gyenge pontjaira hívja fel a figyelmet.
A fogalmat lehet alkalmazni a kérdésedre is.
Az emberi és állati agyakat csont koponya védi az erőszakos behatolásoktól. De nem egyforma mindenhol a védelem erőssége, illetve vannak ballisztikai rések is rajta.
Ahol vékonyabbak a csont képletek, vagy hiányoznak, ott a legnagyobb az agy sérülés esélye.
Ilyen helyek, a két szemüreg, a koponya alap, a halántékok.
Ezeken a helyeken a homlok koponya csonthoz viszonyítva, már 10%-nál kissebb behatás is súlyos, akár halálos sérüléseket okozhat.
További súlyos állapotot okozhat, ha az agy vér, vagy oxigén ellátását veszélyeztető sérülések keletkeznek az arc koponya, vagy a nyaki részen.
Ha itt megsérülnek az artériák, a légcső, stb. bár az agyat közvetlenül nem érte sérülés, mégis könnyen halállal végződhetnek ezek.
Jelenleg, a lőfegyverek, aknák, tüzérségi lövedékek, gránátok hatóereje többszörösen felülmúlja az ellenük bevethető védőeszközök hatásfokát.
Bár évszázadok óta folyamatosan fejlesztik a páncélokat, golyóálló ruházatokat, a lemaradás ebből a szempontból óriási.
Jelen pillanatban nem létezik olyan teljes védelmet nyújtó golyóálló ruházat, ami akár pisztoly lövédeknek is ellenállna, ugyanakkor harctéri alkalmazásra is megfelelő lenne.
És itt megint előjön a ballisztikai rés fogalma, hiszen kénytelenek a fejlesztők, hadmérnökök kompromisszumokat kötni.
A jelenleg használt védőeszközök például a kezeket, lábakat nem védik.
A jelenleg használt rohamsisakok az agykoponyát csak korlátozottan védik, az arckoponyát meg egyáltalán nem védik.
Ezért a kérdésedre azt lehet válaszolni, a jelenlegi fegyvereink hatóereje annyira eltúlzott a testünk ellenálló képességéhez, illetve a védőeszközeink védelméhez képest, hogy szinte mindegy, milyen lövés, és melyik részén találja el a fejet, nagyon súlyos, halálos sérülést fog okozni.
Azért elég sok olyan eset van, amikor valakit fejbe lőnek, aztán túléli, vagy lábon kihordja. De a középkorban többször előfordult, hogy valakinek a szemén keresztül állt bele a szálfegyver a koponyájába mondjuk lovagi tornán, és éltek, tudatuknál voltak egy jó ideig, fertőzésben haltak meg. Az ütések pedig leginkább a fejben megnövekvő nyomás miatt veszélyesek.
Nem vagyok szakértő, de én a legérzékenyebb területnek az agytörzset mondanám. Ez a terület szabályoz egy csomó tudat alatti életfunkciót, és ez a terület köti össze az agyat a gerincvelővel.
A Bayeux-i kárpit, ami eszembe jut erről, megörökíti Harold Godwinsson, az utolsó angolszász uralkodó halálát. Szemen találja egy nyílvessző, ám talpon marad és kihúzza azt. Később egy lovag kardcsapásától hal meg.
Másik példa erre egy magyar történelmi alak, aki cirka egy évig élt idegen tárggyal a fejében és ekkor is "csak" az ez miatt kialakult fertőzés vitte el.
Az emberi szervezet nagyon kitartó tud lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!