Arról volt szó tavaly, hogy 2021-től már nem lesz óra átállítást . Most mi a helyzet ? Mégis lesz vagy nem lesz ?
> Pont,hogy Nem mindegy,hogy melyiket választjuk!
Attól tartok, nem értetted az előző válaszom lényegét. Ha nálunk korábban virrad, akkor keljünk korábban, ebédeljünk korábban, feküdjünk le korábban. Hogy történetesen éppen milyen szám jelenik meg a digitális órán, vagy milyen szögben áll az óramutató az analóg órán, az mindezektől független.
Ma pl. 7:30-kor volt a napfelkelte. A kormányablakok többsége meg 8:00-kor nyitott, az ott Gipsz Jakab meg felkelt reggel 6:30-kor, hogy beérjen a munkahelyére. Tehát valójában Gipsz Jakab a napfelkelte előtt egy órával kelt, a munkaideje meg fél órával a napfelkelte után kezdődött.
Mutathatna az óra 10:30-at is napfelkeltekor, Gipsz Jakab ugyanúgy kelhetne egy órával napfelkelte előtt (9:30-kor), és kezdődhetne a munkaideje a napfelkelte után egy fél órával (11:00)-kor. Ha Gipsz Jakab nem nézne az órájára, akkor ugyanúgy élnél az életét, a csillagászati napszaknak ugyanabban a szakaszában kelne fel, kezdené a munkáját, függetlenül attól, hogy történetesen hova mutat amúgy az óramutató.
Ugyanígy mutathatna az óra 5:30-at is napfelkeltekor, Gipsz Jakab ugyanúgy kelhetne egy órával előtte (4:30-kor), és kezdhetné a munkát másfél órával később (6:00-kor).
Akár 7:30-at mutat az óra, akár 5:30-at, akár 10:30-at, az lényegtelen, Gipsz Jakab napirendje a napjáráshoz viszonyítva ettől még ugyanaz marad.
~ ~ ~
Ahogy írtam, az, hogy mit mutat az óra, az szinte mindegy. Az embereknek az a lényeg hogy mennyire kelnek világosban, sötétben. Oké, hogy megszoktuk, hogy 8:00 az iskolakezdés, de ez bármikor megváltoztathatnánk, ha akarnánk. Nota bene vannak is ilyen mozgások. Tudtommal néhány iskolában kicsit később kezdődik a tanítás. Van munkahely, ahol 6:00-kor kezdődik a nappali műszak, van bolt, ami
7:00-kor nyit, van cég, ahol 9:00-kor kezdődik a munka, van hivatal, ami 10:00-kor nyit. A napirendünket úgy tologathatjuk a napszakhoz képest, ahogy szeretnénk, és ehhez képest teljesen lényegtelen, hogy milyen kezdőponthoz képest mérjük az időt.
Pont olyan ez, mint a naptár esetén. A Római Birodalomban márciussal indult az év. A hónapok nevei tükrözik is még ezt, a szeptember neve a latin „septem” (hét), az október a latin „octo” (nyolc), a november a latin „novem” (kilenc), a december a latin „decem” (tíz) szóból ered. Hogy az év kezdetét áttettük márciusról januárra, attól még minden maradt a régiben, nem ültetjük el két hónappal előbb a répát, a karácsonyt is a tavaszi napforduló után pár nappal ünnepeljük, minden maradt a régiben, csak éppen az év és a hónap sorszáma mutat kicsit mást a naptárban.
Sőt a francia forradalom idejében kitalálták, hogy legyen az idő is tízes számrendszer alapú, osszuk fel a napot 10 decimális órára, 1 decimális órát 100 decimális percre, 1 decimális percet 100 decimális másodpercre:
1 decimális óra = 2 óra + 24 perc
1 decimális perc = 1 perc + 26,4 másodperc
1 decimális másodperc = 0,864 másodperc
Olyannyira komoly volt az elképzelés, hogy még készítettek is ilyen órát. Lásd: [link]
Persze azt jóval nehezebb megszokni, ha a mértékegységeink változnak, mint azt, hogy mikor kell kelni, így aztán visszatértek a megszokott órához.
Ha most valamilyen okból erővel bevezetnénk a decimális órát, akkor a nap ma az új órán 3:12:50-kor kelt volna, 5:00:00-kor lenne dél, a nap 6:86:80-kor menne le, és 9:99:99-ről fordulna át az óra 0:00:00-ra.
De ettől még a napi ritmusunk maradna olyan, amilyen. Mert az, hogy az idő mérésére szolgáló műszerről (óráról) történetesen hány és milyen számjegyeket olvasunk le, az teljesen önkényes mértékegység választás, meg megszokás kérdése. Maximum annyi, hogy hülyébben hangzana a Beatricének a 3 óra 33 perc munka, 3 óra 33 perc pihenés, 3 óra 33 perc szórakozás című dala, meg a 7:91:66-ra ma várom a Nemzetinél című nóta.
13: Jópofa ez a decimális idő, de akkor már illene az egységeket is SI előtaggal használni decimális nap/óra/perc/másodperc helyett :) Az egység lehetne a 10 decimális perc, ami 14.4 valódi perc. A francia forradalom által nem túlságosan kedvelt, de mégis minden faluban megtalálható intézmény, a templomharang negyedóránként üt egyet, legyen hát a neve bamm.
Egy decimális másodperc akkor egy millibamm, a perc decibamm, az óra dekabamm, a nap hektobamm. Szilveszterkor pedig mindenkinek boldog új 36.5 kilobammot kívánunk!
> Jópofa ez a decimális idő, de akkor már illene az egységeket is SI előtaggal használni decimális nap/óra/perc/másodperc helyett :)
Nyilván ha ugyanazt az óra, perc, másodperc nevet használnák, akkor amíg mindkét időmérési rendszer él, addig csak összezavarna minket.
> A francia forradalom által nem túlságosan kedvelt, de mégis minden faluban megtalálható intézmény, a templomharang negyedóránként üt egyet, legyen hát a neve bamm.
Kreatív. De lehet nem is kellene túlbonyolítani a dolgot. Lehetne a mértékegység a nap. Hiszen egy decimális óra 0,1 nap, egy decimális perc 0,001 nap, egy decimális másodperc 0,00001 nap. Az 1:23:45 egyszerűen csak 0,12345 nap. A 0,98765 nap meg simán 9:87:65.
"bármikor megváltoztathatnánk, ha akarnánk"
Sajnos nem.
Szó volt róla, hogy az iskolakezdés most a vírus alatt legyen más, mint a munkakezdés.
Az iskolák 0.01%-ában jött össze.
Ezek után mit vársz?
Gipsz Jakab reggel fél 8-ra megy dolgozni, és kész. Nem választhat, mert nincs másik engedélyezett időpont. Teljesen függetlenül attól, ha esetleg akkor megy majd le a Nap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!