Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan tudni, hogy mindenki...

Honnan tudni, hogy mindenki ugyanugy latja a szineket? Elgondolkodtato kerdes.

Figyelt kérdés

Szoval azon a kerdesen gondolkodom (bar ezt igy nagyon nehez lesz elmagyarazni de megprobalkozom) szoval elkepzelheto az a feltetelezes, hogy mindenki mashogy latja a szineket? Szineknek ugye van nevuk zold, kek, sarga stb stb de hogy lehet azt bebizonyitani hogy ami nektek kek pl az eg az nekemis ugyanaz a szin? Marmint enis azt mondom hogy kek de lehet en a keket mas szinkent latom csak ugy tanultam meg gyerekkoromban hogy ennek a szinnek a neve kek. Nemtudom hogy ezt elmagyarazni de remelem felfoghato:D

Szoval elkepzelheto hogy mindenki maskent latja a szineket csak mivel gyerekkorunkban megtanultuk a nevet ezert ugy hivjuk ahogy. Ha tul komplikaltan irtam le csak szoljatok probalom mashogy elmagyarazni:D


2020. márc. 27. 22:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Sehogyan.
2020. márc. 27. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem látja mindenki ugyanúgy a színeket.

Ami a valóságban létezik: színlátási anomáliák, többé-kevésbé eltolódott színérzékelési határokkal. Tetten érhető ez a színek határainál, például egy határon levő szín lehet zöld vagy sárga, vagy lehet kék vagy zöld.

[link]

Totál más színt nem látnak. Sárgás fényben többen tévesztik a kéket és a zöldet, de a kéket és a pirosat nem. A szürkéhez a kék, zöld, sárga és piros közül leginkább a kék hasonlít.

2020. márc. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
70%
Esküszöm, hogy pont ezen gondolkodtam tegnap este!!!😯
2020. márc. 27. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
40%
Már volt egy párszor kérdés. Az volt a válasz, hogy árnyalatnyi különbségeket leszámítva ugyanazokat a színeket látjuk mind. Például a kérdésed háttere zöld, és a zöld szín alatt ugyanazt értem (árnyalatnyi különbséget leszámítva), amit te.
2020. márc. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Utolso: ez nagyonjo pelda igen zold a kerdesem hattere de honnan tudhatjuk hogy a zold szin az neked is ugyanaz a zold ami nekem? Vagyis amit latok lehet te a zoldet keknek latod az en szememmel nezve. Ah basszus nagyonnehez ezt elmagyarazni:D lenyegeben annyi hogy ugyanugy hivjuk a szineket mivel megmutattak nekunk gyerekkorunkban hogy ez a zold szin es ramutattak valamire de kozben lehethogy mindenki mas szineket lat. Ez tipikus olyan tema a szamomra hogy bele lehet zavarodni:D masszoval a szinspektrum emberenkent lehet kulonbozo, de erre soha senki sem fog tudni bizonyitekot adni mert ugy tanultad a szineket ahogy. Max annyit tudsz mondani hogy ez a szin vilagos vagy sotet a szin magaban lehet teljesen mas ahogy te latod vagy ahogy en.
2020. márc. 27. 23:16
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer biologiaoran ez felmerult, annyiban maradtunk, hogy nem tudhatunk errol biztosat, de nincs okunk feltetelezni hogy mas szineket latnank.
2020. márc. 27. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
70%
Én megmondom neked, hogy honnan lehet tudni. Onnan, hogy a te szemed és agyad is ugyanúgy épül fel, mint az enyém, vagy a szomszéd nénié. Emiatt bizonyos színeket ugyanúgy érzékelsz, mint én, vagy Mariska néni. De ahogy többen írták, árnyalatnyi különbségek lehetnek. Konkrét példa, hogy ugyanazt a kékeszöld színt tesóm egyértelműen kéknek látja, én meg egyértelműen zöldnek. De a fehéret mindketten fehérnek látjuk. Még egy hasonlat, bár nagyon szélsőséges. Olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy mi a garancia arra, hogy minden ember lába hátrafelé hajlik térdben. Az, hogy ugyanúgy épül fel a lábunk. Kis eltérések persze vannak méretben, erőben, de a lényegen ez nem változtat.
2020. márc. 27. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Benne van a pakliban, hogy mindenki teljesen más színeket lát. A tájékozódás és kommunikáció szempontjából lényegtelen, mert mindenki ugyan annak nevezi az agyunk által felfogott különböző frekvenciájú elektromágneses hullámokat (fényt).


A fény ugye elektromágneses sugárzás. Amiből az emberi szem a 390 és 750 nanométer hullámhosszak közé eső elektromágneses sugárzást érzékeli. Amikor a pl. Napból elindul a fehér fény és nekivágódik egy falevélnek, akkor a falevél felülete, struktúrája csak a számunkra zöld színnek megfelelő elektromágneses sugarakat engedi lepattanni róla. A többit elnyeli. A szemünkbe tehát csak zöldnek megfelelő sugarak tudnak eljutni arról a felületről.


A szemünk által felfogott hullámhossz információ továbbítódik az agynak, amit aztán az feldolgoz. Ez után képes az agyunk "megfesteni, behallucináltatni, vagy ahogy tetszik..." a színeket az alapból fekete fehér képre, amit látnánk, (megtapasztalnánk).


Ami lehet:


1. Mindenki ezeket a színeket érzékeli, semmi változás nincs, csak az árnyalatoknál kicsi.

2. Mindenki ezeket a színeket látja, de összekeverve. pl.: Ami nekem lila az neked a zöld.

3. Mindenki teljesen más színeket lát. Olyanokat, amiket egy másik személy elképzelni sem tud. (hiszen képtelenség új színt elképzelni...)


Mindegyik esetben lényegtelen a különbség a kommunikáció szempontjából. Az almát mindenki pirosnak nevezi, a falevelet meg zöldnek.

2020. márc. 28. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Nekem az nem tűnik megnyugtató válasznak, hogy mindenkinek ugyan úgy épül fel az agya és ezért látja ugyan azokat a színeket. A gondolkodásunk is totálisan eltérő tud lenni függetlenül a kulturális hatásoktól. Mégis maga az agyunk ugyan úgy épül fel. Más a fájdalomérzetünk, más a tűrőképességünk stb.. Talán a színek megjelenítésénél is vannak hasonló kis eltérések a folyamatban.


Ne feledjük, hogy a színek nem figyelhetőek meg hagyományos értelemben. Ezek érzetek és nem színtisztán fizika jelenségek. A fizika jelenség az az elektromágnese sugárzás! De nem a színérzet az agyunkban.


Talán az agyunknak tök mindegy, hogy milyen színt készít el. Csak az a fontos, hogy mindegyik eltérő legyen. Ez esetben olyat csinál mindenkinél, amilyet tud. Ahogy éppen sikerül...


Nem számítana hibának, ha mindenki tök más színeket látna. Még Michelangelo is ugyan úgy megfestené a Sixtus-kápolnát. ÉS mindenkinek ugyan úgy tetszene. De ha mondjuk tudnánk más agyával érzékelni, akkor lehet kifejezetten furcsán nézne ki az alkotás: Mintha valaki összekevergette volna benne a színeket. Zöld lenne a bőre Ádámnak, meg hasonlók...


Valahogy kéne tudnunk egymás agyával érzékelni, vagy meg kéne érteni a pontos neurobiológiai folyamatát a színek keletkezésének az agyban. Nem tudom ez mennyire ismert. Nincs itt valaki, aki vágja ezt?! :) Ha tök olyan mindenkinél, és nincsenek kis strukturális eltérések sem, akkor nyilván mindenki ugyanúgy látja, azt jól-van...

2020. márc. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan tudjuk hogy nem ugyan úgy látjúk. Nem ugyan úgy épül fel minden ember, ha igy lenne mindenki teljesen egyforma lenne. pl vannak szinvakok, vannak akik nem csak három hanem négy szint képesek látni. Nagyon ritka de lehetséges. Sokan eltérő szineket kedvelnek. stb
2020. márc. 28. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!