Ha a Föld lapos lenne és végtelen kiterjedésű, hogy nézne ki a horizont?
Elméletben, vákuumban gondolkodva a horizont pont vízszintesen a szemmagasságodban látszana.
Feljebb nem lehet, mert ott nincs anyag egyáltalán, ahogy egyre távolabbra nézel, a látásirányod magassága a végtelen felé egyre jobban konvergál a vízszinteshez.
A végtelen távhoz képest a te látásmagasságod a talajtól arányban gyakorlatilag nulla, ezért a horizontot ugyanott látod, mintha a földön feküdnél.
Légkörben persze a végtelen homályba fog veszni, valahol a szemmagasságod alatt fog elhomályosodni egy vízszintes vonal mentén.
Lehetne csinálni egy számítógépes animációt, ami pontos (Föld-ember) arányokkal számolva folyamatosan kiterítené a gömb felületet síkká meghagyva a fény-árnyék és egyéb vizuális hatásokat. felhőkkel, hegyekkel stb...
Nem lenen annyira látványos a videó! A távoli felhők és hegyek nagyon-nagyon kicsit följebb kerülnének, de tényleg alig lehetne észrevenni, mert az emberi személő nagyon kicsi a Föld bolygó roppant nagyságához mérve. Mondhatni annyira kicsik vagyunk, hogy szinte tökéletesen síkan tűnik a Föld a felszínen állva.
Amikor a számítógépes animációk kerülnek a filmekben a szereplők mögé, akkor is csak egy lapos verzióját építik fel a látható tájnak. Fölösleges megadni neki azt a görbületet, ami a Földön is tapasztalható, mert senki se venné észre, hogy: hé! ebből a szögből az a hegy nem is ekkorának látszódna... Kivéve a magas légköri vagy űrben játszódó jelenteknél. Ott nyilván már szükség van a gömb felület modellezésére is.
Köszi a válaszokat!
#1 Nem is az a kérdés, hogy feljebb vagy lejjebb lenne-e (mert annak valóban nincs értelme), hanem hogy lenne-e egyáltalán horizont. Ha az ég síkja és a föld síkja a végtelenségig ér, elméletileg soha nem fogják "érinteni egymást", nem?
#2 A 3D-s modell jó ötlet, de ahhoz, hogy működjön, végtelen nagyságú teret kellene modellezni (és nem úgy, hogy a távoli dolgok csak akkor jelennek meg, ha közelebb érsz hozzájuk, mert úgy nincs értelme a kísérletnek), ez pedig képtelenség (egyelőre).
Igazából eltekinthetünk a Földtől, mert csak bezavarja a kérdést. Képzeld el, hogy az űrben kifeszítünk két végtelen nagyságú ponyvát, egyiket a lábad alatt, másikat a fejed felett. Ha az űr végtelen lenne (csak tételezzük fel), összeérne valaha is a te szemszögedből a két ponyva?
Nézd meg x tart pozitív végtelenbe esetén az 1/x és a -1/x függvényt.
Sosem ér össze, de mindkettő konvergál az x tengelyhez, végtelenül megközelíti.
Szóval igen, lesz egy éles határvonal.
Egy bizonyos nagyság után már nem tudnád megkülönböztetni hogy a táj végtelenül nagy, vagy csak akkora mint pl. a Naprendszer.
A perspektíva miatt is fölösleges végtelen nagyra megcsinálni, mert a nagyon távoli dolgok amúgy is olyan kicsiben látszódnának, hogy azt az emberi szem már képtelen érzékelni. Ahogy egy vízmolekulát sem tudsz szabad szemmel megnézni úgy egy 100.000 km távolságban lévő hegyet sem fogsz kiszúrni.
Aztán ott van a légkör is, ami szintén elhomályosítja a távoli dolgokat.
Szóval egy Naprendszer vagy akár galaxis méretű modell már tökéletesen szemléltetné neked milyen látvány lenne egy végtelenül nagy lapos Föld látványa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!