Honnan tudni, hogy mindenki ugyanugy latja a szineket? Elgondolkodtato kerdes.
Szoval azon a kerdesen gondolkodom (bar ezt igy nagyon nehez lesz elmagyarazni de megprobalkozom) szoval elkepzelheto az a feltetelezes, hogy mindenki mashogy latja a szineket? Szineknek ugye van nevuk zold, kek, sarga stb stb de hogy lehet azt bebizonyitani hogy ami nektek kek pl az eg az nekemis ugyanaz a szin? Marmint enis azt mondom hogy kek de lehet en a keket mas szinkent latom csak ugy tanultam meg gyerekkoromban hogy ennek a szinnek a neve kek. Nemtudom hogy ezt elmagyarazni de remelem felfoghato:D
Szoval elkepzelheto hogy mindenki maskent latja a szineket csak mivel gyerekkorunkban megtanultuk a nevet ezert ugy hivjuk ahogy. Ha tul komplikaltan irtam le csak szoljatok probalom mashogy elmagyarazni:D
Nem látja mindenki ugyanúgy a színeket.
Ami a valóságban létezik: színlátási anomáliák, többé-kevésbé eltolódott színérzékelési határokkal. Tetten érhető ez a színek határainál, például egy határon levő szín lehet zöld vagy sárga, vagy lehet kék vagy zöld.
Totál más színt nem látnak. Sárgás fényben többen tévesztik a kéket és a zöldet, de a kéket és a pirosat nem. A szürkéhez a kék, zöld, sárga és piros közül leginkább a kék hasonlít.
Benne van a pakliban, hogy mindenki teljesen más színeket lát. A tájékozódás és kommunikáció szempontjából lényegtelen, mert mindenki ugyan annak nevezi az agyunk által felfogott különböző frekvenciájú elektromágneses hullámokat (fényt).
A fény ugye elektromágneses sugárzás. Amiből az emberi szem a 390 és 750 nanométer hullámhosszak közé eső elektromágneses sugárzást érzékeli. Amikor a pl. Napból elindul a fehér fény és nekivágódik egy falevélnek, akkor a falevél felülete, struktúrája csak a számunkra zöld színnek megfelelő elektromágneses sugarakat engedi lepattanni róla. A többit elnyeli. A szemünkbe tehát csak zöldnek megfelelő sugarak tudnak eljutni arról a felületről.
A szemünk által felfogott hullámhossz információ továbbítódik az agynak, amit aztán az feldolgoz. Ez után képes az agyunk "megfesteni, behallucináltatni, vagy ahogy tetszik..." a színeket az alapból fekete fehér képre, amit látnánk, (megtapasztalnánk).
Ami lehet:
1. Mindenki ezeket a színeket érzékeli, semmi változás nincs, csak az árnyalatoknál kicsi.
2. Mindenki ezeket a színeket látja, de összekeverve. pl.: Ami nekem lila az neked a zöld.
3. Mindenki teljesen más színeket lát. Olyanokat, amiket egy másik személy elképzelni sem tud. (hiszen képtelenség új színt elképzelni...)
Mindegyik esetben lényegtelen a különbség a kommunikáció szempontjából. Az almát mindenki pirosnak nevezi, a falevelet meg zöldnek.
Nekem az nem tűnik megnyugtató válasznak, hogy mindenkinek ugyan úgy épül fel az agya és ezért látja ugyan azokat a színeket. A gondolkodásunk is totálisan eltérő tud lenni függetlenül a kulturális hatásoktól. Mégis maga az agyunk ugyan úgy épül fel. Más a fájdalomérzetünk, más a tűrőképességünk stb.. Talán a színek megjelenítésénél is vannak hasonló kis eltérések a folyamatban.
Ne feledjük, hogy a színek nem figyelhetőek meg hagyományos értelemben. Ezek érzetek és nem színtisztán fizika jelenségek. A fizika jelenség az az elektromágnese sugárzás! De nem a színérzet az agyunkban.
Talán az agyunknak tök mindegy, hogy milyen színt készít el. Csak az a fontos, hogy mindegyik eltérő legyen. Ez esetben olyat csinál mindenkinél, amilyet tud. Ahogy éppen sikerül...
Nem számítana hibának, ha mindenki tök más színeket látna. Még Michelangelo is ugyan úgy megfestené a Sixtus-kápolnát. ÉS mindenkinek ugyan úgy tetszene. De ha mondjuk tudnánk más agyával érzékelni, akkor lehet kifejezetten furcsán nézne ki az alkotás: Mintha valaki összekevergette volna benne a színeket. Zöld lenne a bőre Ádámnak, meg hasonlók...
Valahogy kéne tudnunk egymás agyával érzékelni, vagy meg kéne érteni a pontos neurobiológiai folyamatát a színek keletkezésének az agyban. Nem tudom ez mennyire ismert. Nincs itt valaki, aki vágja ezt?! :) Ha tök olyan mindenkinél, és nincsenek kis strukturális eltérések sem, akkor nyilván mindenki ugyanúgy látja, azt jól-van...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!