Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Talán végtelen sok van, de...

Talán végtelen sok van, de bizonyítható-e, hogy van legalább egy?

Figyelt kérdés

Olyan prímszám, amelynek a számjegyeinek összege pontosan egymilliárd.

Ekkora számokat nem tudunk prím-tesztelni, tehát elméletileg belátható-e, hogy feltétlenül létezik ilyen?

Végtelen sok olyan szám van, amelynek a számjegyeinek összege pontosan egymilliárd, (akárhová, akárhány nulla beszúrható,) lehetetlennek tűnik, hogy egyik sem prím.

Sőt, szerintem végtelen sok ilyen prímszám van, de ... bizonyítható-e, hogy van legalább egy?



2020. aug. 25. 15:36
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem, tudom, ehhez nem értek.
2020. aug. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 2*Sü ***** válasza:

Hát most nagyon röviden a sejtésem az, hogy nem bizonyítható az állítás. Nyilván az embernek jogosnak tűnik az a sejtése, hogy valóban végtelen sok olyan prímszám van, aminek a számjegyeinek az összege 1 milliárd, de bizonyítani… Ahhoz kellene valamiféle algoritmus, ami alapján pusztán a számjegyekből lehetne vizsgálni azt, hogy egy szám prím-e vagy sem, vagy olyan algoritmus, amivel bizonyos paraméterek esetén prímszám generálható. Ilyenről nem tudunk.


Fordítva működhet a dolog, ugye ha egy szám számjegyeinek összege 3-mal osztható, akkor maga a szám is osztható 3-mal, így nyilván nincs olyan prím, aminek a számjegyeinek az összege 999 999 999. De a 3-mal való oszthatóság esetén csak annyit tudunk mondani, hogy a te prímszámod 3-mal osztva biztosan 1-et ad maradékul, így nem osztható hárommal.

2020. aug. 25. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Bizonyos esetekben eldönthető, hogy NEM prím; ha a számjegyek összege 1 millárd, attól még a 11-gyel való oszthatóság teljesülhet rá.

Ha több olyan oszthatósági szabály lenne (bár lehet, de én nem tudok róluk), ami a számjegyek valamilyen összegét veszi alapul, akkor több esetet ki lehetne zárni, általánosságban viszont ennyivel kell beérnünk.

2020. aug. 25. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:

> Ha több olyan oszthatósági szabály lenne (bár lehet, de én nem tudok róluk), ami a számjegyek valamilyen összegét veszi alapul, akkor több esetet ki lehetne zárni


A gond ezzel az, hogy ezek az oszthatósági szabályok, amelyek a számjegyek összegén alapulnak, csak bizonyos jellegű számok esetén működnek. A 9-cel való oszthatóság azért tud működni, mert 9=10-1. Így ha növelek egy számot 9-cel, akkor ha 0 az utolsó számjegy, akkor 9-cel nő a számjegyek összege, vagy ha nem 0 az utolsó számjegy, akkor az utolsó számjegy csökken eggyel, viszont a következő számjegy nő eggyel. A 11-gyel való oszthatóságnál szintén azért tud működni a dolog, mert 10-től 1 távolságra van a 11. A 3-mal való oszthatóság meg kvázi a 9-cel való oszthatóságra vezethető vissza.


Más számrendszerben hasonlóak az oszthatósági szabályok. Pl. egy 16-os számrendszerben a 15-tel és a 17-tel való oszthatóság szabálya nagyon hasonló a 10-es számrendszerben a 9-cel, illetve 11-gyel való oszthatóság szabályához.


Viszont a többi számmal való oszthatóság esetén önmagában a számjegyek összegéből nem sok derül ki.


~ ~ ~


A probléma ugye az, hogy akkor tudjuk bizonyítani a kérdéses állítást, ha valahogy kreálni tudnánk egy olyan prímet, aminek a számjegyeinek az összege 1 milliárd. Ha lenne ilyen módszer, akkor nem 2^82589933-1 lett volna 2018 óta a legnagyobb ismert prímszám – 24 862 048 számjeggyel –, hanem egy ennél nyilvánvalóan jóval nagyobb prím. Hiszen egy egymilliárd számjegyű szám minimum 111 111 111 számjegyből áll (ha minden számjegyek 9-es). Ennél csak nagyobb számok vannak, amiknek a számjegyeinek az összege egymilliárd lenne.

2020. aug. 25. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Sokféle oszthatósági teszt ismert

[link]

de ezek nem segítenek.

#4: "akkor tudjuk bizonyítani a kérdéses állítást, ha valahogy kreálni tudnánk..."

Az jó, nyerő ha tudunk, de nem feltétlenül szükséges.

Pl. tudjuk, hogy végtelen sok googolplexnél nagyobb prímszám van, de egyet sem ismerünk.

Vagy számjegyes példával: tudjuk bizonyítani, hogy van olyan prím, aminek a számjegyeinek az összege 1 milliárd és 3 milliárd között van, anélkül hogy egyet is ismernénk, konkrét példa nélkül.

2020. aug. 26. 11:54
 6/6 anonim ***** válasza:
Ennek a bizonyítására kíváncsi lennék.
2020. aug. 26. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!