Stephen Hawking könyveit milyen nehéz megérteni?
Hawking Az Idő Rövid Története előszavából:
"..A világegyetem eredetére és sorsára vonatkozó alapvető elképzelések viszont matematika nélkül is kifejthetők, és természettudományos ismeretek nélkül is megérthetők. Az volt a szándékom, hogy ilyen könyvet írjak. Az olvasónak kell eldöntenie, sikerrel jártam-e.
Egy jóakaróm figyelmeztetett: minden leírt egyenlet megfelezi az eladható példányszámot. Eltökéltem tehát, hogy egyet se használok. Végül mégis megkegyelmeztem Einstein híres egyenletének: E=mc^2. Bízom benne, hogy ezzel még nem rettentem vissza minden reménybeli olvasómat."
Amikor az ember olvas valamit, három dolog történhet.
1. Az elolvasott szavakat összerakva az olvasó nagyjából arra gondol,amire a szerző. Ez jó, mert az olvasó érti, amit olvas.
2. Az olvasó bár a szavakat érti egyenként, nem képes megérteni a mondanivalót. Ez nem jó, és nagyjából azt jelenti, az adott szöveg megértéséhez szükséges alapismeretekkel nem rendelkezik az olvasó. A dolognak ezzel vége, mert az olvasó nem nagyon fog nekiállni tanulni.
3. Az elolvasott szavakat összerakva az olvasó gondol valamire, ám ez távol áll a szerző szándékától. Ez amiatt van, hogy nagyon sok szó több értelmű, sőt, bizonyos szavak együttesére ez még inkább igaz. A szerző - ha feltesszük, hogy képes egyértelműen és világosan fogalmazni - a szavak bizonyos jelentésére gondol, ám az olvasó éppen azt nem ismeri, viszont ismer több mást. Így némi erőfeszítéssel képes lesz egy értelmes gondolatot adni az olvasottaknak. Csakhogy a szerző mást kívánt kifejezni. Egy cikkben például ez a jelenség többször ismétlődhet, ennek eredményeként egy összefüggő, értelmesnek tűnő gondolatsor keletkezik, aminek nincs köze az eredetihez. Ezt röviden tévhitnek nevezzük. Ez a legbonyolultabb eset, mert fel kellene térképezni, mik siklottak félre, ám ez többnyire lehetetlen. Ha most ez többször ismétlődik, akár egy komplett rendszerről, mondjuk a világ keletkezéséről lehetséges alapvetően félreértett elképzelésrendszer. Ebben rendet rakni szinte lehetetlen.
Látszik, hogy a harmadik eset a legrosszabb. Az első oké, a másodiknál lehet tudni, hogy hiányosságok vannak, a harmadikról azonban könnyű azt hinni, hogy minden rendben. Ilyenkor jönnek a véget nem érő meddő viták.
Hogyan lehet ezt kiküszöbölni? Ha rendre megbeszéljük valakivel, aki ért hozzá. A téveszme hamar kiderülhet, a helyretétele több időt és türelmet igényel.
Ebből következik, hogy bár Hawking valóban népszerűsítő könyvet írt, csak a gyakorlat döntheti el, félreérti-e az olvasó. Ezért bár azt mondhatjuk, feltehetően minden rendben lesz, ismeretlenül ezt biztosan mégse állíthatjuk. Kezdd el, és ellenőrizd magad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!