A szinusszal, illetve a koszinusszal mit lehet kiszámolni?
Azt értem, hogy:
sin = szög szembeni befogó/átfogó,
cos = szög melletti befogó/átfogó,
de ahogy próbáltam megkeresni, vagy rájönni, hogy az ebből kapott szám konkrétan mi, esetleg mire jó, nem sikerült.
Pl.:
Van egy derékszögű háromszögünk a = 5, b = 7, c = 9 (c = átfogó)
és van benne egy 40 fokos szög, ennek a szinusza(tegyük fel b szemközti befogó) =
= 7/9 = ~0.8, na most ez a 0.8 mit takar?
Bárhol próbáltam megnézni ennek a lényegét, mindig csak a kiszámítását írták le, de azt, hogy az ebből kapott érték mi célt szolgál, azt nem.
Az a gond, hogy egy lehetetlen példából indultál ki. Egyrészt a megadott oldalakkal nincs derékszögű háromszög (mivel a Pitagorasz-tétel nem teljesül), de még ha lenne is ilyen derékszögű háromszög, akkor sem lehetne a b oldallal szemközti szög 40°-os, mivel akkor az a oldalla szemközti szög 50°-os kellene, hogy legyen, már pedig azt tudjuk, hogy bármilyen háromszögben nagyobb oldallal szemközt nagyobb szög van.
Alapvetően a szinusz/koszinusz derékszögű háromszögek oldalait/szögeit hivatott kiszámolni. Például ha van egy derékszögű háromszögünk, melynek átfogója 5 cm hosszú, az egyik hegyesszöge 20°-os, akkor ennyi adatból a háromszög befogói meghatározhatóak (pontosan 5*sin(20°) cm és 5*cos(20°) cm hosszúak).
Erre az alapra építkezve meg lehet határozni a hegyesszögeken kívül az összeg szög szinuszát, koszinuszát, tangensét, ami aztán egy rakat módon felhasználható.
Honnan tudod a 40 fokot? Sehonnan! Ponthogy a szinus jó arra pl. hogy a szöget meghatározd. A 0.8-ból így becslőleg 50fok érték körüli szög fog kijönni.
Igazából ez az egész meg csak akkor van a való életben, ha valamit ki kell szerkeszteni és geometriai számítások kellenek. Aki nem műszaki vagy természettudományos irányba orientálódik tovább, az ezt nem fogja használni soha az életben.
"sin = szög szembeni befogó/átfogó"
Vagyis két oldal aránya, az arány ismeretében pedig egyik oldalból könnyen kiszámolható a másik. Ha a három dologból (egy hegyesszög és bármely két oldal) kettőt ismerünk, számolható a harmadik. (Ha minden adatot ismersz, akkor persze hogy céltalan. :))
"szerintem azzal a legegyszerűbb megérteni"
Ez nagy igazság. Meg még a nevezetes szögeknél az értékeket, az előjelet negyedenként, szóval, jobb, mint a svédcsepp. :)
"Mondjuk ha merőleges akkor is, de akkor cos90 az pont egy"
Meg a jegyed is. Amíg a középiskolai tanárok ezen a szinten vannak, addig nem is csoda, hogy a Wadmalac által említett szemléltetést nem tanítják már. Pedig régen alap volt. Most már összeadni sem tudnak lassan a diákok, nemhogy trigonometria...
"cos90 az pont egy"
Ez tényleg epic fail volt. :D
Elő kéne venni azt az egységkört megint.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!