Pontosan mi az az álom?
"Pontosan mi az az álom? .. Mitől álmodunk?"
Az agy normális tevékenysége alvás közben, azon belül ciklikusan különböző szinten és aktivitással. A REM fázisban a leginkább aktív, a többi fázisban sokkal mélyebb, kevésbé képszerű. (Pl. a pavor nocturnus soha nem REM fázisban jelentkezik.)
Az álom kutatása jelenleg is folyik, nem ismert minden részlete, de általánosságban az agynak olyan tevékenysége, amikor egyrészt nincs inputja (az érzékszervek ill. azok jelének feldolgozása nagyrészt blokkolt), másrészt a legmagasabb logikai funkciók, a realitásérzet csökkenten működik, alvási mélységtől függően. Tulajdonképpen a legmagasabb (evolúciósan frissebb) funkciók és a legmélyebb ősi funkciók felülről lefelé blokkolódnak, alvási mélységtől függően.
"És mindig álmodunk csak nem mindig emlékszünk rá?"
Igen, adott alvási szakaszokban mindig van álom.
"Mitől függ hogy mit álmodunk?"
Ez sok dologtól függ. Egyrészt lehet egy kiinduló impulzus, akár elalvás előtt pl. mit csináltunk, milyen filmet néztünk, vagy egy kósza gondolatból is elindulhat egy gondolat-lánc, asszociatív módon különféle egyéb emlékeket követve, stb., és ebből sző tovább egy történetet az agy, másrészt a belső állapottól is függ, elnyomott, tudattalan feszültségek, aggodalmak, frusztrációk, ezek mind valamilyen módon megjelenhetnek az álomban, alakíthatják az álmot, általában nem egyértelmű módon, csak áttételesen. Ezzel az analitikus pszichológia foglalkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!