Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent röviden, hogy...

Mit jelent röviden, hogy öntudat ami az embernek van?

Figyelt kérdés

2020. jún. 15. 09:15
1 2
 1/17 anonim válasza:
65%

Tisztábban vagy azzal mi folyik körülötted.


Ha nagyon nagyon röviden kéne akkor: Gondolkodás - de ink a fenti.

2020. jún. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
De az állatoknak is lehet öntudatok nem? Mert tudja a macska, hogy mikor kell foglalkozni a cicákkal. Vagy, hogy hol tudjon pihenni. Mit gondolsz?
2020. jún. 15. 09:48
 3/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
40%

#2:

Az ösztönszerű viselkedés, amit az evolúció vert belé.

Az öntudat lehetővé teszi, hogy ne csak az ösztönös dolgainkat csináljuk, hanem pl. kiírjunk egy kérdést a 600. alkalommal is.

De a macska valóban nem tudja milyen világon van. Közelében nincs annak a környezet tudatosságnak, mint az ember. Nem tudja, mi miért törnénik, nem is gondolkozik rajta, mert nem tud. Az anyai ösztön meg teljesen természetes az állatvilágban, pont mint a túlélési ösztön. Még az embereknél is megvan mindkettő ösztön elég erősen, amit nem tudsz az öntudatoddal kontrolálni, tudatalatt működnek. Csak az állatoknál meg csak tudatalatt van, ennyi a különbség.

2020. jún. 15. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Érdekes, és ijesztő :O Szóval az állatok csak ilyen automatikus élőlények? :O És az ösztön honnan származik pontosabban?
2020. jún. 15. 10:15
 5/17 anonim ***** válasza:

Nehéz megfogalmazni filozófiai értelemben az öntudatot. (Orvosilag kb. a döntésképes éberséget, ébrenlétet jelenti, de valószínűleg nem erre gondoltál.) Vannak oldalak, ahol pl. az éntudattal is keverik. Az első válaszoló egyébként kb. jól írja, olyasmi, amikor tisztában vagy a környező világgal és saját döntéseid szerint változtatod, alakítod, ill. saját tapasztalataidból származó értékrended szerint ítéled meg, vélekedsz róla és magadról. Az ellenkezője kb. az ösztönös vagy "mechanikus" cselekvés lenne.

Az állatvilágban nehéz határt húzni, hogy mi öntudatos és mi nem. Vannak fokozatai, nincs éles határ pl. a kutya és a delfin tudatossága között. Teljesen saját vélemény, de szerintem annál tudatosabb egy állat, minél inkább váratlanul, "idiótán" képes viselkedni. Egy rovar például elég kiszámítható, nem igazán játszik, unatkozik, duzzog, stb., mindig valamilyen jól definiált állapotban van. Egy csimpánz viszont meglepően őrült, váratlan dolgokat képes csinálni, ami nem közvetlenül az ösztönökből származik, vagy legfeljebb azok csak alap motivációként szolgálnak. Az ember pedig messze kimagaslik ilyen téren az állatvilágból.

2020. jún. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
76%
Azért bizonyos fejlettebb állatfajoknak, mint a csimpánzok, delfinek, lehet egy bizonyos öntudatossága, sőt, valószínűleg van is, mivel ezek igen értelmes állatok. De az ösztönlény és az öntudatos lény között abszolút nem éles a határvonal, elég sok ponton összefolyhat a kettő. Az evolúció nem húz határokat. Tény, hogy az ember toronymagasan a legfejlettebb öntudattal rendelkező élőlény. Már csak azért is, mert rakétákat lövögetünk ki az űrbe, ahhoz azért elég nagy öntudatosság és környezettudatosság kell, a kettő meg kéz a kézben jár.
2020. jún. 15. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Tislerics Máté ***** válasza:

,,De az állatoknak is lehet öntudatok nem?" Lehet bizony! Ezt tükrös kísérletekkel nagyon egyszerűen lehet bizonyítani: Festéket kennek az állat fejére és lerakják egy tükör elé. Amelyik állat odanyúl a saját arcához és le akarja szedni a foltot, annak van öntudata. A többinek vélhetően nincs. Vagy nem elég fejlett ez a képességük.


A szabad akarat egy másik történet, de az is kb. úgy működik mint a többi állat esetében. Konkrétan úgy, hogy nincs szabad akaratunk nekünk se! Ez csupán egy hasznos illúzió, ami előnyösnek bizonyult az evolúció során. A döntéseinket és a gondolatinkat ugyanis jól megfigyelhető agyi folyamtok előzik meg. Amiket az agyunk hoz létre az érzékszerveink által megfejtett külvilág információit felhasználva. Tehát minden gondolatunk vagy döntésünk az agyunk működésnek eredménye és nem egy természetfeletti lélek csinálja, ami a fogantatás pillanatában odateleportálódik a magzat agykezdeményébe és ott csücsül benne, amíg meg nem halunk. Ez csak egy népszerű elképzelés, ami sehogy sem összeegyeztethető a tudományos megfigyelésekkel.

2020. jún. 15. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

"Amelyik állat odanyúl a saját arcához és le akarja szedni a foltot, annak van öntudata."

Nem. Az az éntudat.

2020. jún. 15. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Tislerics Máté ***** válasza:
#8! Akkor az állatnak lehet éntudata, de öntudata már nem? Ezt kifejtenéd kérlek! :)
2020. jún. 15. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Igen, abban igazad van, hogy ha éntudata van, akkor öntudata is. :)

Annyit tennék hozzá, hogy ha nincs éntudata, attól még lehet valamilyen szintű öntudata. (Tudom, nem írtad az ellenkezőjét, ez csak egy megjegyzés.)

2020. jún. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!