Hogyan működik a tudat?
> Hogyan működik a tudat?
A kérdés túl általános és komplex. A tudat igen nehezen megfogható, definiálható fogalom. Lásd: [link]
> Hol található a tudat
A tudat elvont fogalom. Nyilván köthető fizikai létezőkhöz, nyilván egy embernek van tudata, illetve az ember agyának folyamatai képezik a tudatot.
> mi a véleményetek arról hogy az agyban másopercenként 13000 bit vagy pontosan mennyi is
A véleményem az, hogy ebből a mondatból hiányzik az állítmány.
A biteknek itt semmi értelme, az agy nem egy számítógép. Lehetne talán valami elméleti számítást végezni feldolgozott információ mennyiségre, de nem látom sok értelmét, azt is értelmetlen lenne összevetni egy számítógéppel. (Az információ mennyiségének számítása eleve különbözik analóg és kvantált adatok esetén.) A tudatnak pedig nincs közvetlen köze a feldolgozott információ mennyiségéhez.
A tudat, tudatosság, éntudat, öntudat fogalmakat egyelőre a pszichológia és a filozófia fogalmazza meg, de fizikailag (fiziológiailag) nem ismert a működése, nem lehet rámutatni egy MRI vagy hasonló képen, hogy na kérem ott a tudatos működés jele.
Miért, a gondolatok mind kívülről jönnek? :))
Egyébként mi számít egy (1 db) gondolatnak?
Sokféle elmélet van a tudatról. Valószínűleg a komplex idegrendszer a minimum amelytől létezhet, de nincsenek nagyon éles határok.
Kívülről nem lehet megmondani hogy az az élőlény megéli azt a belső mozit amit mi is, vagy csak egy reflexes idegcsomó ami pl a fényte reagál. Vagy mint a mi gerincvelőnk, gyorsan reagál reflexesen bizonyos ingerekre.
Általánosan elfogadott hogy szükség van egy összetett thalamokortikális rendszerre. A thalamus az átkapcsolóközpont, és az tartja kohézióbsn az agyműködést, kapcsolja össze az agykérget és a többi agyi rendszert.
A tudat szintje még így is eltérő, de valószínűleg pl a gerincesek, egerek, patkányok, macskák, kutyák ugyan úgy átélnek egy belső mozit, csak nincs az a magasszintű ráébredés hogy kik ők. Na meg ösztönösen viselkednek, de a tudatos énközpontúság ez egy magasrendű agyi funkció ami az emberekre és talán pár főemlősre jellemző.
Betegségek vagy drogok hatására embernél is elveszhet ez, tudatánál vagy de nem tudod mi történik és ki vagy.
...
A gondolatokat éppenséggel lehetne kvantifikálni elméletben. Pl egy adott sejtpopulációban történő elektromos tevékenység. Vagy komputációs kapacitás. Ám ne felejtsük el, hogy az agy analóg(küszöb alatti potenciálok nemlineáris integrációja a dendriteken) és digitális (gyorsan terjedő akciós potenciálok) elven működik. Ezért nehéz kvantitatívan megfogalmazni, hogy mi a kódolás mértéke egy gondolatnál.
Ráadásul az agy több bonyolult kódolást is alkalmaz, temporális (időbeli AP kód), frekvencia kódolás és térbeli populáció kód. Pl egy szoba egyik sarkában adott sejtek tüzelnek, adott frekvenciával, a szoba másik sarkában meg mások. Ezek a place és grid sejtek.
Sok helyen az információ kolumnáris feldolgozáson megy át, és az is jellemző hogy van egy erős átlagos spontán tüzelő aktivitás...adott esetben az infót az is kódolhatja, ha a spontán aktivitás gátlódik és kiélesedik az ingerre adott válasz.
Elképesztően bonyolult még a legegyszerűbb látvány kódolása is ami a retinából érkezik... szóval egy gondolat lemérése jelenleg lehetetlen. Mert érinti a thalamust, a szubkortikális rendszereket és a neokortexet is.
Legalább 2 másik kérdésben szerepelt az a Rejtéklyekszigetés agymenés.
Kiforgatott tudományos tények. Az állítások nyomokban tartalmaznak komoly tudományt, a többi BAROMSÁG.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!