Mi a véleményetek a Neuralink nevű cég terveiről?
(Tudom,volt már egyszer a kérdés,de most jobban összeszedtem a cikkeket és a gondolataimat is.)
A Neuralink Elon Musk neurotechnológiai cége. A cégnek több érdekes célja is van a jövővel kapcsolatosan.
A neurotechnológiai startup, amibe Musk 100 millió dollárt ölt, bemutatott egy varrógépszerű robotot, amely képes ultravékony szálakat beültetni az agyba, hogy a páciens rajtuk keresztül, a gondolataival irányítsa a rácsatlakoztatott számítógépet – a beültetéshez négy darab, 8 milliméter átmérőjű lyukat kell fúrni a koponyába. A szálak vastagsága 60 mikrométeres (0,06 milliméter), ami az előadók szerint az emberi haj vastagságának negyede, és minden szálat több tucat elektróda fon körül.
***
A fejlesztésüket egy patkányon mutatták be:
***
Elon Musk szerint öt-tíz év múlva úgy tanulhatunk majd nyelveket, hogy letöltjük őket – az agyunkba
Musk megfogalmazása szerint a beszéd folyamata túl lassú az egyre gyorsabban működő világhoz képest. Sok időt vesz el ugyanis a gondolatok megformálása, azok szavakba öntése, és persze a másik által indított dekódolás – vagyis az elhangzottak megértése, és az azokra adott reakciója.
Ezen a téren hozhat – elviekben – áttörést a Neuralink újdonsága, a chippel ugyanis a beszéd a külvilág üteméhez lenne igazítható.
Musk megfogalmazása szerint a beszéd folyamata túl lassú az egyre gyorsabban működő világhoz képest. Sok időt vesz el ugyanis a gondolatok megformálása, azok szavakba öntése, és persze a másik által indított dekódolás – vagyis az elhangzottak megértése, és az azokra adott reakciója.
A beszélgetés egy pontján a milliárdos arra is kitért, hogy a Neuralink a nyelvtanulást is könnyebbé teheti. A felhasználónak szerinte nem kell majd szavakat, kifejezéseket tanulnia, hogy megértse, mit mond egy számára ismeretlen nyelvet beszélő ember. A chippel ugyanis letölthetők lesznek a különféle nyelvi témák, amiket – egy számítógépes programhoz hasonlóan – telepíthetnek az emberek.
***
A Neuralink reményei szerint mindesetre a technológia hamarosan lehetővé teszi, hogy üzeneteket, emaileket írjunk pusztán a gondolatainkkal, vagy mentálisan mozgassuk a számítógép kurzorát, így mindenféle külső eszköz nélkül tudunk majd internetezni.
Az emberi agyról meglévő ismereteink még nem elegendőek ahhoz, hogy ilyen adatátvitel lehetséges legyen. És ebben az esetben nem lehet Musk szokványos gyors, empirikus fejlesztési módszerét alkalmazni.
A Starship prototípusoknál gazdaságos módszer lehet, hogy eldurrantok a tesztállványon 4-5 példányt, a hibákból nyert adatokkal javítva a konstrukciót.
De emberi agy drótozásánál ez nem követhető módszer, még a szükséges állatkísérletek humánussága is megkérdőjelezhető ilyen metódus esetén.
A mérleg másik serpenyőjében viszont ott van az, hogy Elon nem egy projektet vitt már át, amit az egész világ megvalósíthatatlannak tartott.
Értem.
Minden esetre Elon és társai optimisták e téren.
Szerinted lesz ebből valami?
Lesz. Itt a mikorra a kérdés.
És az még szerintem jóval odébb van, mint amit az optimista tippek sugallnak.
Az agyat még nem ismerjük, az a legbonyolultabb feladat... szóval kábé 50 év után lenne valami nagy előrelépés.
Hallottál már cochleáris implantátumról? Mégis megfejtették...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!